Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lepší vlastní bydlení než nájem? Ministr chce změnit vnímaní Čechů

nájemní bydlení
ČTK
 ČTK

Přestože v současnosti většina lidí dává přednost bydlení ve svém majetku, ministerstvo pro místní rozvoj by tento trend rádo obrátilo.

Reklama

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) by chtěl změnit vnímání nájemního bydlení ve společnosti jako druhořadého před preferovaným bydlením ve vlastním domě či bytu. Nájemné podle něj představuje řadu výhod. Přestože v současnosti většina lidí dává přednost bydlení ve svém majetku, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by tento trend rádo obrátilo.

Finep, projekt Nová Elektra v Praze 9

Analýza: Institucionální nájemní bydlení je sílící trend, hlavně v Praze

Zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení na realitním trhu letos roste obdobně jako v posledních letech. Jde o plně nebo částečně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné investory nikoliv za účelem prodeje, ale dlouhodobého pronájmu. Nejvíce tento realitní trend roste v Praze, kde bylo ve třetím čtvrtletí ve výstavbě 1731 takovýchto bytů, a oproti celému minulému roku se tedy jedná o nárůst o 57 procent. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.

Přečíst článek

Jedním z úkolů MMR podle Kulhánka bude změnit způsob myšlení společnosti a jejich pohled na to, že nájemné bydlení není druhořadé, ale přináší řadu výhod, včetně flexibility. „Za tu dobu, co se o bydlení zajímám, jsem zjistil, že je strašně odlišný pohled v ČR na vlastnictví bytu a nájemní bydlení. Pohled velmi výrazně preferuje byty vlastnit, v dalších evropských zemích je poměr jiný,“ uvedl ministr na tiskové konferenci k dostupnosti bydlení.

V nájmu necelá čtvrtina lidí

Podle posledních dat Eurostatu v roce 2022 v ČR bydlelo v nájmu 23 procent lidí, meziročně o necelé dva procentní body více. V Evropské unii byl průměr zhruba 31 procent, například ale v Německu byl podíl nájemníků 53,5 procenta a v Rakousku téměř 49 procent. Například Asociace nájemního bydlení, která zastupuje hlavně české institucionální nájemce, dříve odhadovala, že v roce 2030 bude bydlet v ČR v nájmu kolem čtvrtiny lidí.

Reklama

Dalibor Martínek: Dostupné bydlení? Stát za třicet let neudělal nic. Nájemník je v Česku pořád sprosté slovo

Je to bizarní situace. V nájemním bydlení v Česku žije asi 21 procent lidí, dva miliony obyvatel země. Přesto, že tito lidé živí majitele investičních bytů, jsou ve společnosti stále vnímáni jako jacísi lůzři, kteří si nedokázali vzít hypotéku a pořídit si vlastní bydlení.

Přečíst článek

Ke změně myšlení lidí by měla podle Kulhánka vést také větší dostupnost nájemních bytů, k čemuž by podle něj měl sloužit i dotační program na podporu výstavby cenově dostupných obecních nájemních bytů. Podporu ze Státního fondu podpory investic (SFPI) lze využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Příjem žádostí z programu byl spuštěn 1. října. SFPI ve spolupráci s MMR momentálně zpracovává zhruba 44 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun na výstavbu dostupného obecního nájemního bydlení. Mělo by z nich vzniknout 725 bytů.

Nájemné jde dál nahoru

Z dat poradenské společnosti Deloitte vyplývá, že průměrné nájemné v České republice v letošním třetím čtvrtletí vzrostlo proti předešlému čtvrtletí o 1,6 procenta. Metr čtvereční se pronajímal zhruba za 310 korun. Nárůst cen byl ve všech velkých českých městech. Nejvíce mezičtvrtletně zdražilo nájemné v Olomouci, a to o 5,7 procenta. Nejnižší nárůst zaznamenal Zlín, kde se nájemné průměrně zvýšilo o necelé procento.

Průměrná česká domácnost vydá podle dat MMR na nájem bytu 26 procent svého ročního příjmu. Mezi jednotlivými regiony se podíl liší. Největší podíl na bydlení vydají lidé v Praze a v méně prosperujících krajích, jako je Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký. Více než pětina domácností vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Nadměrnými výdaji na bydlení je ohroženo 40 procent nízkopříjmových domácností, téměř 36 procent nájemníků a přes 30 procent samoživitelů. Na nákup vlastního průměrně velkého bytu potřebují domácnosti pět ročních platů.

Dalibor Martínek: Temná budoucnost nájemního bydlení. Vlastníci ženou nájemce jako psy

V Senátu se před pár dny konala konference o nájemním bydlení v Česku. V nájmu žijí dva miliony Čechů. A s nedostupností vlastnického bydlení toto číslo postupně roste. Nájemní bydlení je mezi investory vnímáno jako budoucnost bydlení v Česku. Což je trochu paradoxní, protože například podle posledního průzkumu developerské společnosti JRD by 91 procent obyvatel Česka chtělo žít ve vlastním. Ale bohužel, nedosáhnou na něj.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Jiří Pácal,Ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí

Jiří Pácal: Nájmy porostou, nejen v Praze. Náš bytový fond je nejhorší z celé Evropské unie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme