Má sedm „pater“ ale panelák to není. Kvůli malému pozemku architekti navrhli úsporný betonový kvádr
I přes určité nevýhody, jako byl malý pozemek či přísný finanční limit, dokázali architekti Miroslav Malý a Zdeněk Chmel ze studia Malý Chmel vyplnit přání klientů. Navrhli dům, který na ploše velikosti bytu 3plus1, nabízí veškeré pohodlí a výhledy.
Dům se nachází na svažitém pozemku s nádhernými výhledy do okolní krajiny. Má specifický tvar, který připomíná nepravidelný pětiúhelník, a svojí výškou se výrazně odlišuje od tradiční zástavby. Protože je ale zasazený do svahu, harmonicky splývá s okolím, a to i přesto, že jeho venkovní podoba vzešla zejména z vnitřního prostorového konceptu.
"Inspirovali jsme se ideou ´vertikální jeskyně světla´," říkají architekti. V praxi to znamená, že prostor rozdělili na různé úrovně, každá nabízí odlišné světelné podmínky, výhledy a úroveň intimity.
Vertikalita domu minimalizuje tepelnou ztrátu
Dům je rozčleněn na sedm výškových úrovní, které zajišťují maximální využití prostoru na omezené půdorysné ploše. Přízemí je určeno pro společenský prostor, který zahrnuje kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Na druhé úrovni se nachází hlavní vstup do domu. Dětské pokoje jsou situovány na třetí a čtvrté úrovni, což dětem poskytuje vlastní prostor na hraní i soukromí. V páté úrovni se nachází koupelna, v šesté pracovna a na nejvyšší, sedmé úrovni, je umístěna hlavní ložnice rodičů, která zajišťuje maximální soukromí a výhledy do krajiny. Všechny místnosti jsou propojeny centrálním schodištěm na trojúhelníkovém půdorysu. To vlastně nahrazuje chodby.
Jak vidí zahraniční architekti tuzemský realitní trh? Co vyzdvihují na práci českých kolegů a co naopak?V Česku to trvá dvakrát déle. Zahraniční architekti kritizují povolovací procesy
Reality
Interiér je minimalistický. Betonové stěny a konstrukční prvky nejsou pouze funkčními nosnými prvky, ale tvoří i výrazný estetický prvek. "Syrový beton dodává prostoru nezaměnitelnou atmosféru a přináší pocit stability a bezpečí, což dobře koresponduje s konceptem jeskyně," popisují architekti.
Kompaktní půdorys a vertikální řešení pomáhají minimalizovat tepelnou ztrátu a optimalizovat využití energie. Betonová konstrukce má vysokou tepelnou akumulaci, což přispívá k tepelnému komfortu a stabilitě vnitřního prostředí. Dům je vytápěn pouze po několik týdnů v roce. V zimě je vnitřní prostor ohříván nízkým sluncem, naopak v létě stačí pro udržení komfortní teploty během dne noční předchlazení.
Nestává se často, že by tuzemští architekti uspěli v zahraničí, obzvlášť pak na asijském trhu. Týmů ateliéru ODDO architects se to nicméně podařilo a na svoje konto si tentokrát může připsat vítězství urbanisticko-krajinářsko-architektonické soutěži v Hanoji ve Vietnamu.Úspěch českých architektů ve Vietnamu. V Hanoji přemění území větší než Rohanský ostrov
Reality
Známý belgický developer Serge Borenstein se zhostil další revitalizace brownfieldu. Po Karlínu přemění část někdejšího vojenského prostoru sovětské armády v rekreační areál. Přizval si k tomu tuzemské architektonické špičky. Proměnil několik brownfieldů v Praze. Teď oživuje vojenský prostor po Sovětech
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?