Metr čtvereční za více než milion. Alpy táhnou, ani Špindl se nenechal zahanbit
Přes milion za metr čtvereční zaplatí zájemce o nemovitost ve švýcarském lyžařském středisku Gstaad. Ceny v místě, které si oblíbily i světové celebrity, navíc každoročně rostou. A nejenom tam.
Ceny nemovitostí v Alpách za poslední rok rostly v průměru o tři procenta. Podle nejnovější analýzy společnosti Knight Frank patří mezi nejvyhledávanější lokality patří Courchevel 1850, kde ceny nemovitostí vzrostly za posledních 12 měsíců dokonce o devět procent a zastavily se na úrovni 793 tisíc korun.
„Zdraví a wellness začínají nahrazovat tradiční lyžování jako hlavní motivaci pro nákup,“ komentuje trendy Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení průzkumů společnosti Knight Frank.
Až na některé lokality poptávka po rekreačních nemovitostech klesá a mění se i důvody, proč si Češi chaty pořizují.Konec chataření v Česku. Táhne jen Špindl, Lipno nebo Klínovec
Reality
Wellness láká
Nemovitosti na exkluzivních adresách a služby, jako jsou soukromá wellness centra a bazény, lákají zejména ultrabohaté klienty. Ti oceňují soukromí a dlouhodobou hodnotu svých investic. Trh s horskými nemovitostmi zůstal velmi odolný navzdory ekonomickým a realitním cyklům. Za posledních 13 let rostly ceny o necelá dvě procenta ročně. Průměrný chalet se tak od roku 2008 zhodnotil o 33 procent a o 19 procent od začátku pandemie.
Stále více kupujících si cení alpských nemovitostí nejen kvůli lyžování, ale i možnosti jejich celoroční využití. Letní sezóna se totiž stává stejně atraktivní jako ta zimní. Tomu odpovídá i poptávka. Klienti vyhledávají především energeticky úsporné rezidence s celoroční dostupností. „Zájem o letní turistiku exponenciálně roste. Příjmy z letní sezóny nyní tvoří 45 procent celkového obratu například v regionu Chamonix-Mont Blanc, což dokumentuje transformaci na celoroční destinaci,“ dodává Šindelářová.
Češi drží krok
Kromě Francie a Švýcarska lákají investory i rakouská střediska jako Kitzbühel nebo německý Zugspitze. A pozadu nezůstávají ani česká lyžařská střediska. Pozici české jedničky potvrzuje Špindlerův Mlýn, kde metr čtvereční vyjde až na 200 tisíc korun podobně jako v některých lokalitách v Německu.
„V Krkonoších se vzhledem k stavebním omezením prodávají zejména apartmány, které například ve Špindlerově mlýně dosahují ceny 200 tisíc na metr čtvereční. Podobná situace panuje i v Peci Pod Sněžkou, kde se nové apartmány prodávají až za 180 tisíc za metr čtvereční,“ vysvětluje Radek Farkaš z RE/MAX Gold.
Praha je jeho hlavním působištěm. Aktuálně staví třeba novou čtvrť na Smíchově nebo na Stodůlkách. Dlouhodobě ale investiční skupina Trigema Marcela Sourala posiluje i v cestovním ruchu. K Monínci ve středních Čechách, vinařství na Zlínsku a Železné Rudě přidává ještě Rokytnici. „Plánujeme například i propojení skiareálů Horní Domky a Studenov. I ten plánujeme významně zrekonstruovat a samozřejmě vymyslet možnosti hospodaření s vodou a parkování. Všechny tyto změny, budou nyní probíhat v první fázi jako projektová příprava,“ přibližuje v rozhovoru pro Newstream některé ze svých plánů Marcel Soural, zakladatel a majitel developerské společnosti Trigema.Marcel Soural: Rokytnice bude hezčí než Špindl do 15 let. První změny poznají lyžaři už letos
Reality
Velký boom v posledních letech zažívají i Krušné hory nebo Šumava. „Zatímco v roce 2020 u Klínovce vycházel metr čtvereční na 50 tisíc korun, dnes se ceny pohybují i na víc než dvojnásobku. Ve srovnání s předchozím covidovým a postcovidovým obdobím už ale nedochází k dramatickému růstu cen. Průměrné ceny se víceméně držely na úrovni roku 2023 a lišily se hlavně v závislosti na velikosti apartmánu a jeho stáří,“ vysvětluje Radek Grée, realitní makléř z kanceláře RE/MAX 4YOU v Chomutově.
Obecně platí, že ceny nových apartmánů na Šumavě se v posledních letech pohybují v rozmezí 80 tisíc až 150 tisíc korun za metr čtvereční na konkrétní lokalitě a úrovni vybavení.
Jako houby pod dešti v Krkonoších rostou stylové chalupy. Citlivě zapadají do okolí a nabízí svým majitelům veškeré pohodlí. Jednou z nejaktuálnějších realizací je chalupa Haj na Pomezním hřebenu. Navrhli ji architekti ze studia ADR.FOTOGALERIE: Jsou krkonošské chalupy stylovější než ty v Alpách?
Reality
Ceny nemovitostí v Česku sice mírně klesají, ale byt o velikosti 60 metrů čtverečních za dva miliony lze v tuzemsku pořídit spíš jen v okrajových lokalitách. V Albánii za tuto cenu koupíte apartmán s výhledem na moře. Investičně atraktivní mohou být i albánské hory. „Na hranicích s Černou Horou či Severní Makedonií jsou již teď lyžařská střediska, která byste nerozeznali od těch v Itálii. Podstatný rozdíl je v ceně pobytu. Za celou rodinu tady utratíte to, co v Itálii za jednu osobu,“ říká v rozhovoru pro Newstream Daniel Mikulka ze společnosti Myalbania.cz.Levná Albánie láká na byty u moře za dva miliony. Ještě atraktivnější ale budou tamní Alpy
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?