Moderní architektura pro Dejvice. Podívejte se, jak má vypadat dostavba Vítězného náměstí
Praha ukázala návrhy finalistů soutěže na dostavbu Vítězného náměstí . Nová zástavba takzvaného 4. kvadrantu vyroste v režii trojice developerů Penta Real Estate, Kaprain Group a Sekyra Group.
Z celkem 44 přihlášených týmů se do nejužšího výběru probojovala pětice návrhů, jejichž autory jsou uznávaná česká studia i známé evropské kanceláře: tým MVRDV z Nizozemska, česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects, nizozemské a české studio Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti, česká kancelář A69 – architekti a další česko-nizozemské uskupení Cityförster a Studio Perspektiv.
Soutěž pořádá společnost Fourth Quadrant, která je spolu s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) majitelem pozemků. Konsorcium developerských firem Penta Real Estate, Kaprain Group a Sekyra Group koupilo pozemky od VŠCHT za částku těsně převyšující jednu miliardu korun. Dvouhektarové území tvoří převážnou část zastavitelné plochy 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Přilehlé komunikace vlastní hlavní město.
Do deseti let by v Bratislavě mohla vyrůst zbrusu nová čtvrť Southbank, která leží v blízkosti samého historického centra hlavního města Slovenska a řeky Dunaje. Rozsáhlý rezidenční projekt s tisícovkou bytů a 85 tisíci metry čtverečními retailových a kancelářských ploch zde nyní chystá developer Penta Real Estate Slovakia. Ten poté, co pozemek vloni koupil od společnosti HB Reavis, na realizaci projektu vyhlásil mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž. Jejího vítěze oznámil letos už začátkem března a teprve o měsíc později zveřejnil také vítězný soutěžní návrh. Penta odtajnila návrhy pro novou čtvrť Southbank v Bratislavě. Do 10 let tu chce tisíc bytů
Reality
Urbanistický koncept Antonína Engela
Cílem aktuálního soutěžního workshopu je nalézt optimální architektonické a urbanistické řešení nedostavěné části vymezené ulicemi Evropská, Šolínova a Jugoslávských partyzánů. Návrh tak naváže na urbanistický koncept Antonína Engela.
„Projekty respektují ráz, který Dejvicím vtiskl už před sto lety architekt Engel, současně jsou ale originální, pestré a v souladu s trendy moderní architektury. Především se však snaží splnit požadavky a potřeby lidí vyplývající ze současného života Dejvic,“ říká Petr Palička, ředitel Penta Real Estate.
Příspěvky developerských firem hlavnímu městu na budování veřejné vybavenosti v místě projektů pouze dočasně nahrazují nutné změny v systému rozdělení daní a dalších oblastech státní správy. Na dnešní diskusi o investičním rozvoji měst pořádané společností CEE Research se na tom shodli zástupci pražských samospráv a developerských firem. Pravidla pro příspěvky developerů na rozvoj infrastruktury schválilo město loni.Rozvoji pražských čtvrtí příspěvky developerů pomáhají, ale to nestačí, shodli se pražští politici
Reality
Převažovat mají kanceláře a obchody
„Jsem rád, že se investor rozhodl pro cestu soutěžního dialogu se zapojením města. To podobně jako na Florenci přináší novou kvalitu. Samotného mě překvapuje, s jak různorodou architekturou se dá pracovat v pevné struktuře Dejvic. Město zároveň dál pracuje na rekonstrukci Vítězného náměstí a prostranství v kampusu vysokých škol,“ uvedl radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).
Konsorcium developerů chce na pozemcích postavit hlavně kanceláře a obchody, část využije i pro byty. VŠCHT plánuje finance získané z prodeje části svých pozemků využít na výstavbu nové univerzitní budovy.
Součástí dostavby má být také nové kulturní centrum Prahy 6 o ploše až 3 000 metrů čtverečních se dvěma sály, které doplní nedostatečnou kulturní infrastrukturu v této části Prahy.
Developeři kanceláří odsouvají své plány, do spekulativní výstavby se nehrnou. Pražský kancelářský trh zaznamenal v prvním letošním kvartálu mírný pokles neobsazenosti na úroveň 7,5 procenta. Výše nájemného se podle analýzy poradenské JLL nezměnila. Milan Kilík z JLL: Levnější nájmy u kanceláří nebudou. Nájemci si ale přijdou na jiné benefity
Reality
Porota s mezinárodním přesahem
Vítězný návrh vybere mezinárodní porota složená z architektů, urbanistů i krajinářů. Oznámit by jej měla letos v září. Předsedou poroty je Kees Christiaanse, profesor ETH Zurich a zakladatel kanceláře KCAP, která je autorem hamburgského HafenCity. Mezi členy poroty jsou britský architekt Alex Lifschutz, švédský krajinářský architekt Martin Arfalk či profesor Michal Kohout z Fakulty architektury ČVUT.
Soutěž probíhá formou takzvaného soutěžního workshopu, který je neanonymní. Ten umožňuje vést porotě s uchazeči workshopu přímý dialog. Česká komora architektů udělila soutěži doklad o regulérnosti.
Novinky z nemovitostního trhu sledujte v Realitním Clubu
Pražskou magistrálu čekají další změny. Kromě nového osvětlení a dopravního značení plánuje město také rozšíření chodníků a nové přechody. V pondělí pražskými radními schválená studie počítá i s radikálnějším zásahem. Před secesní Fantovou budovou, která je odbavovací halou hlavního nádraží, zmizí jeden jízdní pruh.Nová magistrála. V Praze před hlavním nádražím zmizí jeden pruh
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?