Módní guru Tom Ford koupil vilu v Londýně. Za tu cenu mohl mít zámek Štiřín
Na britském realitním trhu se v létě odehrála pravděpodobně transakce roku, kterou je tak něco nepřekoná.
Americký miliardář a módní návrhář Tom Ford si pořídil luxusní vilu v londýnské čtvrti Chelsea za závratných v přepočtu 2,4 miliardy korun, píše s odkazem na zdroje obeznámené s transakcí server Bloomberg. Pro představu, právě za tolik je nyní nabízen český zámek Štiřín.
Fordovo rozlehlé sídlo - ležící mezi Hyde Parkem a severním břehem Temže - je podle informací nejdražším domem, který se letos ve Velké Británii prodal. Předchozí majitel koupil nemovitost před téměř 20 lety za 16 milionů liber.
Fordova koupě dvoumiliardového sídla je nejnovějším příkladem toho, že londýnské domy přitahují Američany, jejichž zájem pomáhá udržet britský trh s luxusními nemovitostmi nad vodou. Podle údajů makléřské společnosti Knight Frank vzrostl podíl amerických kupujících, kteří si pořizují londýnské domy, v prvních šesti měsících roku na 6,1 procenta z 3,3 procenta v druhé polovině roku 2023, což je druhý největší nárůst o polovinu za posledních 12 let.
Transakce je jedním z letošních vrcholů londýnského trhu s nemovitostmi, který v posledních letech utrpěl propad doprovázený razantním snížením cen. Někteří prodejci zlevňovali i o více než 30 procent. Podle zprávy výzkumné společnosti LonRes vzrostl počet snížení cen u domů za více než 5 milionů liber od července do září o 39 procent oproti předchozímu roku. To, jestli Tom Ford, rodák z texaského Austinu a bývalý kreativní ředitel společnosti Gucci, koupil vilu se slevou, není jasné, píše Bloomberg. Údaje LonRes ale ukazují, že ceny více než poloviny domů v Chelsea byly před prodejem sníženy.
Co mají společného? Jsou rozlehlé, nachází se v lukrativních lokalitách a jsou postaveny nebo rekonstruovány těmi nejkvalitnějšími materiály. Luxusní pražské vily vyjdou na 200 milionů, byty i na 100 milionů.Dům za 200 milionů, byt za 100. Ceny u luxusních nemovitostí nepadají
Reality
Na titulní straně podzimního čísla magazínu Realitní Club, které právě vychází, je jeden z nejznámějších tuzemských developerů Marcel Soural. Jeho skupina Trigema staví v Praze, široce se rozkročila i do regionů.Vychází další číslo magazínu Realitní Club, hlavním tématem jsou pozemky
Reality
Problém, o kterém se nemluví nahlas. Luxusní módní domy se potýkají s přebytky svých kolekcí v řádu miliard eur ročně. Na rozdíl od levnějších řetězců totiž na konci sezóny nemohou jednoduše vrhnout neprodané zboží na pulty či na internetová tržiště s velkou slevou. Poškodilo by to pečlivě budovanou image exkluzivity.Raději spálit, než dát do výprodeje. Módní domy řeší, kam s neprodanými kolekcemi
Zprávy z firem
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?