Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Morava táhne. Mají tam další krásnou budovu, samozřejmě vinařství

Vinařský dům v Kurdějově navrhl architekt Aleš Fiala.
Se svolením BoysPlayNice
Petra Nehasilová

Tuzemské víno je čím dál lepší, stejně tak i vinařství, v nichž se moravská a česká vína rodí. Zejména pak na jižní Moravě v poslední době vyrostla krásná vinařství. Za zmínku stojí i to nejnovější, v Kurdějově, které navrhl architekt Aleš Fiala.

Reklama

Vinařství Gurdau, nesoucí německé jméno Kurdějova, vzniklo doslova na zelené louce. I když se tam pěstovalo víno, ostatně jako v celé oblasti, už dávno v historii. Tamní ryzlink pili nejenom mikulovští a brněnští měšťané, ale i šlechtici. A stejné je to i dnes. Po 10 letech svojí existence se víno z vinařství Gurdau snoubí s pokrmy na stolech těch nejvyhlášenějších restaurací v Praze, Brně ale i daleko za hranicemi, například ve Francii, Velké Británii, Švýcarsku nebo Singapuru.

Podívejte se, jak se beton snoubí s vinohradem:

K 10letému výročí si navíc ti, kdo stojí za nápadem věhlas vína z Kurdějova zase oprášit, tedy podnikatel Zdeněk Hort a vinař Jaromír Gala, nadělili a nejenom sobě, novou budovu.

Reklama

Vinařský dům připomínající betonovou „vlnu“ stojí v samé srdci vinic. Je to tak nejlepší. Tedy strategické. I když, jak říká její autor architekt Aleš Fiala, vlastně i „poetické, protože odstupuje od vesnice a nabízí uklidňující a okouzlující výhledy.“ Z dřevem obložených teras je vidět až na Pálavu či roviny rozprostírající se v Rakousku.

Vinařství Neužil uprostřed centra Znojma navrhli architekti ze studia ORA.

Umí Češi pít jen pivo? Ne, produkují i skvělé víno a vinařství jsou čím dál tím hezčí

Národ pivařů? Nikoliv. V tuzemsku se produkuje i skvělé víno. Navíc vinařské domy jsou čím dál "hezčí" a kromě degustace lákají i na skvělou architekturu.

Přečíst článek

Vlastní stavba je železobetonová, dvoupatrová. V podzemí je výroba a archiv, v přízemí se degustuje, hoduje a prodává. Zároveň jsou tam k dispozici dva apartmány pro příležitostné nocování.

Architekt: Češi nemají rádi novoty a do všeho mluví. I proto se tu špatně staví

Památková ochrana v centru Prahy je žádoucí, i když ne doslova všude. Že se ale v metropoli tak málo staví, nesouvisí s Metropolitním plánem či legislativou, ale s českou mentalitou. „Prostě se neradi smiřujeme s něčím novým, a neradi opouštíme to staré, neradi vyhazujeme krámy z garáží a komor, a hlavně bychom strašně rádi do všeho mluvili. Jakýkoli zákon, který vznikne, tak vždycky bude narážet na to, že když se staví něco nového, tak spousta lidí se proti tomu ohradí, bude mít námitky,“ říká architekt Jan Holna, spolumajitel architektonického studia DAM.

Přečíst článek

Otevření nejdražší a nejzelenější budovy v Praze se posunulo. Do Masaryčky se na kávu ale dostaneme už v září

Opening „zlatého domu“ z pera světoznámého architektonického studia Zaha Hadid Architects se uskuteční v pondělí 4. září. Většina gastro provozů tak zahájí provoz během září, ale například kavárna Loka se dle vyjádření personálu, otevře již v pátek 1. září. 

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Původně středověký dům v Kutné Hoře prošel kompletní rekonstrukcí.

V Česku to trvá dvakrát déle. Zahraniční architekti kritizují povolovací procesy

Přečíst článek
Vestavěná konstrukce se památkově chráněné budovy nedotýká a stojí na šesti ocelových nohách.

Rekonstruovat Češi umí. Prestižní architektonickou cenu získalo unikátní divadlo v Karlových Varech

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme