Na dvoře bazén, místo traktorů motorky. Dům na Pardubicku zaujal i zahraniční odborníky
Je moderní a má všechno, co je potřeba k pohodlnému životu. Navíc novostavba s výhledem na Kunětickou horu skvěle zapadá do vesnického prostředí. Realizace studia Med Pavlík architekti inspirovaná tradičním hospodářským statkem zaujala i mezinárodní porotu České ceny za architekturu a dostala se i do nominace tohoto prestižního ocenění.
Dříteč je mála obec zhruba osm kilometrů od Pardubic. Projede jí vesměs každý, kdo míří na Kunětickou horu a stejnojmenný hrad, který na něm stojí. Vesničku obývá necelá tisícovka obyvatel, vesnický charakter mají i tamní domy. Stejně jako dům od Med Pavlík architekti.
„Inspirovali jsme se venkovským dvorem a dům odkazuje na tradiční členění domů na pobytovou a hospodářskou část, mezi nimiž byl definován uzavřený dvůr. Do uzavřeného dvora atria se otvírají obytné prostory s návazností na zahradu,“ popisují architekti s tím, že dům navazuje na stavební čáru původní zástavby a má i tradiční předzahrádku.
Do užšího výběru letošního ročníku prestižního ocenění Česká cena za architekturu se dostalo 31 projektů. FOTOGALERIE: Hřbitovy, školy, rozhledny i panelák se utkají o Českou cenu za architekturu
Reality
Přes moderní pojetí se snažili dodržet měřítkem a proporcemi venkovský charakter. Dům má tvar písmene U. Ve dvoře nechybí bazén nebo prosklená garáž. Exponáty majitele domu, motorky, jsou vidět i z jiných částí domu.
Realizace je jednou z 31 a zároveň jediným rodinný domem, který mezinárodní porota soutěže Česká cena za architektura vybrala do nominačního kola.
Po deseti letech příprav a dvou letech stavebních prací se konečně otevřela nejdražší kancelářská budova v Česku. Společnost Penta Real Estate otevřela dvojici budov, které navrhla kancelář dnes již zesnulé legendy světové architektury Zahy Hadid. „Budova stála zhruba dvě a půl miliardy, jenom fasáda vyšla na 500 milionů,“ prozradil Marek Dospiva zakladatel Penta Investments.FOTOGALERIE: Podívejte se na nejdražší kanceláře v Česku. Na Masaryčce sedí i Marek Dospiva z Penty
Reality
Pochází z Česka, nejvíc a největší projekty ale podle návrhů architekty Evy Le Peutrec realizovali v Číně. Tam žila šest let a jak říká v dalším díle podcastu Realitní Club málokdo z jejích evropských kolegů tam, tak dlouho vydržel.Eva Le Peutrec: V Číně panuje kapitalismus, který jsem nezažila ani ve Spojených státech
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?