Na vrcholu byt, vespod bazén. Vodárenská věž v Libni je na prodej za 80 milionů
Nad Libní se tyčí už téměř 120 let. Do 90. let některé z tamních činžáků zásobovala vodou. A po tom jen chátrala, než se ji ujal soukromý investor, a chráněnou stavbu zrekonstruoval. Na samém vrcholu vznikl mezonet, další prostory jsou připravené pro jakýkoliv účel. Věž může sloužit k bydlení, ale třeba i jako sídlo firmy, a to za 80 milionů korun.
Stavba je ve stavu shell & core. „Je proto nutné počítat ještě s dalšími náklady na dostavbu,“ přibližuje realitní makléřka Pavla Kalousová, která má prodej nemovitosti na starosti.
Trofejní nemovitosti se prodávají navzdory trendům
Zásadní rekonstrukce celého objektu proběhla. Jedná se o pražskou technickou památku, přičemž památkově chráněný je ale pouze dřík (noha) samotné věže. Tambur (horní část věže) byl snesen a nahrazen masivní stavbou z betonových prefabrikátů a cihel. Do věže byly zakomponovány všechny architektonické prvky dle původního návrhu z přelomu 19. a 20. století.
I zázemí kolem věže se změnilo. Na pozemku stojí garáže pro umístění osmi vozů, v podzemí je zase unikátní prostor pro společenské či pracovní využití s přístupem denního světla.
Český trh s luxusním bydlením je klidný investiční přístav, kterému dominují Češi, říká Jiří Kučera, šéf realitní kanceláře Luxent. Ta se specializuje na luxusní nemovitosti. Většina běžných lidí, kteří přemýšlejí o nákupu bydlení, se zhrozí při první návštěvě banky, kam si jdou pro hypotéku. Měsíční splátka u bytu sedmdesát metrů na okraji Prahy nyní dělá kolem padesáti tisíc korun. Hypoteční trh je kvůli tomu mrtvý.Jiří Kučera: V Česku kupují luxusní bydlení téměř výhradně Češi. V Dubaji Rusové likvidují trh
Reality
„Nemovitost je to velmi specifická a nabízí se již delší dobu vzhledem k tomu, že koncový zákazník bude osoba či firma, která si přeje něco výjimečného a dokáže tuto nemovitost i financovat,“ říká Kalousová.
Věž je na prodej minimálně od roku 2021. Makléřka specializující se na prodej historických nemovitostí nicméně věří, že prodej chce čas. Protože podobné trofejní objekty, příliš nepodléhají trendům a výkyvům běžného realitního trhu.
Bylo v něm kino nebo sídlo armády a jeho majitelem je německý podnikatel Jens Beckhäuser, nekorunovaný král předváděcích akcí. Ten se kulturní památku snažil prodat už před 10 lety a požadoval za ni podle dostupných informací jednu miliardu korun. Zámek Klecany se nyní opět objevil v nabídce realitní kanceláře Sotheby´s. Cena už ovšem není veřejně známá.Zámek v Klecanech je opět na prodej. Před 10 lety se za něj majitel chtěl miliardu, kupce nenašel
Reality
Zájem Čechů o luxusní nemovitosti v zahraničí se v poslední době zvyšuje. Lidé nemají zájem pouze o typicky české dovolenkové destinace jakými jsou Chorvatsko či Španělsko, ale čím dál více investují také do nemovitostí v Thajsku či Dubaji. Uvedl to výkonný ředitel realitní kanceláře Luxent Jiří Kučera.Češi zjistili, že za stejné peníze jako v Krkonoších koupí nemovitost v jižní Evropě, říká šéf realitky
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?