Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nájemník je pořád vnímán jako neúspěšný člověk, říká Lenka Veselá, šéfka sdružení nájemníků

Dalibor Martínek

Právnička Lenka Veselá nastoupila v květnu letošního roku do čela Sdružení nájemníků České republiky. Nahradila Milana Tarabu, dlouholetého šéfa tohoto hnutí, které hájí zájmy nájemníků. Sdružení se věnuje také družstevnímu nebo vlastnickému bydlení. Je jedinou tuzemskou organizací, která se zastává práv nájemců, uživatelů bytů a domů.

Reklama

„Pokud se budeme bavit o tom, co se děje ve prospěch nájemníků, tak nic,“ říká Veselá. A hned doplňuje, že naopak ve prospěch vlastníků bytů nyní existuje několik aktivit, které mají podpořit jejich zájmy.

Zejména se vlastníci takzvaného institucionálního bydlení nyní snaží právně zařídit, aby mohli neprodleně vyhodit neplatiče. Vytvářejí dojem, že neplatiči nájemného jsou klíčovým tématem v oblasti bydlení. Není to pravda, neplatičů jsou skutečně pouze promile ze všech nájemníků. Vlastníci přesto lobbují ve sněmovně a snaží se prosadit jednak „exekuce“ na neplatiče nájemného. Říká se tomu příkaz na vystěhování. Je to něco jako exekuce. Nájemník se o ní nedozví, dokud ho bodří hoši nepřijdou vyhodit z bytu. Má to být zrychlené řízení, takzvané soudní rozhodnutí. Nový bič na neplatiče nájmů.

Je to líbivá věc pro majitele bytů, kteří tvrdí, že neplatiči nájmů jsou problém. Ve skutečnosti je to další nástroj proti nájemníkům. Přitom paralelně probíhá ve společnosti debata o tom, jak je nájemní bydlení novou budoucností Česka. Ve skutečnosti je pořád bráno jako jakési druhořadé bydlení.

Podle Veselé prožívá nájemní bydlení jakýsi refreš, protože spousta investorů vkládá peníze do nemovitostí, které následně pronajímá. Pro investory je to výhodné. „Nájemné roste a poroste i nadále,“ říká Veselá. Jsme podle ní jednou ze zemí, kde držet investiční byt se vyplácí i proto, že neexistují žádné odvody ve prospěch státu za držení takového bytu.

Reklama

Veselá tvrdí, že není v Česku problém, že mají majitelé bytů z pronájmů výnos. Problémem podle ní je celkové vnímání nájemníků. „Jak se k nim pronajímatelé a obecně společnost chovají. Nájemník je pořád vnímán jako neúspěšný člověk, kterému se něco nepovedlo,“ říká Veselá.

Poslechněte si nejnovější díl podcastu Realitní Club, jehož hostem byla Lenka Veselá, šéfka sdružení nájemníků. Podcast se spouští v úvodu tohoto článku, najdete ho ale také na vaší oblíbené podcastové platformě. Kanál Newstream Podcasty je na Spotify, Google Podcast i Apple Podcasts. 

Tomáš Pardubický z Finepu

Ceny bytů se do deseti let zdvojnásobí, říká Tomáš Pardubický z Finepu

Hlavním důvodem, proč se staví málo bytů, proč se na ně vytvářejí pořadníky a jejich cena roste, není překvapivě neochota politiků. Hlavním problémem je infrastruktura ve městech, myslí si Tomáš Pardubický, akcionář developerské společnosti Finep. Města podle něj nemají dost peněz, aby stavěla dopravu, parkování, vodovodní řady, kanalizaci, energetické sítě. Vidí dvě možná řešení. Buď změnit rozpočtové určení daní a víc podpořit velká města, kam se lidé stěhují za prací. Nebo zajistit výstavbu infrastruktury ze strany státu. V současnosti přitom města tlačí na investory, aby sítě a vybavení financovali sami. Ti pak zvýšené náklady logicky promítnou do cen bydlení.

Přečíst článek

Evžen Koren, majitel Ekospolu
video

Češi si zvykli na vyšší sazby hypoték. Příští rok budou nakupovat byty ještě víc než letos, shodli se odborníci

V roce 2025 poroste poptávka i ceny bytů a nájemného shodli se odborníci Realitního Clubu, který pořádá server Newstream.

Přečíst článek

Finep, projekt Nová Elektra v Praze 9

Analýza: Institucionální nájemní bydlení je sílící trend, hlavně v Praze

Zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení na realitním trhu letos roste obdobně jako v posledních letech. Jde o plně nebo částečně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné investory nikoliv za účelem prodeje, ale dlouhodobého pronájmu. Nejvíce tento realitní trend roste v Praze, kde bylo ve třetím čtvrtletí ve výstavbě 1731 takovýchto bytů, a oproti celému minulému roku se tedy jedná o nárůst o 57 procent. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Investice do nájemního bydlení může vydělat přes čtyři procenta, říká Jakub Vysocký

Investice do nájemního bydlení může vydělat přes čtyři procenta, říká Jakub Vysocký

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme