Místo obchoďáku stylový Aparthotel. Jak vypadá nejlepší architektura v Krkonoších?
Projekt Aparthotelu Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou ateliéru ov-architekti je podle odborné poroty vítězem prvního ročníku soutěže Krkonošská cena za architekturu. Podivejte se ve fotogalerii, čím porotu zaujal.
Apartmánové domy Svatý Vavřinec vznikly na místě prodejny z 80. let v Peci pod Sněžkou. Charakter místa byl již tvořen solitérními domy podél hlavní ulice. Návrh architektonického studia ov-architekti na to navazuje a dále je rozvíjí. Původní budova nové výstavbě ustoupila. Dlouhá hmota prodejny totiž působila v místě jako bariéra a bránila průhledům do přírody v okolí obcí. Záporem původní zástavby byl i nevyužitý a neudržovaný prostor, který nepatřil k domu ani k ulici.
Podívejte se vítězný projekt do následující galerie:
Garáže a parter schovali pod zelenou střechu
„Zadáním investora bylo na místě původních budov a na přilehlých parcelách postavit 90 bytů v apartmánových domech,“ přibližují autoři návrhu v autorské zprávě.
Do uhelné elektrárny Battersea v Londýně se vrátil život. Obchody v ní mají luxusní módní značky a vznikne tam campus Applu a také stovky bytů. Cena? Devět miliard liber (asi 261 miliard korun). Podívejte se ve fotogalerii na její radikální proměnu.Slavná „artrocková“ elektrárna v Londýně se proměnila na byty, obchody a kanceláře
Reality
Čtyři domy umístili na zelenou střechu nad obchodní parter budovy. Získali tak nejenom í průhledy na vzdálené horizonty horských luk, ale i příjemný veřejný prostor mezi domy. Střešní zahrada překrývá obchodní plochy a garáže a přirozeně splývá s okolím. Budova má dvě podzemní garáže v různých úrovních. Společný parter je přístupný interiérem ze všech bytových jednotek.
Aparthotel slouží k rekreaci vlastníkům, kteří zároveň bytové jednotky nabízí k pronájmu. Systém pronájmu má zajištěnou recepční službu úklid a veškerý servis ubytovaných hostů.
Krkonoše potřebují kvalitní a udržitelnou architekturu
„Smyslem regionální architektonické soutěžní přehlídky je podnítit zájem samospráv a veřejnosti o kvalitní a udržitelnou architekturu, veřejný prostor a zásahy v krajině,“ přibližují iniciátoři projektu. Jedním z nich je i architekt Josef Smutný.
Jako výjimečný architektonický počin ohodnotila odborná porota soutěže Česká cena za architekturu projekt rekonstrukce v jihočeské vesnici pocházející z pera architektů Weizenttlových (atelier 111 architekti). Návštěva předčila očekávání a dům získal cenu. I na venkově vzniká kvalitní architektura
Reality
Jedním z nominovaných projektů byla i rekonstrukce Tippeltovy boudy architektonického studia ADR. Na její výsledek se můžete podívat do následující galerie:
Do prvního ročníku bylo nominováno 18 samostatných realizací a dva soubory více drobných realizací v krajině. „Ocenění kvalitních realizací v našem regionu je důležité. Prezentují nejen práci architektů a krajinářů, ale především zodpovědné investory a zadavatele, privátní i veřejné,“ uzavírají iniciátoři projektu.
Jan Balík je nyní nejdůležitějším mužem na českém developerském trhu. Zní to poněkud zvláštně. Ví někdo, kdo je Jan Balík? Je to šéf ekonomické sekce pražského arcibiskupství. Pravá ruka pražského arcibiskupa Jana Graubnera. Je to muž, který disponuje miliardami korun, o nichž rozhoduje, kam je vložit. A protože se rozhodl, že je vloží do nemovitostí, do nákupu bytů určených pro nájemní bydlení, developeři mu nyní v uvozovkách zobou z ruky. Jak říká Balík v rozhovoru pro newstream.cz, nejde o charitu. Jde o byznys. Levné nájmy pod církevními křídly nelze čekat.Kupujeme tisíc nájemních bytů. Je to byznys, ne charita, říká šéf ekonomiky pražského arcibiskupství
Reality
Do rychle rozvíjejícího čínského města Chang-čou přibude nový sportovní areál. Navrhne ho známé architektonické studio Zaha Hadid Architects.Nejzelenější stadion na světě? Stát bude v Číně, navrhoval ho i český architekt
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?