OBRAZEM: Realitní „magnát“ Trump? Kdeže. V New Yorku toho už moc nevlastní
Před deseti lety to snad i vypadalo, že je Donald Trump velkým realitním hráčem v jedné z největších metropolí světového obchodu, totiž v New Yorku. Jeho jméno tu viselo přinejmenším na 17 budovách s dobrou adresou. Dnes ale Trump kandidující podruhé na prezidenta, má v tomto velmi prodemokratickém velkoměstě jako vlastník nemovitostí poněkud jiné postavení. Vlastní toho jen zlomek. A ještě je u Newyorčanů velmi, ale velmi nepopulární, kulantně řečeno. Podívejte se, co Trump v New Yorku ještě vlastní.
Prezidentský lesk Donaldu Trumpovi v jeho realitním byznyse v New Yorku zrovna příliš nepomohl. A ani neuvěřitelné zviditelňování jeho značky včetně obří sebeprezentace mu nepomohlo zvrátit jeho pozici na newyorském realitním trhu, v metropoli, která ho velice silně nemiluje. Jeho jméno tak sice i dnes najdete ještě na řadě newyorských míst, na výpisu vlastníků nemovitostí ovšem mnohde dávno není nebo dokonce ani nikdy nebylo.
A pokud náhodou ještě přece jen někde vlastníkem je, bývá často jen tím minoritním, který vlastní méně podstatné části domu nebo třeba jen služby. Ne jinak je tomu v případě jeho vlajkové lodi, mezinárodního hotelu na rohu Central Parku a proslulé křižovatky Columbus Circle – Trump International Hotel & Tower, kde vlastní pouze servisní prostory nebo jako v případě dvacetileté licence jen na provozování golfového hřiště s obřím nápisem „Trump Golf Links“.
Jak to tedy s Trumpovými domy je?
V New Yorku je také evidentní, že ne každý také kdy chtěl a chce v Trumpových domech bydlet. Podle místních realitních makléřů se s jeho nástupem do prezidentského úřadu dokonce objevil zajímavý paradox. A to ten, že nabízet takové byty byla prostě nevýhoda. Bývají buď dlouho neobsazené anebo se prodávají za podstatně nižší cenu, než kolik stojí byty v okolních domech nazatížených Trumpovým vlastnictvím.
V řadě obytných budov si také domovní představenstva a správní rady po celém Manhattanu prý dokonce odhlasovala, že chtějí dát Trumpovo jméno pryč z fasády svých domů. A před pěti lety si i ty nejdůležitější Trumpovy domy, jako je právě již zmiňovaný mrakodrap Trump International Hotel & Tower, zmenšily alespoň velikost písmen, které jsou na budově. Obyvatelé bytů v tomto objektu ale původně také chtěli nápisy dát pryč úplně. Nakonec se ale s majiteli dohodli na rozdělení fasády objektu, kdy na jedné části je právě ten menší nápis Trump International Hotel a na druhé jeho jméno už definitivně zmizelo a najdete tam jen označení budovy „One Central Park West“.
Projděte si naši fotogalerii, kde se dozvíte podrobnosti k jednotlivým nemovitostem se značkou Trump:
Olej do ohně
Vloni se celá situace a realitní image exprezidenta navíc začala pekelně vyostřovat i u soudu. Proslulá newyorská generální prokurátorka Letitia James totiž obvinila Trumpa a jeho rodinu ze záměrného nadsazování hodnoty svých nemovitostí kvůli stamilionovým půjčkám. A neméně známý soudce Arthur Engoron letos na sklonku zimy pak vynesl rozsudek ohledně Trump Organization s pokutou blížící se půlmiliardě dolarů a s několikaletým zákazem řízení společností ve státě, a to jak pro Trumpa, tak i pro jeho syny. A tím to samozřejmě neskončilo, protože Trump se odvolal a hledal finance na kauci. Tu nakonec uhradili jeho movití podporovatelé, protože to vypadalo, že na to sám Trump nemá ani dostatek peněz, když ho odmítly desítky dluhopisových společností.
Mnoho newyorských nemovitostí spojovaných se značkou Trump a vykazovaných v Trumpově realitním portfoliu tak podle zmiňované žaloby Letitie James vůbec není ani ve vlastnictví Donalda Trumpa či jeho organizace. Mnohdy tak jde o pronájem licence na značku Trump nebo jen o minoritní vlastnictví v uvedené nemovitosti. Jak s touto situací na newyorském realitním trhu zamíchají blížící se prezidentské volby, ukáže čas.
Pro mnohé české voliče může americký volební systém připomínat neprostupnou džungli. Jak je možné, že volby, jichž se účastní více než čtvrt miliardy lidí, můžou rozhodnout tisíce hlasů v sedmi státech? Ono to přitom je ještě mnohem zábavnější. V těsném souboji se totiž může zopakovat scénář voleb v roce 2016. Tehdy totiž Hilary Clintonové prohrál volby překvapivý výsledek ve státě Michigan. A Kamala Harrisová může dopadnout úplně stejně.Rozhodne Michigan volby? V boji o amerického prezidenta se může zopakovat scénář roku 2016
Politika
Víte, kdy naposled získal republikánský prezidentský kandidát více hlasů než jeho demokratický konkurent? George Bush v roce 2004. Spojené státy mají zvláštní systém, ve kterém můžete dostat o miliony hlasů méně, ale i tak se stát prezidentem. Možná však dozrál čas na změnu, kterou by mohla urychlit prohra Donalda Trumpa.Karel Pučelík: Americké prezidentské volby jsou podivnou matematikou
Názory
Evropská unie sleduje blížící se americké prezidentské volby s obavami. Největší strach má Brusel z toho, co by případné vítězství Donalda Trumpa mohlo znamenat pro pomoc Ukrajině. EU se děsí Trumpova vítězství. Především kvůli pomoci Ukrajině
Politika
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?