Ministerstvo obrany hledá kupce pro další řopíky. A nechce za ně moc
Ministerstvo obrany nabízí další várku nepotřebných nemovitostí k prodeji. Z celkově 14 položek v částce přesahující 2,5 milionu korun je i devět řopíků.
Ministerstvo obrany nabízí další várku nepotřebných nemovitostí k prodeji. Z celkově 14 položek v částce přesahující 2,5 milionu korun je i devět řopíků - dva na Karlovarsku, jeden na hranici CHKO Jizerské hory, další dva na Znojemsku a Opavsku. V elektronických aukcích za ně úřad požaduje od 40 tisíc do 210 tisíc korun.
„Přestože jsou skoro všechny situovány na nevlastních pozemcích a vázne na nich předkupní právo vlastníků pozemků, nic nebrání jejich prodeji, protože o ně vlastníci pozemků neprojevili zájem,“ přibližuje Simona Cigánková, tisková mluvčí ministerstva obrany.
Vojenské bunkry se těší velkému zájmu, zpravidla si je pořizují nadšenci vojenské historie. A tak většina řopíků (označení vzniklo ze zkratky Ředitelství opevňovacích prací, které výstavbu lehkého pohraničního opevnění ve 30. letech 20. století zadávalo - pozn. red) nabízených v elektronické aukci na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových si svého majitele našla, přestože je velmi obtížné najít železbetonové pevnůstce nějaké praktické využití. Zpravidla k ní ani nevede žádná přístupová cesta.
Velký zájem vyvolal v minulosti například prodej řopíku v Mradicích, kdy se díky 66 příhozům v aukci navýšila minimální cena 97 400 korun na téměř 260 tisíc korun, či prodej řopíku v Kračíně. V průběhu této aukce padlo 19 příhozů, které navýšily minimální cenu 51 tisíc korun na výsledných 307 tisíc korun.
Další nabídku předpokládá Ministerstvo obrany zveřejnit 27. srpna 2024.
FOTOGALERIE: Rekonstrukce řopíku na okraji Liberce
Do původní podoby z roku 1938 zrekonstruovali loni nadšenci v Krásné Studánce na okraji Liberce objekt lehkého opevnění zvaný řopík. Je v něm i původní výzbroj včetně kulometů. V libereckém regionu jde zřejmě o jediné takové muzeum. Dovnitř se zájemci dostanou jen několikrát do roka.OBRAZEM: Nadšenci zrekonstruovali řopík u Liberce, má i původní výzbroj včetně kulometů
Reality
Je jich 10 tisíc a prodávají se skvěle. Železobetonové pevnůstky, pro které se vneslo označení řopíky, si kupují nejenom milovníci vojenské historie, ale i architekti či podnikatelé. Řopíky jdou na dračku, některé vyjdou i na půl milionu korun. Jak je lze využít?
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?