Podcast: Byli bychom naivní, kdybychom nečekali, že ceny bytů nepůjdou dolů, říká Pácal
Aktuální dění na realitním trhu rozhodně není nijak revoluční a nepředvídatelné. „Covid, válku na Ukrajině a razantní proměnu podmínek na úvěrovém trhu bych spíš nazýval evolucí než revolucí,“ říká v dalším díle podcastu Realitní Club Ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal.
Od poloviny 90. let se v Česku rozjížděl a taky se naplno rozjel byznys s jednotlivými byty, říká Jiří Pácal. Trh se podle něj postupně vyčerpal a bude se vyvíjet jiným směrem. Tedy tím, že nastane odklon od vlastnického směrem k nájemnímu bydlení. K tomu by ale podle Pácala došlo, aniž by nastaly zmiňované okolnosti – covid, válka na Ukrajině nebo zdražení hypoték.
Dá se očekávat, že k jisté evoluci dojde i v případě cen tuzemských nemovitostí. „Stejně jako se v minulosti předpokládalo, že ceny bytů porostou, dá se nyní očekávat, že se budou měnit směrem dolů. Byli bychom hodně naivní, kdybychom věřili, že k tomu u nás nedojde,“ uzavírá.
Investice do nemovitostí vždy byly a budou těmi nejlepšími. A platí to i v současné době, říká šéf komerční výstavby skupiny Penta Pavel Streblov.Každý by měl investovat do nemovitostí, říká Streblov z Penty
Reality
„Dnešní doba je už několik let specifická tím, že máme strašně špatnou nabídku. Počty prodaných bytů podle dat z katastru nemovitostí klesají každým rokem. Náš trh byl slabý a teď už není vůbec žádný,“ říká Pácal.
Je nájemní bydlení budoucnost? Dá se na něm vydělat? A jsou současná výše nájemného vysoká a poroste dál? Na to všechno odpovídal odborník na nájemné bydlení v dalším díle podcastu Realitní Club, který můžete slyšet již zítra.
Ondřej Boháč šéfuje Institutu a plánování rozvoje hlavního města Praha pět let. K hlavním úkolům jeho úřadu bezpochyby patří tvorba Metropolitního plánu. Ten ale ani po deseti letech stále není hotov a platit zřejmě nezačne ani za dva roky. Na vině je podle Boháče i zastaralý stavební zákon.Stát se chová jakoby nepotřeboval funkční města, říká šéf pražských plánovačů Boháč
Reality
Poptávka po novém bydlení je. Vzhledem k razantnímu zdražení hypoték, které jsou třikrát dražší než loni, se ale zásadně zpomalil prodej bytů. V meziročním srovnání až o 60 procent, vyplývá z aktuální analýzy společnosti Central Group. Pád cen u nových bytů - na rozdíl od těch secondhandových - podle zástupců firmy očekávat nelze.Ceny starých bytů budou dále klesat. Až o deset procent
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?