Potvrzeno: Ceny bytů v Česku stouply za deset let více než dvakrát
Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří vývoj cen bytů a rodinných domů včetně cen souvisejících pozemků, měl ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnotu 218,6. Proti stejnému období loňského roku byl o 23,1 procenta vyšší. Index roste nepřetržitě od konce roku 2013. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
Index HPI, v němž se jedná o celkové nákupy domácností nezávisle na konečném využití bytové nemovitosti, vzrostl proti předcházejícímu čtvrtletí o 3,9 procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2012 ceny bytových nemovitostí stouply o 132,6 procenta.
Druzí v Evropě
Index měří vývoj cenové hladiny podle jednotné normy Evropské unie a podle dat Eurostatu je v ČR druhý nevyšší. Za první čtvrtletí roku 2022 byl vyšší jen v Maďarsku (235,9), nejnižší byly na Kypru (103,9) a v Itálii (105,8). Ve srovnání s Polskem či Slovenskem za letošní první čtvrtletí byl v ČR vyšší o více než 20 procent.
Mezi Čechy stoupá zájem o nemovitosti v zahraničí. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko a Chorvatsko, ale například i Albánie. Návratnost investice je podle společností vyšší než v Česku.Doma je draho. Češi tak kupují domy v zahraničí, je to výhodnější
Reality
Zdrojem dat pro index HPI, který vychází od roku 2008, je v ČR pro nová obydlí výkaz zasílaný developerům o realizovaných prodejích bytů a rodinných domů (na klíč) a u stávajících obydlí šetření cen u realitních kanceláří a administrativní data Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).
V Praze byla nabídková cena bytu podle analýz developerů ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrně přes 152 tisíc korun za metr čtvereční a cena prodaného bytu přes 145 tisíc korun za metr čtvereční.
Vlastnit, stavět nebo provozovat moderní sklady je dnes čím dál lepší byznys. Zvláště v České republice. Nabídka je ale těžce nedostačující a investoři se musí poohlížet v zahraničí, vyplývá z analýzy společnosti CBRE.Trhu komerčních realit v ČR se extrémně daří. Sklady mizí pod rukama
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?