Praha 5 se rozroste o dalších 170 bytů v rezidenčním projektu Semerínka
V bývalé průmyslové zóně na Praze 5 vyroste nový bytový projekt Semerínka. Rezidenční dům se 170 byty tam plánuje postavit architektonická a projekční kancelář Obermeyer Helika. Nyní čeká na změnu územního rozhodnutí a vydání stavebního povolení.
Praha 5 pomalu ale jistě mění své dřívější průmyslové zóny v obytné a polyfunkční čtvrti. Nově se v městské části Radlice připravuje i rezidenční projekt Semerínka od architektonické a projekční kanceláře Obermeyer Helika. Obytný komplex čtveřice domovních bloků by měl nabídku bytů na trhu rozšířit zhruba do tří let o dalších 170 bytových jednotek a 216 garážových stání. Momentálně se čeká na vyjádření úřadů poté, co generální projektant stavby, společnost Obermeyer Helika, odevzdal dokumentaci pro změnu územního rozhodnutí a pro stavební povolení.
Podle vyjádření investora projektu společnosti Semerínka se rezidenční dům začne stavět pravděpodobně už v příštím roce. Hotovo by mělo být pak do 27 měsíců, uvádí zpráva investora.
Budoucnosti se nebojí, protože chuť lidí kupovat byty se opět vrátí. Proto Marcel Soural o pozastavení žádného ze svých projektů neuvažuje. „Všechno záleží na tom, jestli nám pán z Ruska ten kohoutek vypne nebo nechá trochu téct. Pak uvidíme, jak se to vyvine. Přečkáme zimu a s jarem vždycky přijde nějaké oživení,“ říká majitel skupiny Trigema Marcel Soural.Jednání o stavebním zákoně? Už je z toho guláš, říká Marcel Soural
Reality
Autorem architektonického návrhu bytového komplexu je David Chmelař ze studia Chmelař architekti, které na českém trhu působí už od roku 1998. Solitérní stavba je podle nich řešena čtyřmi různě vysokými a propojenými bloky, které citlivě kopírují členitý terén. „Výška prvního bloku tak určuje výchozí výšku objektu, každý další blok je pak o něco vyšší a zároveň kratší. Výsledkem je skutečnost, že si bloky vzájemně nestíní, a nabízí nerušený výhled na Prahu a do okolní zeleně,“ uvádí zpráva.
Celý objekt bude mít sdílený společný dvoupodlažní suterén a vnitroblok s komunitní zahradou i zázemím pro rodiny s dětmi. Celková zastavěná plocha objektu Semerínka by měla být 4300 metrů čtverečních. Při projektování rezidence se nezapomnělo ani na speciální zajištění objektu v oblasti požární ochrany pro parkování elektromobilů a dalších aut s alternativními pohony. Projekt byl navíc vytvořen ve 3D, což umožnilo podle hlavního inženýra projektu Libora Stránského ze společnosti Obermeyer Helika zajistit i vyšší míru koordinace činnosti všech dodavatelů.
Obermeyer Helika patří k největším architektonickým, projekčním a stavebně-poradenským kancelářím v ČR. Na českém i slovenském trhu je jedním z lídrů projektování ve 3D a modelování staveb systémem BIM. Do širokého portfolia projektů, na kterých se společnost podílela, náleží rezidenční komplexy, obchodní centra, kancelářské budovy, budovy pro státní správu, kulturní instituce, objekty sloužící zdravotnictví a lázeňství, církevní objekty, stavby pro školství, průmyslové a logistické areály i stavby dopravní infrastruktury a letišť.
Sluneční skála připomínající obrněný krunýř pásovce, terasovitá rýžová políčka z čínského venkova, koule s pohyblivou stěnou, obří nelogické puzzle nebo čínský drak či vlny. I takto mohou vypadat inspirace pro moderní domy budoucnosti, jejichž architekti při návrzích promýšleli, jak zakomponovat do budovy a jejího fungování slunce a jeho energii. Prohlédněte si jedenáct zajímavých budov světa s impozantní fasádou ze solárních panelů.GALERIE: Krásné, nebo bizarní? Jedenáctka pozoruhodných budov světa, které využívají energii ze slunce
Reality
Na nový stavební zákon, který by urychlil výstavbu bytů, se v Česku čeká roky. Teď je situace taková, že stavebníci obíhají úřady a dlouhé roky neznají výsledek rozhodování úředníků. Zákonné lhůty se nedodržují, postih za to není, získat stavební povolení trvá běžně i deset let. Výsledkem je, že mladí nemají kde bydlet, ceny bydlení šíleně rostou, a na vládní úrovni se spí. Může za to trh, nebo vláda, kde hledat viníka, ptá se komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.Dalibor Martínek: Proč se v Česku nestaví byty? Bartoš působí jako mluvka, stavební zákon někam „zašantročil“
Názory
Co se chystá, co se staví? Vstupte do Realitního Clubu a budete vždy v obraze.
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?