Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz. Na sociální síti X to uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování. Magistrát podle primátora získal také dalších 200 milionů korun na energetické úspory ve čtyřech školách.
Ministerstvo dotaci podle primátora schválilo minulý týden. „Zahrne výměnu lehkého obvodového pláště, instalaci nového systému vytápění, chlazení a vzduchotechniky a rekonstrukci interiérů. Navíc vznikne nová fotovoltaická elektrárna a retenční nádrž," uvedl primátor. „Za přidělení dotace jsme rádi a doufáme, že to napomůže rychlému zahájení rekonstrukce,“ řekl k tomu ředitel IPR Ondřej Boháč.

Modernistický soubor ze 70. let minulého století, který navrhl Karel Prager, je v havarijním stavu a město jeho opravu připravuje několik let. Magistrát už má stavební povolení a v roce 2022 vypsal tendr na stavební firmu, v němž loni na jaře komise vybrala vítězného uchazeče. Městská rada však výsledek zatím neschválila, radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) měl podle svých opakovaných vyjádření výhrady k ceně oprav a návratnosti investice.
Za zahájení oprav vznikla petice s téměř 4000 podpisy a prosazuje jej zejména opoziční Praha Sobě. Rekonstrukci podpořila také Česká komora architektů, podle které jsou budovy architektonicky cenné. Zastupitelé letos v lednu schválili usnesení, kterým radě s termínem do konce dubna uložili úkol provést ekonomicko-provozní zhodnocení rekonstrukce s cílem snížit její celkovou finanční náročnost tak, aby ji bylo možné zahájit v letošním roce.
Tři administrativní budovy přezdívané Pragerovy kostky vznikly na zahradě Emauzského kláštera na přelomu 60. a 70. let minulého století. Po dokončení v nich bylo sídlo Projektového ústavu výstavby Prahy, kde působil i autor jejich návrhu Karel Prager, který je autorem i například budovy bývalého Federálního shromáždění. IPR v areálu sídlí od roku 2013, v roce 2017 v jedné z budov zřídil Centrum architektury a městského plánování (CAMP) určené pro veřejnost.
Zámek Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku, známý díky románu a filmu Černí baroni, chce jeho vlastník - vesnička Klášter na Plzeňsku, prodat. Objevil se v nabídce plzeňské realitní kanceláře JJ Reality, cena není uvedena. V pátek od 19:00 do 21:00 uspořádá obec v prostorách památkově chráněného komplexu setkání obyvatel s diskuzí na téma prodeje a jeho využití, která bude streamovaná pro veřejnost, informovala koordinátorka akce Miroslava Brožová.
Zámek Zelená Hora z filmu Černí baroni je na prodej
Reality
Více než pětadvacet let trvalo, než atraktivní proluku u Anežského kláštera zaplnil dům. Původně tu měl stát Fránkův „Maršmeloun“, který neprošel. Nakonec ho nahradila bytovka, kterou rovněž navrhl Zdeněk Fránek.
U Anežského kláštera stojí nový bytový dům. Nájem začíná na 45 tisících
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?