Boris Tomčiak: Českým realitním fondům propadnou výnosy. Katastrofa jako v USA to ale není
Čeští developeři se ani v nedávných dobách hojnosti nepouštěli do masivní výstavby, což je dnes ušetřilo řady problémů. „Největší stavitelé bytů byli opatrní a jejich zásoba nových volných bytů není vysoká,“ říká Boris Tomčiak ze společnosti Finlord. „I to je důvod, proč ceny novostaveb rostou,“ dodává. Podle Tomčiaka se díky rostoucím příjmům domácností brzy obnoví zájem o nemovitosti. Vysokým úrokům hypoték navzdory.
Jaká situace panuje na českém trhu s rezidenčními nemovitostmi a jaká v zahraničí?
Nabídkové i realizované ceny starších bytů v Česku klesají meziročně o osm až devět procent. Ceny nových bytů mírně stoupají, jelikož developeři ještě nechtějí upravovat své ceníky. V západní Evropě je vývoj podobný, i tam ceny existujících bytů klesají o pět až 10 procent. Ve Švédsku je pak snížení o téměř 15 procent. Kdo zde nakoupil byt v březnu 2022 na hypotéku s LTV ve výši 80 procent a teď musí nemovitost prodat, přišel o všechen vlastní kapitál. Na Slovensku jsou ceny stále o více než 10 procent vyšší oproti minulému roku, nicméně i zde sledujeme ochlazení a v prvním kvartálu tu ceny poklesly. Ceny nových nemovitostí se drží ještě nahoře. Kupříkladu v Německu meziročně o několik procent stouply na nový rekord.
Které regiony jsou na tom v Česku lépe a které hůře?
Nabídkové ceny se nejvíce snížily v Českých Budějovicích či Ostravě. Naopak v Olomouci či Karlových Varech jsou ceny meziročně mírně vyšší.
Rok 1995 byl začátkem hypotečního byznysu v Česku. „Poskytly se první hypotéky, dolaďovala se legislativa,“ říká v podcastu Realitní Club Jan Sadil, který u tohoto začátku nejen stál. On ho tvořil. I když okolnosti vzniku českého hypotečního trhu působí po téměř třiceti letech možná až poněkud komicky.Jan Sadil: Před čtvrt stoletím nikdo hypotéky neuměl. Půjčka se často řešila až na centrále banky
Reality
Trvá nyní déle prodat nemovitost?
Dle portálu Sreality.cz se délka prodeje nemovitosti meziročně zvedla o čtvrtinu. Nicméně v některých krajích nastal nárůst i na dvojnásobek. Příkladem jsou Jihočeský kraj či Liberecký kraj. Nejrychleji se byty stále prodávají v Praze a Brně, tedy v ekonomicky nejsilnější centrech.
Jaké typy nemovitostí se nyní prodávají nejlépe?
Stále se velmi dobře prodávají průmyslové nemovitosti. U rezidenčních nemovitostí se jako tradičně dobře prodávají dispozice 2+kk, 2+1, zejména ve větších městech v dobrých lokalitách. Také u stavebních pozemků je stále dobrá poptávka. Naopak tragická je situace u rekreačních objektů, tedy zejména u různých chat a chalup. Nicméně domácnostem postupně rostou příjmy a poměr cen k příjmům bude klesat. Díky tomuto vývoji se bude poptávka po nemovitostech obnovovat i navzdory vysokým úrokovým sazbám hypoték.
Byty a domy v Česku zlevňují už víc než rok. Všude se o tom píše. Ale pozor, velcí developeři se dosud tvářili, že se jich tento vývoj netýká. Že jde jen o nějaké staré byty někde na okraji měst nebo v divočině. Neustále dokola nám klíčoví stavitelé omílali písničku, že nové bydlení prostě musí zdražovat, drahé materiály, dlouhé povolovací řízení a tak dále. Oblíbené pohádky developerů.Dalibor Martínek: Bod zlomu. Velcí developeři udělali, co nikdo nečekal. Začali zlevňovat, ale snaží se to maskovat
Názory
Zhodnocení ve fondech bude nízké
Budou někteří developeři nuceni odprodávat nedokončené projekty?
Ve větší míře ne. Možná někteří se špatným financováním vedoucím k insolvenci. Developeři se v uplynulých letech nepustili do masivní výstavby, která by teď znamenala velký počet neprodaných bytů. Největší stavitelé bytů byly opatrní a jejich zásoba nových volných bytů není vysoká. I to je důvod, proč ceny novostaveb rostou.
Bali patří k nejkrásnějším místům na světě. A luxusní vila u moře tu stojí kolem 330 tisíc eur, tedy v přepočtu necelých osm milionů korun. Domy určené k rekonstrukci pak vyjdou ještě na výrazně méně.3+1 na Proseku, nebo luxusní vilu na Bali? Češi objevují bydlení v exotických končinách
Reality
Jak na to reagují realitní fondy? Mohou se dostat do problémů?
České realitní fondy stále vykazují rostoucí ohodnocení nemovitostí. V minulosti si vytvořily bezpečnostní polštář, když svá portfolia nepřeceňovaly tak rychle nahoru, jako stoupaly ceny nemovitostí. Teď mohou z rezervy čerpat. Zároveň si ale při současném vývoji nemohou v tomto roce dovolit významně přeceňovat portfolio nahoru. Průměrné zhodnocení nemovitostních fondů by proto mělo být letos nízké.
Český trh komerčních nemovitostí za poslední rok výrazně zpomaluje. Tak jako ostatně řada dalších trhů po celém světě. Týdeník The Economist dokonce píše o americkém komerčním realitním trhu jako o místu “pekelné bouře”, kde se schyluje k velkému požáru, pokud už rovnou nehoří. Tuzemští experti to v Česku zatím tak špatně nevidí. Svůj díl na tom nepochybně mají prodeje, které se točí jen kolem „nekancelářských“ prostor. Investiční aktivita by tak měla prý vzrůst už letos, v druhé polovině roku.Čeká český kancelářský trh „pekelná bouře“ jako v Americe? Experti naopak čekají růst
Reality
Jaká se je situace na trhu komerčních nemovitostí?
U komerčních nemovitostí ve Spojených státech je situace katastrofální, když neobsazenost ploch prudce stoupá. Kupříkladu v San Francisku se vyšplhala na astronomických 30 procent, což nebylo ani v krizi 2008-09. V západní Evropě taky roste objem neobsazených kancelářských ploch a průměr je na úrovni osmi procent. Stále častěji se objevuji také zprávy o nesplácení úvěrů zajištěných komerčními nemovitostmi. České fondy a společnosti investující do komerčních nemovitostí se ještě drží. V Praze je míra neobsazenosti na úrovni 7,7 procenta, což je oproti roku 2021 mírný nárůst. V roce 2022 byla poptávka po kancelářích v Česku stále vysoká a čistá absorpce trhu byla kladná. ČR těží z toho, že sem v posledních letech nadnárodní firmy přesouvají administrativní centra.
Boris Tomčiak
V roce 2016 spoluzaložil společnost Finlord a v roce 2018 pak i hedgeový fond Slavic. Předtím působil téměř devět let ve společnosti Colosseum, naposledy jako šéf asset managementu. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou.
Nemovitosti v Česku rostly v posledních deseti letech skoro nejrychleji v rámci Evropy, téměř se zdvojnásobily. Existují ale země, kde tomu bylo naopak. Nejzajímavějším příkladem je Itálie, kde jsou aktuální ceny bytů nižší než v roce 2008. Ceny nemovitostí v Itálii nebo Španělsku poslední dekádu klesaly, říká analytik v podcastu
Reality
Rozvod nebo dědictví, to jsou nejčastější důvody, kdy banky svolí ke speciální variantě poskytování hypotéky. Nový dlužník získá úvěr za původních, o dost výhodnějších podmínek, než by dostal nyní. Říká se tomu převzetí hypotéky dlužníkem. Nový dlužník díky tomu ušetří i několik tisíců korun měsíčně oproti stávajícím sazbám. V tuto chvíli tento typ hypotéky nabízí v plném rozsahu jen čtveřice bank a jedna další částečně. Přečtěte si, které to jsou a za jakých podmínek převzetí hypotéky umožňují.Hypotéka se starou, nízkou sazbou? Jde to, ale jen někde a jen pro někoho
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?