Smetkův brownfield je na prodej. Má to ale háček, za 100 milionů je moc drahý
Rekreační areál v Nové Rabyni, který kdysi patřil vytunelovanému H-Systemu, plochou odpovídá téměř čtvrtině zástavby v obci Lipno. Stát za něj chce v dražbě minimálně 100 milionů. To je ale vzhledem k aktuálnímu územnímu plánu, který na těchto pozemcích nedovoluje stavět, podle expertů příliš.
Několik budov a hlavně pozemky v áčkové lokalitě poblíž Slapské přehrady jdou do dražby. Za celý areál, který v socialistické éře sloužil zaměstnancům ministerstva vnitra a příslušníkům SNB a byl také majetkem zakladatele vytunelované společnosti H-System Petra Smetky, chce stát získat více než 100 milionů korun. Těmi chce odškodnit klienty padlé firmy.
„V první elektronické aukci se jedná o prodej pozemků a staveb v areálu kempu u pláže Slapské přehrady a dalších navazujících pozemků, v případě druhé elektronické aukce se jedná o pozemky i stavby v horní části areálu nad komunikací, které dříve sloužily jako bufet a taverna a ve zbývajících dvou elektronických aukcích se jedná o prodej staveb na cizích pozemcích,“ vysvětluje pro Newstream mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.
Rekreační areál po vytunelovaném H-Systemu je příliš drahý
První dvě elektronické aukce jsou naplánovány od 5. do 7. září, půjde o prodej staveb na cizích pozemcích. Nejnižší podání je 1,2, respektive 10,6 milionu korun. Od 6. do 8. září se bude konat aukce pozemků i staveb v horní části areálu nad komunikací, které dříve sloužily jako bufet a taverna.
V tomto případě je minimální cena 13,3 milionu korun. Zájemci o část areálu za téměř 100 milionů korun se mohou hlásit do 26. září. V této aukci je možné získat parcely a stavby v areálu kempu u pláže Slapské přehrady a další navazující pozemky.
Za téměř totožnou cenu jako v Praze se kupuje metr čtvereční v nově postaveném apartmánu na Slapech. Oblast, která o víkendu připomíná spíš pražský Václavák, zkrátka dlouhodobě patří k áčkovým lokalitám, kde se ceny nemovitostí pohybují nad celorepublikovým průměrem.Slapy táhnou. Dvoupokoják vyjde i na 13 milionů, chatky v kopcích ale zlevnily
Reality
Podle územního plánu je území vedeno jako rekreační zóna, plánovaní nové výstavby má tedy celou řadu omezení. Cena, kterou za areál stát požaduje, pak je v takovém případě moc neodpovídá reálu. V okolí metr pozemku vhodného k výstavbě lze totiž pořídit levněji.
Areál v Rabyni je malé Lipno
„Jde opravdu o zajímavý brownfield. Plochou odpovídá čtvrtině Lipna. A stejně tak s touto nemovitostí zatím počítá i územní plán, který ji vnímá jako rekreační zónu. V tom případě je pak cena, za níž se areál prodává, moc vysoká. Nicméně nevylučuji, že investor, který za ni bude ochotný zaplatit 100 milionů korun, se bude snažit o změnu o územního plánu a bude na ni v budoucnu, řekněme do osmi až 10 let, developovat,“ přibližuje Tereza Kouklová z SFG holdingu, který se věnuje financování developerských projektů.
Ve více než 30 let chátrajícím brownfieldu u Znojma je nově hotel i restaurace. Přesně tak jako v Kravsku by se mělo rekonstruovat. REPORTÁŽ: Ruiny na jihu Moravy se proměnily na luxusní hotel
Reality
O tom, že lokalita Nové Rabyně je velmi atraktivní, metr čtvereční v developerských projektech na Slapech vyjde od 60 do 130 tisíc, nepochybuje ani generální ředitel RE/MAX Česko a Slovensko Jan Hrubý.
„Lokalita Nové Rabyně je velmi atraktivní rekreační místo s velkým potenciálem. Zdá se, že stav nabízených nemovitostí je poměrně špatný a bude vyžadovat velkou investici. Zaleží však na úmyslu potenciálního investora a kalkulaci, jestli prodejní cena odpovídá tržní poptávce nebo ne,“ dodává Hrubý.
Takže pokud regulace umožní smysluplné využití nabízených pozemků, dokáže si představit na stávajícím místě projekt, který může být rentabilní i při tak vysoké vyvolávací prodejní ceně.
Brownfield? To přeci není jen Smíchov. Zanedbané plochy bez využití existují i v mnohem méně atraktivních lokalitách. „Pohraničí je v podstatě jeden velký brownfield. Vtisknout nebo vrátit takovým místům život, to je jiná architektonická disciplína,“ říká Martin Krupauer, majitel a zakladatel architektonického ateliéru A8000, v dalším díle podcastu Realitní Club.Celé pohraničí je vlastně takový brownfield, říká architekt Krupauer
Reality
V tuzemsku je minimálně 11 tisíc hektarů opuštěných průmyslových areálů, objektů a ploch. Vzhledem k tomu, že stavět na zelené louce bude stále obtížnější dostanou se i do hledáčku developerů a soukromých investorů, říká Jan Hana, vedoucí oddělení brownfields na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Stavět na zelené louce je čím dál těžší. O brownfieldy se investoři poperou, leží v nich miliardy, říká expert
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?