Respektujeme vaše práva, ale nebourejte. Petice má zachránit další vilu na Hřebenkách
Stop demolici, žádají Pražané v petici. Jde jim o záchranu Schieszlovy vily v památkové rezervaci na Hřebenkách.
Stavební úřad měl podle organizátorů petice na konci letošního května povolit demolici historického objektu, a to i navzdory tomu, že Městská část Praha 5 s odstraněním vily nesouhlasila. Současně úřad umožnil výstavbu nového objektu o užitné ploše 1566 metrů čtverečních.
Autoři petice, dosud ji podepsalo přes 1600 lidí, rovněž tvrdí, že „místní obyvatelé se o projednávání demolice ve stavebním řízení nedozvěděli, protože nebyli stavebním úřadem obesláni. Ten oznámení pouze uveřejnil na úřední desce.“
Sto let stará vila Na Hřebenkách prošla modernizací. Přibyly moderní technologie a změnily se i dispozice. Podívejte se na výsledek z pera architektů No Architects.I ve 100 let staré vile se dá moderně bydlet. Ta Na Hřebenkách má díky rekonstrukci zpět svou noblesu
Reality
Na dotaz redakce Newstream z městské části Praha 5 do vydání článku nikdo nereagoval.
Současným vlastníkem je společnost Tichá 5, kterou vlastní kyperská společnost a jejím jednatelem je developer Martin Kulík. Ani ten na prosbu o vyjádření o budoucnosti pozenku dosud nereagoval.
Není kulturní památkou, hrozí ji demolice
Schieszlova vila byla postavena v roce 1912, jako součást nové zástavby na jižním svahu Petřína nad Smíchovem. Ve stejné ulici se nachází i o něco známější Vosmíkova vila, kterou navrhl přední český architekt Josef Fanta. Secesní objekt charakteristický věží a sgrafity v průčelí čeká od roku 2016 na zápis do seznamu kulturních památek.
Světově unikátní urbanistický celek, Osada Baba, projde proměnou. Koncepční studie má modernizovat a proměnit veřejný prostor a infrastrukturu. Reportáž: Projektovali ji ti nejznámější a bydlela v ní pražská smetánka. Nyní pražská Baba projde modernizací
Reality
Památkovou ochranu nemá ani Schieszlova vila. Obě se nicméně nacházejí v památkové zóně Hřebenky. Navíc v sousedství Kinského zahrady, jež je chráněná statutem Natura 2000 (soustava chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy EU, jejím záměrem je ochrana biologické rozmanitosti - pozn. red.)
Není to totiž poprvé, co se v této městské části bojuje za zachování historického objektu. V minulosti hrozila demolice například Vile Viktora Beneše. Ta nakonec získala na začátku letošního roku památkovou ochranu.
Už několik měsíců je jeden z nehonosnějších paláců Na Příkopě zahalen lešením a zelenou sítí. V barokním domě totiž probíhá kompletní rekonstrukce, která by měla být hotová už za rok. V Paláci Savarin po jejím dokončení bude i nadále kasino, ale i restaurace, veřejnosti mají sloužit také další prostory.Co se děje za plachtou. Unikátní pohled na nejstřeženější staveniště v Praze
Reality
I tehdy stavební úřad demolici povolil, s tím, že neměl jinou možnost. Majitelé dodali všechna potřebná stanoviska a budova nebyla v té době památkově chráněná. Proti zbourání vily se nakonec ohradil pražský magistrát na žádost radnice Prahy 5.
Na pražského primátora, radní a zastupitele hl. m. Prahy proto, aby zahájili s vlastníkem vily jednání vedoucí k jejímu zachování a citlivé rekonstrukci, se obracejí i iniciátoři petice na záchranu Schieszlovy vily.
„Respektujeme právo majitelů nakládat se svým majetkem, zároveň ale nemůžeme rezignovat na ochranu společenských hodnot a historického dědictví, které by demolicí vily byly jednoznačně poškozeny. Chceme proto vyvolat celospolečenskou diskuzi nad zamýšleným bouráním a společně hledat vhodnější východiska,“ uzavírají petici její iniciátoři.
Realitní kancelář prodává za 200 milionů korun romantický zámek Žinkovy, kulturní památku na jihu Plzeňska. Jde o jeden z největších zámků v osobním vlastnictví v ČR, obytná plocha činí 12 tisíc čtverečních metrů. Rekreačně zaměřený městys by uvítal, kdyby se areál s rozlehlým parkem otevřel veřejnosti, řekl starosta obce s 850 obyvateli Josef Karhan (Žinkovské SNK).FOTOGALERIE: Luxus v Česku. Na prodej je jeden z největších soukromých zámků Žinkovy
Reality
Na jeho výstavbu stačil na konci 19. století milion zlotých. O 150 let později se klášter Gabriel Loci promění v luxusní hotel. Majitele objektu, firmu Cimex, to vyjde až na dvě miliardy korun. V minulosti sloužil řeholnicím, pak poště. V budoucnu klášter přivítá VIP hotelovou klientelu
Enjoy
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?