Šéf finského developera: Apetit k růstu v Česku máme, ale brzdí nás byrokracie
Developerská společnost YIT pochází z Finska, kde má více než 100letou historii, a patří tam k těm nejviditelnějším. V Česku skandinávskou know how využívají šestnáctým rokem. A co konkrétně to znamená?
„Finové potřebují mít pevně stanovený řád, který navíc velmi důsledně dodržují. V tom se od nich hodně učíme, i protože jsou v mnoha technologiích dál než my,“ přibližuje Marek Lokaj, šéf developerské skupiny YIT.
Finové jsou podle něj přeborníci efektivní výstavby, nutí je k tomu totiž klimatické podmínky. Zima je tužší a delší. Zároveň vývoj stavebního průmyslu šel v této skandinávské zemi mnohem dál. Pochopili tam, že čas a lidské zdroje jsou alfou omegou v čemkoliv, co děláme, nejenom ve stavebnictví.
Obrat finského developera YIT v Česku loni překročil dvě miliardy korun. Konkrétní výši obratu ani čistý zisk společnost nespecifikovala. Developer loni prodal 204 bytů. Letos plánuje zahájit nové projekty v pražských městských částech 5, 11 a 12 s více než 300 byty a poprvé připravuje i projekt mimo metropoli, a to v Kladně.Dvě kolaudace, dvě hrubé stavby, dva nové projekty. Developer YIT loni v Česku utržil přes dvě miliardy
Reality
„Doba se díky mobilům a internetu obrovsky zrychlila. Jen naše stavebnictví je v podstatě, dnes už můžeme říct i průmyslem 5,0, téměř nedotčené,“ dodává Lokaj.
Naprosto rozdílně funguje ve Finsku i povolovací proces. Stavební povolení tam lze získat za měsíc včetně nabytí právní moci, v Česku to je v průměru pět až sedm let.
„Finové samozřejmě tuto realitu vnímají, a proto i musíme výstavbu plánovat na dlouhou dobu dopředu. Apetit k nakupování máme velký, ale brzdí nás zdlouhavé povolovací procesy,“ dodává Lokaj.
Luděk Sekyra je jedním z největších českých developerů. V současnosti rozvíjí tři velká území v hlavním městě, na Smíchově, na Rohanském ostrově a na bývalém nákladovém nádraží na Žižkově. Na všech těchto třech místech v jeho režii vyrůstají úplně nové městské čtvrti. Celkově jde o více než milion metrů čtverečních pozemků, které zcela mění svou tvář.Luděk Sekyra: Na Smíchově vzdáme úctu ženám, na Rohanu filosofům
Reality
V projektech, které aktuálně YIT staví se zatím staví standartním způsobem. Ve studiích, které má společnost aktuálně na stole, počítá už s prefabrikací.
Marek Lokaj byl hostem podcastu Realitní Club. Epizodu s developerskou společností YIT přineseme již zítra na newstream.cz. Poslechnout si díl budete moci i na vaší oblíbené podcastové platformě. Najdete nás na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.
Praha není zdravým způsobem zahuštěná. A trpí kvůli tomu, říká architekt Jan Holna, spolumajitel architektonického studia DAM. Hlavní město má spoustu satelitů, ze kterých jezdí každé ráno a večer spousta lidí do města za prací. Tvoří dopravní zácpy, zahušťují dopravu a otravují vzduch zplodinami ze svých aut.Architekt Jan Holna: Praha trpí tím, že není zdravě zahuštěná
Reality
Rok 2024 přinese mírné oživení realitního trhu, zdražování a nárůst cen nájmů, shodují se experti.Ceny bytů narazily na dno. V příštím roce se bude zdražovat
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?