Španělé přitvrzují v boji s bytovou krizí. Plánují 100procentní daň na nemovitosti v rukách cizinců
Španělé budou řešit nedostupnost bydlení razantně. Jedním z chystaných kroků je na nemovitosti v rukou nerezidentů ze zemí mimo EU uvalit 100procentní daň.
Španělé přitvrzují v boji s rychlým růstem cen nemovitostí. Premiér Pedro Sánchez plánuje uvalit 100procentní daň na nemovitosti, kteří kupují nerezidenti ze zemí mimo Evropskou unii, například Britové. Upozorňuje na to server BBC.
„Západ stojí před rozhodující výzvou, nestát se společností rozdělenou na dvě skupiny lidí - bohatých majitelů nemovitostí a chudých nájemníků,“ uvedl španělský premiér Pedro Sánchez. Zavedení 100procentní daně sám označuje jako bezprecedentní, ale zároveň nezbytné pro vyřešení bytové krize v zemi.
Nejdostupnější nemovitosti k bydlení v Evropě při zohlednění průměrné měsíční mzdy má Dánsko. Česká republika je po Slovensku naopak druhá nejhorší. Vyplývá to ze zprávy společnosti BestBrokers, která porovnává poměr ceny nemovitostí určených k bydlením k příjmům ve 35 evropských zemích.Nejdostupnější bydlení v Evropě mají Dánové. Češi i Slováci propadli
Reality
Razantní krok ve prospěch Španělů
Občané ze států mimo EU ve Španělsku nakoupili v roce 2023 27 tisíc nemovitostí. „Ne ale proto aby v nich bydleli, ale aby na nich vydělali,“ uvedl španělský premiér na ekonomickém fóru v Madridu.
Španělsko podle něj rozhodně není v situaci, kdy by si to mohlo dovolit a razantní krok je podle něj veden ve prospěch občanů Španělska.
Detaily ani časový výhled vládního návrhu zatím premiér Sanchéz neuvedl.
Hluk, odpadky a také nebývalý nárůst cen nájmů vyvolaly v jedné z nejnavštěvovanějších čtvrtí v Budapešti referendum, v němž se tamní obyvatelé vyjádřili pro zákaz krátkodobých pronájmů. Nechceme vás tady. V Budapešti dali stopku turistům, zatím jen v jedné čtvrti
Reality
Zlepšit dostupnost bydlení chce španělský premiér i dalšími opatřeními. Například majitelé bytů, kteří budou poskytovat dostupné bydlení, budou osvobozeni od daně. Plánuje rozšířit nově vzniklý bytový fond o tři tisíce bytů. Spadeno má i na turistické byty, které chce přísně regulovat a také výš danit.
„Není fér, že ti, kteří mají tři, čtyři nebo pět bytů pro krátkodobý pronájem, platí nižší daně než hotely,“ konstatoval.
Rostoucí počet návštěvníků, prudce stoupající ceny bydlení a nárůst počtu turistů, kteří se honí za pořizováním selfie, přispěly k vytvoření situace, která je „zcela vychýlená z rovnováhy“, řekl listu The Guardian představitel UNESCO. Dodal, že v případě neřešení těchto problémů by se španělská vlna protestů proti masovému turismu mohla rozšířit do celé Evropy.Vzpoura místních proti turistům. Protestů bude ve světě přibývat. Co se děje ve Španělsku, je varováním
Enjoy
Důvodem, proč se Češi poohlížejí po nemovitostech v zahraničí, je často přijatelnější pořizovací cena domů a bytů, než jaká je v ČR. Nejvíce se zajímají o Španělsko, Chorvatsko, Itálii a Bali.Třetina Čechů ukládá peníze do nemovitostí, i těch v cizině
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?