Starší byty meziročně zdražily o 16 procent
![Starší byty koncem roku meziročně zdražily o 16 procent](https://www.newstream.cz/uploads/article/660x464_fit/iStock-1320478147.jpg)
Byty ve starší zástavbě v posledním čtvrtletí loňského roku zdražily meziročně o 16 procent na průměrných 74 190 korun za metr čtvereční. Oproti stejnému období předchozího roku ceny rostly ve všech krajích České republiky. Nejvíce pak v Karlovarském kraji a naopak nejméně v Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Vyplývá to z analýzy realitní kanceláře Sreality.cz.
V Karlovarském kraji vzrostly ceny ve čtvrtém čtvrtletí o meziročně o 22 procent na průměrných 48 623 korun za metr čtvereční. I tak jsou zde po Ústeckém kraji druhé nejlevnější byty v Česku. V Královéhradeckém kraji ceny vzrostly o šest procent na 56 tisíc korun za metr čtvereční, o osm procent se zvýšily na Vysočině. Nejdražší jsou tradičně starší byty v Praze, kde ceny koncem loňského roku narostly o 13 procent na 131 454 korun za metr čtvereční.
Po Karlovarském kraji byl největší nárůst v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, a to o 18 procent. Na jižní Moravě, a tedy v Brně, skokově meziročně vzrostla cena, přestože se oproti Karlovarskému a Moravskoslezskému jedná o jeden s nejdražších krajů k bydlení. O pozici se tradičně dělí se Středočeským krajem, kde ceny koncem roku narostly meziročně o 14 procent.
Analýza zahrnovala starší byty o výměře 50 až 80 metrů čtverečních s dispozicí 2+kk, 2+1, 3+kk a 3+1, které jsou v osobním vlastnictví a jsou ve velmi dobrém stavu, dobrém stavu nebo jsou po rekonstrukci. Byty v novostavbách analýza nezahrnula.
Ceny starších bytů v Česku rostly také podle dat realitních platforem FérMakléři a Bezrealitky. Podle těch se průměrné ceny za metr čtvereční v posledním čtvrtletí pohybovaly mezi zhruba 70 tisíci až 101 tisíci korunami. Největší nárůsty cen evidovaly převážně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Také tyto dvě platformy ale potvrdily trend, že ceny bytů rostly v meziročním srovnání ve všech krajích České republiky.
Praha připravuje rekonstrukci severojižní magistrály v Sokolské a Legerově ulici, kde mají přibýt přechody, 120 stromů či oddělené cyklostezky. Návrh studie úprav představili zástupci magistrátu, Prahy 2 a Technické správy komunikací (TSK), která projekt připravuje. Úpravy mají přinést zklidnění dopravní tepny, ale zároveň by neměly mít zásadní vliv na její průjezdnost. Studie zahrnuje i rekonstrukci blízké Ječné ulice a město také připravuje úpravy dalších částí magistrály.
Praha chystá rekonstrukci magistrály. Přibydou cyklopruhy a stromy
Zprávy z firem
Za loňský rok se v Praze prodalo zhruba 7 200 bytů. Jde o druhý nejlepší výsledek za 15 let, hned za rekordním rokem 2021, vyplývá z analýzy společností Central Group, Skanska Residential a Trigema.
Realitní trh se rozběhl. Loni se prodalo nejvíc bytů za 15 let
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?