Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Stavební spoření zažívá renesanci, protože je výhodné, říká Pavel Čejka z Raiffeisen stavební spořitelny

Dalibor Martínek

Stavební spoření zažívá po loňském roce, kdy byla diskuse, jestli vůbec bude státní podpora, renesanci. „Je to ze dvou hlavních důvodů. Zmizela nejistota, klienti vědí, že státní podpora je tisíc korun,“ říká Pavel Čejka, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Reklama

Ještě důležitější podle něj je, že s poklesem úrokových sazeb začíná stavební spoření nabízet zajímavější zhodnocení peněz než spořicí účty. „A co je ještě důležitější, zhodnocení je zajištěné na šest let,“ vysvětluje Čejka. Na spořicích účtech u českých bank je nyní zhodnocení mezi třemi a čtyřmi procenty. A s poklesem úrokových sazeb bude dál klesat. „Když si někdo uzavře stavební spoření dnes, tak má zhodnocení kolem čtyř procent nebo nad čtyři procenta na příštích šest let.“

Raiffeisen stavební spořitelna nyní navíc nabízí bonus šest tisíc korun pro klienty, kteří by si chtěli odkládat v příštích šesti letech na budoucí spotřebu šedesát tisíc korun ročně. Což je pět tisíc korun měsíčně. Tento bonus je spořitelna schopná vyplatit i na běžný účet.

Stavební spoření je po uplynutí oněch šesti let možné využít na jakékoliv účely, nemusí jít jenom na výstavbu. Nicméně, pokud si klient v současnosti sjedná stavební spoření, má ze zákona nárok na fixní úrok maximálně tři procenta nad sazbu na svém stavebním spoření. Stavební spořitelny v současnosti poskytují na půjčkách víc peněz, než kolik jich lidé spoří. „Na rozvaze máme víc úvěrů než spoření,“ přibližuje Čejka. V případě Raiffeisen je na úvěrech 70 miliard korun, na spoření asi 60 miliard. V posledních letech úvěry na rekonstrukce nebo vybavení domácností výrazně převažují.

Radí s energetickými rekonstrukcemi

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje dva druhy půjček. Jednak klasické hypotéky, kde je nyní úročení kolem pěti procent, srovnatelné s ostatními bankami na trhu. Tomuto segmentu se v současnosti, kdy se oživil zájem o nemovitosti, výrazně daří. „Vyrostli jsme letos asi o 85 procent,“ říká Čejka.

Reklama

A potom jsou takzvané nezajištěné půjčky, které jsou určeny na cokoliv kolem bydlení, včetně energetických úspor nebo klasických rekonstrukcí domů a bytů. U této REKO půjčky vidí Raiffeisen stavební spořitelna růst o zhruba 40% a její úroková sazba se pohybuje kolem šesti procent. To je sazba o dvě až tři procenta nižší, než mívají standardní spotřebitelské půjčky, navíc mají tyto úvěry dlouhou splatnost, dvacet až pětadvacet let. „Měsíční splátka je poloviční oproti běžnému spotřebitelskému úvěru.“ Dosáhnout jde až na dva miliony korun.

Půjčky jdou z části na energetické úspory. Raiffeisen na svých pobočkách dokáže poradit, jak na dotace ze státního fondu Zelená úsporám. „Jsme schopni zorientovat klienty v podmínkách programu, který je jinak poměrně složitý,“ tvrdí Čejka.

Nejnovější díl z podcastové série Realitní Club s Pavlem Čejkou se spouští ve formě videa v úvodu tohoto článku. Najdete ho také na vaší oblíbené podcastové platformě. Kanál Newstream Podcasty je na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts. 

Peníze, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Zlatý podzim hypoték. Lidé si půjčují jako šílení

Podle posledních dat bankovní asociace poskytly banky a stavební spořitelny v říjnu hypoteční úvěry za víc než 26 miliard korun. Bankéři si číslo pochvalují. Nejsou to ani dva roky, kdy vedli boj o deset miliard měsíčně. Mluvilo se o krizi na trhu s půjčkami na bydlení.

Přečíst článek

Jak poznat nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí?

Jakou nejlepší sazbu hypotéky můžete teď dostat v bankách v Česku

Sazby hypotečních úvěrů jdou v Česku dolů jen pomalu. Přesto, že Česká národní banka (ČNB) letos snížila základní úrokovou míru již několikrát. Na to ale tuzemské bankovní domy reagují většinou až s velkým zpožděním, a ještě ani ne všechny. Podívejte se, které banky teď na podzim nabízejí nejlepší sazby hypoték a kde umí nejdelší fixace.

Přečíst článek

Předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický

Šéf Buřinky: Budoucnost je v energetických rekonstrukcích

Role stavebních spořitelen se mění. Dříve si u nich lidé především spořili na bydlení nebo aby měli k dispozici větší naspořené sumy, které si na konci spoření vybírali. Po loňském memorandu, které uzavřely se státem, ale stavební spořitelny rozšiřují svou roli do poradenství k energetickým rekonstrukcím. Už letos na podzim by mohly domácnostem pomáhat i s kompletním podáváním žádostí o dotace, říká v rozhovoru pro Newstream CLUB předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Hájovna před rekonstrukcí

Češi topí pánu Bohu do oken. Jak je to odnaučit? To je nový úkol pro stavební spořitelny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme