Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zchátralý areál na jižní Moravě se proměnil. Za 22 milionů postavili sídlo firmy i rodinný dům. Z modulů

Firemní a rodinné sídlo v jihomoravských Tvrdonicích postavili z modulů.
Se svolením BoysPlayNice
Petra Nehasilová

Přeměnu zchátralého areálu v jihomoravských Tvrdonicích oceňují i místní. Modulární dřevostavby dělají podle nich místo hezčí.

Rychlá výroba, lehká a pevná konstrukce, usazení bez betonových základů, vysoká životnost, snadné rozšíření, přemístění i recyklace stavby. To všechno jsou výhody, které přináší modulární výstavba. Její možnosti a výhody prezentuje firma Eko modular na svém rodinném a firemním sídle v jihomoravských Tvrdonicích, které vzniklo podle návrhu Semela Ateliers.

„Chtěli jsme se specializovat na modulární dřevostavby, protože nám tato stavební technologie dávala ve všech ohledech smysl. V předchozí firmě, kde jsme se potkali, ale byly priority jinde. Nezbývalo než se vydat vlastní cestou,“ přibližují Gabriela a Vojtěch Juřenčákovi počátek svého podnikání. Firmu na modulární dřevostavby založili v roce 2018.

Budoucnost výstavby jsou moduly

Výrobní areál, který se jim naskytl k prodeji v Tvrdonicích, byl sice ideální z hlediska haly i logistiky, dezolátní stav však vyžadoval náročné opravy a přizpůsobení nové výrobě. V prvním roce podnikání do areálu umístili ukázkový modul, v němž dočasně bydleli. Když nenašli vhodný pozemek či pronájem k vlastnímu bydlení, rozhodli se v místě trvale usídlit.  

„Místní nás hodně podporují. Vnímají pozitivně rozvoj areálu, který byl léta v zanedbaném stavu. Děláte to tady hezké, říkají nám,“ říkají manželé Juřenčákovi.

Brownfield v Brně se promění v moderní čtvrť.

Brno jede. Zchátralé průmyslové areály mění na moderní čtvrti, i Praha by mohla závidět

I brněnské brownfieldy se postupně mění. Letos se začne stavět hned vedle Cejlu nebo vedle tamního hlavního nádraží. Jak se někdejší průmyslové areály promění?

Přečíst článek

Revitalizaci brownfieldu pro ně navrhli architekti ze zlínského studia Semela Ateliers. Ti nový rodinný dům i sídlo firmy z dřevěných modulů umístili k ulici. „Dlouhá dominantní horizontála administrativy cloní výrobu v areálu a rovněž chrání přízemí rodinného domu od ruchu hospodářské cesty,“ vysvětlují architekti.

Ti do areálu zakomponovali i velké množství zeleně, i na střechy. A pobyt tam zpříjemňuje i biotop.

Jednopatrová velkoplošně prosklená administrativa je sestavou tří modulů. Rodinný dům vyrostl na základech původní hospodářské budovy. V přízemí je kuchyně, jídelna a dvě ložnice, schodiště odsud vede do knihovny a na střešní terasu.

Rodinný dům s jezírkem i saunou vyšel investory na 15 milionů, sídlo firmy na sedm milionů.

Interiér nového energeticky soběstačného čtyřpatrového sídla Budex Hub, které dosahuje výškou 17,2 m maximální povolené stavební výšky pro dřevostavby

David Ondráčka: Stavme více dřevostaveb. Češi mají šanci dohnat evropskou špičku

Dřevo nás provází doslova celý život. Od kolébky do rakve, jak říká lesnická moudrost. Dřevostavby v Česku dávají velký smysl a jejich rozvoj má potenciál pro veřejné budovy i soukromé developery a stavitele. Nemusí jít jen o zálesácký srub nebo romantickou roubenku v horách, ale i o byty, školy, školky, domovy seniorů, potřebnou infrastrukturu i ve městech. Dřeva tady máme dost a navíc je to geniální zdroj, sám nám pořád roste. Moc jiných takových zdrojů tady nemáme, využijme ho víc.

Přečíst článek

Sídlo společnosti Kloboucká lesní

Nejlepší česká architektura? Prestižní cenu získal chrám ze dřeva od libereckých architektů

Ocenění Obce architektů letos putuju do libereckého ateliéru Mjölk. Architekti Jana Macha, Jana Vondrák a Filip Cerha zaujali mezinárodní porotu projektem experimentální dřevostavby.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Jiří Řezák, architekt a spolumajitel architektonického studia Qarta Architekti (uprostřed) na setkání Realitního Clubu Newstreamu

Revoluce ve stavění ze dřeva. Architekti z Qarty přinášejí do Česka unikátní řešení

Přečíst článek
Doporučujeme