Aktuálně z nejstřeženějšího staveniště v Praze: Do Savarinu se vrátily barokní sochy
Snad žádná z rekonstrukcí v centru Prahy nevzbuzuje tolik pozornosti jako ta v ulici Na Příkopě. Barokní palác Savarin se dlouhá léta halil do plachty, už v létě se ale do něj podívají první návštěvníci.
Palác Savarin, zvaný také Sylva-Taroucca nebo Piccolomini, se opravuje už téměř tři roky. Není divu, každý, byť sebemenší, detail se řeší s památkáři. Barokní dům je totiž kulturní památkou.
Během rekonstrukčních prací se zde podařilo odhalit řadu cenných detailů. „Palác tak vlastně i v budoucnu ponese otisk z každé doby,“ dodává Alan Vavroch, Project Manager, Ruby Project Management, který rekonstrukci na památkově chráněném objektu vede. Kromě barokních prvků (původní schodiště, fresky či sochy) se pro budoucí generace zachovávají i zásahy, které zůstaly z rekonstrukce v 60. letech, například zárubně v druhém patře.
Do paláce se vrátily i barokní sochy od Ignáce Františka Platzera, jak zrestaurované originály, tak i na fasádu jejich kopie. „Nyní řešíme, kam umístíme originály, aby je mohla veřejnost vidět v celé své kráse,“ říká Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl.
Rekonstrukce barokních soch stála miliony korun
Sochy byly demontovány v naprosto havarijním stavu před šesti lety. U sedmi z nich se jednalo o původní originály, další čtyři již byly kopie vytvořené v roce 1878.
„Na novodobých kopiích soch pracovalo sedm sochařů a byla to náročná práce z pohledu času i volby materiálu, aby byl kvalitní a vydržel další stovky let. Práce na každém kusu trvala od sedmi měsíců v případě váz až po deset měsíců u kopií soch,“ popisuje kamenosochař Bohumil Pánek, který práce na sochách zastřešoval.
Na reportáž z průběhu rekonstrukce se můžete podívat do následující galerie.
Celkově se na kopie soch spotřebovalo přibližně patnáct metrů krychlových kamene o váze kolem čtyřiceti tun. Rekonstrukce paláce zatím vyšla na přibližně půl miliardy korun.
V návaznosti na obnovu paláce Savarin se připravuje i nová část stejnojmenného projektu, která vzniká pod taktovkou britského architekta Thomase Heatherwicka. Ta již získala v rámci probíhajícího územního řízení kladný posudek památkářů. Projekt Savarin s odkazem na tradici václavských pasáží propojí Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou.
Prahu letos čeká hodně stavění. Pokračovat bude výstavba metra D, na jaře se začne stavět tramvajová trať v horní části Václavském náměstí, pokračovat bubou i opravy mostů či výstavba bytů na pražských brownfieldech.Velké plány pro Prahu. Odstartují miliardové investice podle plánu?
Reality
Už několik měsíců je jeden z nehonosnějších paláců Na Příkopě zahalen lešením a zelenou sítí. V barokním domě totiž probíhá kompletní rekonstrukce, která by měla být hotová už za rok. V Paláci Savarin po jejím dokončení bude i nadále kasino, ale i restaurace, veřejnosti mají sloužit také další prostory.Co se děje za plachtou. Unikátní pohled na nejstřeženější staveniště v Praze
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?