Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

V Česku to trvá dvakrát déle. Zahraniční architekti kritizují povolovací procesy

Původně středověký dům v Kutné Hoře prošel kompletní rekonstrukcí.
Se svolením Alex Shoots Buildings
Petra Nehasilová

Jak vidí zahraniční architekti tuzemský realitní trh? Co vyzdvihují na práci českých kolegů a co naopak?

Reklama

Letošní ročník prestižního architektonického klání ocenil projekt divadla v Karlových Varech, který navrhlo studio architekta Petra Hájka. Mezinárodní porota mimo jiné ocenila i další realizace. Proměnu budovy v centru Prahy, ve které se nyní nacházejí umělecké dílny Vysoké školy uměleckoprůmyslové a slouží jako Technologické centrum UMPRUM, adaptaci obilného sila, které je součástí revitalizovaného areálu Automatických mlýnů v Pardubicích nebo rekonstrukci domu v Kutné Hoře. Sedmi zahraničním architektům ale neunikla ani architektura vznikající v příměstských oblastech jako například novostavba základny technických služeb v pražských Lysolajích.

Rekonstrukce domu v Kutné hoře:

Nicméně právě rekonstrukce, revitalizace, dostavby či přístavby stávajících budov, tyto projekty tvořily téměř polovinu ze 307 přihlášených, považují za královskou disciplínu tuzemské architektury.

Reklama

Naopak pak ale tuzemským projektům podle poroty chybí větší ohled na životní prostředí. „Příliš mnoho staveb rezignovalo, byť jen na snahu o snížení uhlíkové stopy vystavěného prostředí, což je v naprostém rozporu se současnou mezinárodní praxí,“ konstatovala porota.

Novostavba technických služeb v Lysolajích:

V jejím čele stál řecký architekt Alexandros Vaitsos a jejími členy dále byli architektka Doris Wälchli (Švýcarsko), krajinářský architekt Neil Porter (Velká Británie), architekta a urbanistka Silja Tillner (Rakousko), architekt Peter Moravčík (Slovensko), architektka a publicistka Adriana Granato (Itálie) a architekt a lektor Andrius Ropolas (Litva).

Asi nejsmutnějším srovnáním, z nichž Česko nevychází dobře, jsou ale podmínky, kterými jsou tuzemští architekti konfrontováni. Jde především o obtíže administrativních procesů, jež musí absolvovat. „Aby od návrhu přes povolení došli až k dokončení svého díla trvá to osm až deset let, což je více než dvojnásobek času, na který jsme zvyklí v zemích, kde máme praxi my,“ tvrdí porotci.

Automatické mlýny v Pardubicích:

Kvůli tomu je pak podle nich ohrožena kvalita architektonických návrhů. A nejenom to. Nezvykle dlouhá doby povolovací řízení negativně působí i na platební schopnost ateliérů a rovněž významně prodražuje stavby.

Setkání Realitního Clubu Newstreamu na téma obstrukce ve stavebním řízení.
video

Nejenom dokončená digitalizace stavebního zákona. V Česku by se lépe stavělo, kdyby se zrušily kraje

Výstavba v Česku vázne. Povolovací řízení trvá v průměru pět až osm let. A když do něj vstoupí soudy, protáhne se klidně na i 15 let. Co by se mělo změnit, aby se výstavba zrychlila, odpovídali na dalším setkání Realitního Clubu zástupci developerů, bank i právníci.

Přečíst článek

Architekt Václav Aulický

Václav Aulický: Československé stavební firmy se nemohly rovnat těm ze Západu

Václav Aulický patří k nepřehlédnutelným postavám české architektury. A jako takový se snažil vytvářet stavby, které přetrvají věky. Jeho nejznámější budova, sídlo Transgasu na pražských Vinohradech, šla k zemi před pár lety, aby na jejím místě mohla vzniknout budova velmi podobná. Jeho další legendou je Žižkovský vysílač, který bývá označován za jednu z nejošklivějších budov nikoli Prahy, ale světa. „V Praze mi mrakodrapy nechybí,“ říká čerstvý osmdesátník Aulický.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Vestavěná konstrukce se památkově chráněné budovy nedotýká a stojí na šesti ocelových nohách.

Rekonstruovat Češi umí. Prestižní architektonickou cenu získalo unikátní divadlo v Karlových Varech

Přečíst článek
Byt v domě Neugraf na Smíchově.

Byt kousek od rušného Anděla vypadá uvnitř spíš jako chata. Má dřevěné podlahy a hliněné zdi

Přečíst článek
Jak se proměnil panelákový byt pod taktovkou architektů?

Sláva panelákům. Stačí pár promyšlených zásahů a byt konkuruje novostavbám

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme