V Česku je nájemní bydlení hit. Ve Švédsku se dostává velký pronajímatel do obřích problémů
Společnost Samhallsbyggnadsbolaget i Norden AB známá pod zkratkou SBB patří k největším vlastníkům nájemního bydlení ve Švédsku, když spravuje zhruba 13 tisíc bytů. Kvůli změnám podmínek ve financování a situaci na trhu nyní SBB čelí razantnímu propadu úvěrových ratingů od prestižních agentur a stává se velkým kandidátem na první velký realitní krach v Evropě v rámci aktuální fáze cyklu.
Švédská SBB vznikla v roce 2016 a stala se hvězdou na nemovitostním trhu. Za pár let se z ní stal jeden z největších provozovatelů nájemního bydlení, postupně nakoupila 13 tisíc bytů, velkou část v nemovitostech postavených v šedesátých a sedmdesátých letech v rámci takzvaného miljonprogrammet, který tehdejší sociálnědemokratická vláda spustila na podporu výstavby.
Společnost výrazně narostla zejména díky možnostem levného financování, které trvalo do roku 2021. Pak se ale podmínky na trhu s úvěry výrazně proměnily, změny nastaly také na nemovitostním trhu, a SBB se dostala do značných finančních problémů. Za rok 2022 tak firma reportovala mimořádně chabé výsledky, tržby klesly na 7,4 miliardy švédských korun, hospodářský výsledek představoval ztrátu 9,8 miliardy.
Nejkrásnější lofty. Podívejte se, jak se bydlí v bývalých továrnách:
Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.Kde jsou nejdražší byty v Evropě? No přeci v Česko-Slovensku
Reality
A podle ratingových agentur firmu nejspíš nečekají lepší časy. Již v květnu čelil první vlně snížení ratingu, ve stejné době zároveň začaly snahy o hledání kupce či strategického partnera.
Hledají se miliardy
Najít řešení se zatím nepodařilo a firma dál potřebuje výraznou finanční injekci. Podle agentury Bloomberg SBB v nadcházejících 12 měsících potřebuje minimálně 8,1 miliardy švédských korun (zhruba 740 milionů dolarů).
Na to reagují ratingové agentury, které nyní poslaly dluhopisy SBB do spekulativního pásma. Agentura Fitch například uvedla, že rating reviduje ve chvíli, kdy budou pozitivní náznaky toho, že SBB upíše dluhopisovou emisi naplánovanou na příští únor. Ta má být ve výši 6,8 miliardy švédských korun.
Ceny bytů a domů ve druhém čtvrtletí dále klesly, pozemky jako jediné zdražily, ukazuje index. Byty zlevňují, nejvíc paneláky. V nabídkách se kupí ležáky
Reality
Nájemní bydlení je trend
Na problémy v realitním sektoru upozorňovala řada ekonomů již delší dobu. Situace se dál zhoršila zejména letos na jaře, kdy proběhla krátká bankovní krize, která za sebou zanechala krachy tří amerických bank a UBS musela převzít konkurenční Credit Suisse. Banky totiž výrazně omezily úvěrování zejména těch firem, jejichž byznys byl postaven na levných úvěrech minulých let.
Pokud by někdo přemýšlel, v čem je krach americké Silicon Valley Bank kromě obav nadměrného počtu klientů o své peníze tak zásadní, mohou mu pomoci grafy, které dala dohromady agentura Bloomberg. Ukazují nejen rapidní propad cen akcií bank, ale i související katapultování indexu strachu na Wall Street či největší pokles výnosu amerických vládních dvouletých dluhopisů od roku 1987.Krach Silicon Valley Bank v grafech a číslech. Proč je její pád tak zásadní?
Trhy
Realitní sektor se stal jedním z hlavních cílů nových opatření, jak naznačoval v mnoha rozhovorech například portfolio manažer J&T Investiční společnosti Michal Semotan. Příběh SBB to nyní naplňuje.
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska.Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. To ale bude stále hůře dostupné
Názory
Navzdory válce, inflaci, energetické krizi se největšímu poskytovateli nájemního bydlení v Česku, společnosti Heimstaden, dařilo. Tržby z pronájmu zvýšil o více než 250 milionů korun na 2,55 miliardy. To umožnilo také zvýšit výdaje na opravy, údržbu a správu bytového fondu. Celkem tak proinvestoval 1,8 miliardy a portfolio nemovitostí zhodnotil o 15 procent. Heimstaden loni do bytového fondu zainvestoval 1,8 miliardy. Portfolio zhodnotil o 15 procent
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?