Velký úspěch pro Česko. Poprvé se probojovalo do finálové pětice prestižní ceny
Úplně poprvé se do finálové pětice architektonických realizací prestižní evropské přehlídky Cena Miese van der Rohe probojoval i projekt z tuzemska. Odbornou porotu zaujala transformace ostravských jatek na galerii.
„Galerie současného umění PLATO je jedním z finalistů soutěže EUmies Awards 2024. Dnešní finále věnuji své mamince. Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podíleli, a blahopřeji ostatním finalistům,“ oznámil autor projekt polský architekt Robert Konieczny na svém Facebooku.
Jde vůbec poprvé, co se v této soutěži nějaký z tuzemských projektů probojoval tak daleko. Na začátku soutěže porotci vybírali z celkem 362 nominovaných projektů.
„Skutečně evropský rozměr dodává ostravské městské galerii PLATO nejen její mezinárodní výstavní program, ale také přeshraniční polský architekt Robert Konieczny, který je autorem vítězného soutěžního projektu a jeho realizace,“ přibližuje důležitost projektu architekt Osamu Okamura.
O vítězi rozhodne i Adriana Krnáčová
Do 18. ročníku prestižní soutěže bylo přihlášeno 362 projektů ze 38 zemí. Realizace do přehlídky nominovali odborníci a architektonická sdružení z jednotlivých zemí. Jedním z tuzemských nominátorů byl právě i architekt Okamura.
Kromě bývalé primátorky Prahy Adriany Krnáčové zasedli v porotě oceňovaný francouzský architekt Frédéric Druot nebo norský architekt a historik architektury Martin Braathen.
Snad žádné tuzemské město neprošlo tak razantní proměnou jako Ostrava. Dávno už není městem uhlí a dolů. Z někdejšího průmyslového centra se během posledních 30 let stalo centrum té nejlepší architektury.Ani Praha, ani Brno. Ostrava je městem, které přitahuje pozornost
Reality
Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe je udělována jednou za dva roky. Hodnotitelé vybírají stavby na území starého kontinentu, projektované architekty z evropských zemí (tedy nejen zemí EU). Poprvé byla cena udělena v roce 1988, naposledy – roku 2022 – ji obdržela britská architektonická kancelář Grafton Architects za stavbu Town House na Kingstonské univerzitě.
Zahraniční ateliéry mají o projekty v Česku velký zájem. I z důvodu velkého množství soutěží. Ty jsou navíc relativně otevřené a za posledních 10 let se vylepšila i jejich kvalita. „Zároveň se v tuzemsku se zatím nikdo nesetkal, že by soutěž byla zmanipulovaná,“ přibližuje spolumajitel architektonického studia re:architekti Ondřej Synek v dalším díle podcastu Realitní Club.Architekt Synek: Tuzemské architektonické soutěže jsou kvalitní, mají o ně zájem i ateliéry ze zahraničí
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?