Vlastní ostrov není jen pro miliardáře. Stát může i tolik co garsonka na Proseku
Ostrovů je na celém světě několik stovek tisíc. Někde jde jen o výběžky, jinde o desítky tisíc metrů čtverečních. Stát mohou od 500 tisíc až po několik milionů. Závisí to na rozloze, poloze i vybavenosti. Vliv hrají i trendy.
„Skandinávie, evropské pobřeží Atlantiku, východní pobřeží Kanady, Karibik a Tichý oceán jsou oblastmi, kde se nejčastěji prodávají ostrovy. Je to i protože v těchto zemích, je cizincům umožněno vlastnit nemovitosti,“ přibližuje Farhad Vladi, majitel realitní kanceláře Vladi Private Island.
Německá společnost Vladi Private Islands významného obchodníka a filantropa Farhada Vladiho působí ve specifickém realitním segmentu od 70. let. Tehdy se jí podařilo prodat jeden z nejpůsobivějších seychelských ostrovů Cousine Island.
Na ostrovy, které jsou aktuálně v nabídce, se můžete podívat do následující galerie:
Od té doby prodala německá realitní kancelář tisíce ostrovů, přičemž zájem o jejich koupi nadále roste s tím, jak klienti dávají přednost ostrovům s vyvinutou infrastrukturou v politicky a klimaticky stabilních regionech.
„Lidé si ostrovy kupují, protože chtějí mít kontrolu nad tím, jak budou trávit svůj čas. Jen v soukromí si totiž mohou užít klidu a pohody,“ přibližuje Vladi s tím, že i Češi patří a patřili mezi jeho klienty.
Kapverdy nejsou jen synonymem pro luxusní dovolenou, ceny tamních nemovitostí přináší i zajímavé investiční příležitosti. Apartmány nebo vily tam začali kupovat i Češi. Vyjde je to totiž levněji než v Česku.Na chatu do Afriky? Na Kapverdách se dá koupit apartmán za milion
Reality
Ostrov může stát i tři miliony korun
A na kolik takový ostrov přijde? Nejmenší ostrůvky bez jakékoliv infrastruktury se dají pořídit i za méně než půl milionu dolarů, v přepočtu tedy pod deset milionů korun. Cena těch nejdražších se může vyšplhat až na stonásobky zmíněné hodnoty. Cenu určuje - jako u kterékoli jiné nemovitosti - také lokalita. Jinak stojí menší ostrov v Kanadě než v populárním Karibiku. A velmi drahé jsou i ostrovy ve Středomoří.
Mezi Čechy stoupá zájem o nemovitosti v zahraničí. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko a Chorvatsko, ale například i Albánie. Návratnost investice je podle společností vyšší než v Česku.Doma je draho. Češi tak kupují domy v zahraničí, je to výhodnější
Reality
Pionýrem v dobývání ostrovů je britský miliardář Richard Branson, který už v roce 1978 zakoupil ostrov Necker na Britských Panenských ostrovech. Vyšel ho tehdy na 180 tisíc dolarů a přeměnil ho na luxusní letovisko. Ostrovům propadl i o generaci mladší byznysový mág a zakladatel společnosti Meta (bývalý Facebook) Mark Zuckerberg. Koupil si část Havajských ostrovů.
Vlastní soukromý ostrov si pořídil i jeden z nejbohatších Čechů - Jiří Šmejc. Ostrov Velaa na Maledivách proměnil za tři miliardy na populární luxusní resort.
Nemovitosti v zahraničí lákají kvůli ceně čím dál více Čechů. Chaty a chalupy totiž vyjdou v některých tuzemských lokalitách dráž než ve Španělsku nebo Itálii. Levně si jde koupit rodinný dům i v některých tuzemských regionech. „Především na východě ČR, na hranicích se Slovenskem cena rodinných domů klesla o 20 procent,“ říká ředitel sítě realitních kanceláří Century 21 Tomáš Jelínek.Ředitel Century 21: Chata na Mácháči vyjde dráž než ve Španělsku
Reality
Nejsou to jen italské vesnice, které bojují s odlivem obyvatel a lákají nové obyvatele na domy za euro. Jsou i jiné země a města, které vám zaplatí, když do nich nastěhujete. Jak si vydělat bydlením? Některé země za něj zaplatí, Švýcaři nabízí i více než milion
Enjoy
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?