Výhodnost nájmu oproti vlastnictví roste. Ukazují to čerstvá data
![Výhodnost nájmu oproti vlastnictví roste. Ukazují to čerstvá data](https://www.newstream.cz/uploads/article/660x464_fit/9htrnzhviStock-1299984952.jpg)
Výhodnost nájemního bydlení v porovnání s vlastnickým čistě ekonomicky posiluje. Vyplývá to ze srovnávací analýzy Asociace nájemního bydlení (ANB). A na změnu trendu to v letošním roce podle zástupců asociace nevypadá. I letos bude výhodnější zůstat v nájmu než řešit hypotéku.
Všeobecně se na začátku roku 2024 čekal spíše opačný trend. „Průměrná měsíční splátka hypotéky na průměrný byt je 1,5x vyšší než průměrný měsíční nájem na stejný byt. Úroky u hypoték klesají totiž mnohem pomaleji, než všichni předpovídali, a naopak ceny bytů rostou rychleji,“ vysvětluje prezident ANB Jakub Vysocký.
Největší rozdíl v cenách za nájemní a vlastnické bydlení byl v srpnu 2022. Tehdy byl rozdíl mezi splátkou hypotéky na průměrný byt o rozloze 52,6 metru čtverečních a průměrným nájmem u stejně velkého bytu přes deset tisíc korun. Ve 3. čtvrtletí 2024, pro které jsou data společnosti Deloitte k dispozici, je rozdíl podle metodiky ANB 8 237 korun.
„Pokud se podíváme na vývoj tohoto ukazatele meziročně a srovnáme 3. čtvrtletí 2023 a 2024 zjistíme, že výhodnost nájemního bydlení proti vlastnickému posílilo o 6 procent. Jinými slovy průměrná splátka hypotéky se proti nájmu ve stejném bytě zvedla o 6 procent,“ počítá Jakub Vysocký.
Žádná změna trendu
A výhled na rok 2025? Na změnu trendu to podle ANB nevypadá. Úroky u hypoték budou klesat i nadále, ale pomalu, ceny bytů naopak porostou rychle. „Na konci letošního roku očekáváme hypoteční úroky na hranici okolo čtyř procent. Co se týče cen bytů, tady čekáme tempo růstu okolo 10 procent, možná i víc,” shrnuje výhled pro rok 2025 prezident ANB a majitel společnosti SIAN Vysocký. Metodika Asociace nájemního bydlení pro srovnání nájemního a vlastnického bydlení vychází z Real indexu a Rent indexu společnosti Deloitte.
Samozřejmě, že výhodnost nebo nevýhodnost nájemního bydlení proti vlastnickému není možné posuzovat čistě matematicky. Každá z obou forem bydlení má své plusy a mínusy. „Nájemní bydlení nevytváří majetkovou hodnotu, jako je tomu u bydlení vlastnického. Naopak ve prospěch nájemního bydlení hovoří fakt, že lidé stále více přicházejí takzvaně na chuť flexibilitě a svobodě, kterou poskytuje,” vysvětluje Tomáš Kašpar z ANB.
Nabídka je velmi malá, navíc Češi nemovitosti neradi prodávají. „Všichni si na nemovitostech sedíme a sedět budeme, dokud bude na chleba. To pro trh moc dobré není,“ říká Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Nedostupnost bydlení nevidí Pácal tragicky, mnohem horší to bylo v 90. letech. „S volbami pak čekám více populistických a zbytečných gest, která by měla pomoci výstavbě a bydlení, ale budou to slepé šípy na všechny strany,“ dodává.
Jiří Pácal: Dostupnost bydlení byla v 90. letech horší, než je dnes
Reality
Právnička Lenka Veselá nastoupila v květnu letošního roku do čela Sdružení nájemníků České republiky. Nahradila Milana Tarabu, dlouholetého šéfa tohoto hnutí, které hájí zájmy nájemníků. Sdružení se věnuje také družstevnímu nebo vlastnickému bydlení. Je jedinou tuzemskou organizací, která se zastává práv nájemců, uživatelů bytů a domů.
Nájemník je pořád vnímán jako neúspěšný člověk, říká Lenka Veselá, šéfka sdružení nájemníků
Reality
V Senátu se před pár dny konala konference o nájemním bydlení v Česku. V nájmu žijí dva miliony Čechů. A s nedostupností vlastnického bydlení toto číslo postupně roste. Nájemní bydlení je mezi investory vnímáno jako budoucnost bydlení v Česku. Což je trochu paradoxní, protože například podle posledního průzkumu developerské společnosti JRD by 91 procent obyvatel Česka chtělo žít ve vlastním. Ale bohužel, nedosáhnou na něj.
Dalibor Martínek: Temná budoucnost nájemního bydlení. Vlastníci ženou nájemce jako psy
Názory
Přestože v současnosti většina lidí dává přednost bydlení ve svém majetku, ministerstvo pro místní rozvoj by tento trend rádo obrátilo.
Lepší vlastní bydlení než nájem? Ministr chce změnit vnímaní Čechů
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?