Vysněný Karlín. Pražská čtvrť láká firmy službami i příznivějším nájmem

Po Karlíně by firmy chtěly sídlit také na Pankráci či na Smíchově, kde vzniká mnoho nových prostorů a služeb, vyplývá z dat realitně-poradenské společnosti 108 Real Estate.
Firmy chtějí nejvíce sídlit v kancelářích v pražském Karlíně. Je zde totiž řada služeb, které zaměstnanci vyžadují, a zároveň nižší než průměrné nájemné v hlavním městě. Vzhledem k nízké výstavbě nových kanceláří zde ale o sídlo soupeří mnoho firem. Po Karlíně by firmy chtěly sídlit také na Pankráci či na Smíchově, kde vzniká mnoho nových prostorů a služeb. Vyplývá to z dat realitně-poradenské společnosti 108 Real Estate.
„Karlín má vše, co moderní, progresivní čtvrť potřebuje. Velké a úspěšné firmy, které mají kolem sebe desítky dodavatelských nebo spolupracujících satelitů, skvělou dostupnost a rovněž plejádu volnočasových aktivit včetně gastropodniků. Pokud se zaměstnavatelé orientují na mladší pracovníky, Karlín je rezonující adresa,“ řekla vedoucí oddělení pronájmů kanceláří v 108 Real Estate Lena Popová.
Poptávka převyšuje nabídku
Problémem pražského trhu kancelářských prostor je ale podle poradenské společnosti jejich současný nedostatek. Od roku 2021 do roku 2024 se v Praze dokončilo ročně mezi 50 000 až 100 000 metry čtverečními administrativních ploch. Výjimkou je zatím letošní rok, na který je plánováno dokončení pouze 24 000 metrů čtverečních. Poptávka je však několikanásobně vyšší, což vede k tomu, že nájemné vzrostlo za poslední dva roky v průměru o tři až čtyři eura (zhruba 100 korun) za metr čtvereční.
Téměř okamžitě a často za vyšší nájemné se podle dat 108 Real Estate v poslední době pronajímají plochy v moderních kancelářských budovách, zvlášť v případě míst s více než 1500 metry čtverečními.
I přes stoupající zájem nájemců se v Karlíně moderní kanceláře pronajímají za průměrnou cenu kolem 19,50 eura (490 Kč) za metr čtvereční. Starší kanceláře pak mohou být ještě až o 100 korun za část plochy levnější.
Podle posledních dat Prague Research Forum se nájmy na konci loňského roku v centru města pohybovaly v rozmezí 28,50 až 29,50 eura za metr čtvereční měsíčně. Ve vnitřním městě zůstalo nájemné v rozmezí 18,50 až 19,50 eura za metr čtvereční měsíčně a ve vnějších lokalitách města mezi 15,50 a 16,50 eura za metr čtvereční měsíčně.
Za stejnou, a někdy dokonce i vyšší cenu než v Karlíně, se podle analýzy nabízejí také kanceláře v jiných okrajových částech Prahy. V Praze 5, kde například v současnosti developer Sekyra Group buduje čtvrť Smíchov City, se navíc očekává nárůst poptávky v souvislosti s plánovaným stěhováním velkých firem. Do nové čtvrti by své sídlo měla přestěhovat například Česká spořitelna nebo energetická skupina ČEZ.
Zájem o pronájem kanceláří by podle 108 Real Estate měl v následujících letech také růst v okolí stanic metra Pankrác a Budějovická. Vliv na to budou mít významné developerské projekty, jako jsou kompletní modernizace původního sídla Generali, plánovaná výstavba budov od Skansky, projekt Boka od Crestylu nebo budova Hila na Brumlovce od skupiny Passerinvest.
Čtvrť Florenc21 nabídne moderní bydlení i kanceláře a propojí Karlín s Novým Městem.
Největší brownfield v centru Prahy se snad brzy změní. Do jeho proměny se zapojí architekti z celé Evropy
Reality
Český trh komerčních nemovitostí je pro investory stále atraktivní, a to primárně díky stabilním výnosům a růstu nabídky. Začátek roku přitom přinesl podle analýzy Knight Frank dokonce rekordní čísla. Vedle českých investorů pak byli významně aktivní také američtí investoři. Největší transakce se týkaly logistických a administrativně obchodních komplexů a také prestižního hotelu Hilton.
České komerční nemovitosti jsou v kurzu. Padají rekordní čísla
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?