Nejenom dokončená digitalizace stavebního zákona. V Česku by se lépe stavělo, kdyby se zrušily kraje
Výstavba v Česku vázne. Povolovací řízení trvá v průměru pět až osm let. A když do něj vstoupí soudy, protáhne se klidně na i 15 let. Co by se mělo změnit, aby se výstavba zrychlila, odpovídali na dalším setkání Realitního Clubu zástupci developerů, bank i právníci.
Primárně by mělo dojít na dokončení digitalizace stavebního zákona, bezpochyby by pomohla i změna české státní správy. To je ale běh na dlouhou trať. „Lze uvažovat o zmenšení počtu obcí, a dokonce i o zrušení krajů. V počtu samospráv na počet obyvatel jsme světovými přeborníky je varovné. Významně to státní správu prodražuje a zároveň prodlužuje stavební řízení,“ říká hlavní ekonom Trinity Banky Lukáš Kovanda.
Po snižování počtu stavebních úřadů volá i Tereza Kouklová ze SFG Holding. Architekt Jan Holna ze studia DAM architekti požaduje zjednodušení legislativního procesu. Zjednodušení výstavby v Česku by podle něj pomohlo i přenastavení povědomí veřejnosti. „To není jen otázka legislativy, ale i toho, jak vlastně naše veřejnost přijímá výstavbu a změny ve veřejném prostoru,“ říká Holna.
Obstrukce při povolování staveb stojí peníze developery i celou ekonomiku. Řízení trvá klidně patnáct let, když se stavba vláčí po soudech. Řešení by přitom podle členů Realitního Clubu bylo jednoduché: zatížit podání námitky finanční kaucí. Češi jsou rození kverulanti. Stavební obstrukce by šlo vyřešit lehce, shodují se odborníci
Leaders
„Pojďme dodržovat zákony a vést konstruktivní debatu a vést debatu na základě faktů nikoliv dojmů a pocitů,“ dodává Jan Šulc, výkonný ředitel EBM Group.
Co by přispělo k urychlení povolovacího řízení podle Michaely Váňové z Central Group nebo advokátky Kristýny Faltýnkové z PRK Partners? Podívejte se, jak odpovídali v anketě Newstreamu. Video se spouští automaticky v úvodu tohoto článku.
Setkání Realitního Clubu proběhlo v prostorách nově otevřené galerie The Gallerister, která se nachází v citlivě zrekonstruovaném dvoupatrovém multifunkčním prostoru ve Štěpánské ulici, bezprostředně vedle vchodu do ikonického paláce Lucerna. Za jejím vznikem stojí manželé Kateřina a Jan Vančurovi a Ondřej Lejko, majitelé společnosti The Barrister a Michal Bařina, zakladatel online galerie SoučasnáGrafika.cz.
Novelu stavebního zákona už od samého počátku trápí jeden zásadní problém. Vůbec se nevěnuje územnímu plánování, říká šéf pražských plánovačů Ondřej Boháč v podcastu Realitní Club.Šéf pražských plánovačů: Ke zrychlení nemohlo dojít. Stavební zákon neřeší územní plánování
Reality
Předseda České komory architektů Jan Kasl považuje odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z postu ministra pro místní rozvoj, které oznámil premiér Petr Fiala (ODS), za velmi nevkusné. Spolupráce s Bartošem nebyla podle Kasla ideální, digitalizaci podcenil, v posledních týdnech ale začal odborníkům více naslouchat a reagovat na výhrady. Od středy bude mít digitalizaci na starost tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS), který si podle Kasla povede dobře.Jan Kasl: Lidsky mi způsob vyhození Bartoše přijde velmi nevkusný
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?