Z ruiny se stal moderní obecní dům. Na ten v Rudimově architekti využili lokální suroviny

Obec Rudimov v Bílých Karpatech získala nový obecní dům. Jeho realizaci si vzaly na starost architektonická studia Mimosa Architects a Ateliér Mur. Z původní ruiny se stal moderní funkční objekt, který nabízí zázemí pro společenský život a nezbytnou administrativu malé vesnice.
Kromě domu samotného získala obec demolicí původní stavby a změnou půdorysné stopy nového objektu doposud chybějící veřejný prostor. Synergií s okolními stavbami zbrojnice dobrovolných hasičů, klubovnou místních spolků a areálem „výletiště“ s venkovním tanečním parketem a dětským hřištěm vzniklo nové těžiště obce.
Nová budova se na sebe v rámci obce nesnaží nějak zásadně upozorňovat. Měřítkem odpovídá jak velikosti Rudimova, tak okolních staveb. Dům je navržen tak, aby byl součástí mozaiky staveb důležitých pro život obce.
FOTOGALERIE: Podívejte se na nový obecní dům v Rudimově
Jednoduché a funkční řešení
Provozní a dispoziční řešení objektu je jednoduché a funkční. Sestává se z víceúčelového společenského sálu, dvou kanceláří a příslušného provozního a hygienického zázemí. Podkroví je určeno technickému zázemí, skladům a archivu. Sál je navržen tak, aby sloužil nejen všem společenským aktivitám obce a soukromým akcím jejích obyvatel, ale díky truhlářské vestavbě také poskytoval zázemí místní knihovně a spolkům.
V souladu s jednoduchým tvarovým a dispozičním řešením byla konstrukce navržena jako zděná z keramických tvárnic s hambalkovým krovem a plošnými základy. Díky orientaci domu na pozemku, kvalitnímu zateplení a dostatečnému technologickému vybavení splňuje dům aktivní standard, tzn. vyrobí více energie, než spotřebuje. Vytápění objektu zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda. Nezbytným prvkem energetické koncepce je nucené větrání s rekuperací.
Lokální materiály
Pozitivní energetická bilance není zdaleka jediným udržitelným principem stavby. Kde to bylo možné, byly použity lokální zdroje a materiály – venkovní kamenná dlažba je z blízkého lomu, dřevo na krov bylo vytěženo z místního lesa. Do výstavby, a především do zprovoznění objektu, se zapojili i obyvatelé Rudimova.
Obecní dům získal ocenění Zlatá cihla v Programu obnovy venkova Ministerstva pro místní rozvoj za technickou a energetickou úroveň stavby a její začlenění do prostředí obce a jejího krajinného rázu a podstatně přispěl Rudimovu k ocenění Nejinovativnější obec Zlínského kraje v soutěži Vesnice roku vyhlašované Ministerstvem pro místní rozvoj.
Více než pětadvacet let trvalo, než atraktivní proluku u Anežského kláštera zaplnil dům. Původně tu měl stát Fránkův „Maršmeloun“, který neprošel. Nakonec ho nahradila bytovka, kterou rovněž navrhl Zdeněk Fránek.
U Anežského kláštera stojí nový bytový dům. Nájem začíná na 45 tisících
Reality
Nejprve to byl hrad, posléze klášter františkánů, díky konverzi se ale historický areál proměnil na kulturní centrum. Slouží místním i turistům. Rekonstrukce francouzského studia se dostala do výběru nejlepší evropské architektury.
Nejlepší architektura v Evropě? Třeba klášter na Korsice, ale i my ji máme. V Ostravě
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?