Zelené bydlení je dražší, ale banky na něj slyší
Cesta ke splnění ESG parametrů významně ovlivní celý realitní trh. Zřejmě nejzásadněji změny pocítí české domácnosti. Ty si budou muset připlatit. Na to, jak ESG ovlivní realitní trh, odpovídali na dalším setkání Realitního Clubu zástupci bank, developerů a další experti na udržitelnost.
Postavit udržitelnou budovu není problém a je to i žádoucí. „Otázkou je cena a to, kdo splnění kritérií ve finále zaplatí. A z našeho pohledu to bude cílový zákazník, ať už to bude majitel či nájemník. Jsem přesvědčený, že ESG nám prodraží, jak výstavbu, tak i provoz budovy,“ uvedl Jiří Ochetz z představenstva J&T Real Estate.
Zvýšení cen se nejzásadněji podle Josefa Kupce KPMG dotkne rodinných domů, u nichž lze očekávat i 30procentní zdražení. Od roku 2029 budou totiž muset mít povinně všechny novostavby rodinných domů fotovoltaiku, pak i tepelná čerpadla a pro dosažení nejlepšího topného faktoru i podlahové topení.
Banky jsou ale české domácnosti při financování takových domů připraveny motivovat.
„ESG vnímáme jako velkou příležitost, a to především v oblasti renovací starších nemovitostí na udržitelnější. Takových domů je v Česku něco kolem 700 tisíc,“ říká Jiří Koutný, který je ve skupině ČSOB zodpovědný za udržitelnost v rámci financování bydlení.
Jak ovlivní ESG realitní trh podle Antonína Lupíška z Univerzitního centra energeticky efektivních budov, nebo podle Martina Lukášika z Penta Real Estate? Podívejte se, jak odpovídali v anketě Newstreamu. Video se spouští automaticky v úvodu tohoto článku.
Kanceláře ve více než 90 let starém domě Radost na Žižkově se v budoucnu promění na byty. Územní rozhodnutí má investor na stole, o stavební povolení zažádá v řádech dnů. Datum finále projektu nelze odhadnout.Někdejší sídlo odborů se snad brzy začne měnit. Místo kanceláří v něm budou stovky garsonek
Reality
Pro Čechy a Slováky je nemovitostní trh dlouhodobě náhražkou trhu kapitálového. Tuto tezi potvrdil v pořadu Svět financí s Trinity Bank realitní investor a makléř Matej Kucharič, který se na nemovitostním trhu pohybuje již 18 let. Investičně se zaměřuje zejména na Tenerife, zájem ale vidí také o další destinace. „Investoři nyní mají ve hledáčku Albánii,“ uvedl Kucharič.Realitní makléř Matej Kucharič: Mezi investory je nyní zájem o Albánii
Reality
Největší výrobce stavebních materiálů v Česku, společnost Wienerberger, která vyrábí a dodává střešní krytinu, cihly nebo obklady, ale i spoustu jiného stavebního materiálu, neměla loni v Česku dobrý rok. Na konci roku zavřela kvůli technologické odstávce osm svých tuzemských výrobních závodů, jeden další dlouhodobě. Stavební trh klesal. Cena stavebního materiálu přitom vyskočila v poslední době o desítky procent. Někteří developeři s poukazem na toto zdražení loni oznámili pozastavení výstavby bytových projektů. „Cena stavebních materiálů se už nesníží,“ říká Kamil Jeřábek, generální ředitel české divize společnosti Wienerberger.Kamil Jeřábek: Stavební materiály už nezlevní, na to zapomeňte
Leaders
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?