Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Názory

Komentáře, názory, analýzy, glosy expertů i insiderů z trhu k tomu, co se děje v Česku i ve světě. Jak nás to ovlivní, dobře nebo špatně? Měly by se aktuální problémy řešit jinak? A trápí vás vývoj společnosti, politiky a ekonomiky? Pište na redakce@newstream.cz. Dopisy čtenářů vítáme.

Michel Barnier: Francie zažije finanční bouři

Trhy větří pád Barnierovy vlády. Francouzské dluhopisy jsou už stejně rizikové jako ty řecké

Rizikovost francouzských desetiletých dluhopisů se dnes poprvé v historii srovnala s rizikovostí dluhopisů řeckých stejné doby do splatnosti. Řecké dluhopisy byly přitom ještě loni hodnoceny ratingovými agentury jako prašivé, tedy s poměrně vysokou mírou rizika.

Přečíst článek

Od přijetí eura čisté výdělky Slováků zaostávají za těmi českými stále propastněji

Přečíst článek
Petr Fiala a Andrej Babiš

Politický diář Jany Havligerové: Kdo je tady blázen – Fiala, Babiš, nebo politici vůbec?

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala na Národní třídě

Koalice Spolu má poslední šanci zbavit se Fialy, jinak míří k těžké volební prohře

ODS (a tím i koalice Spolu) má poslední možnost do konce roku se zbavit Fialy jako svého lídra do příštích voleb. Pokud to neudělá, je téměř nevyhnutelně odsouzená k těžké prohře v říjnových sněmovních volbách.

Přečíst článek
ERÚ

Lukáš Kovanda: Nižší ceny energií udrží inflaci na uzdě

Domácnosti v příštím roce ušetří celkově za plyn i elektřinu běžně až osm tisíc korun, obecná inflace i díky tomu zůstane v blízkosti úrovně cenové stability. A to i přes dnes oznámený nárůst ceny regulované složky energií.

Přečíst článek
Antimonopolní úřad

Názor: Feudální dvory 2.0. Oligarchie přebírá stát

Koncentrace bohatství a propojení ekonomické a politické moci v naší zemi je vysoké a v čase jednoznačně roste. Politika je především boj o vliv a nejsilnější pes na dvorku prostě má ze života víc. Poslední investigativa kolem Seznamu, antimonopolního úřadu a několika miliardářů ukázala střípek těchto procesů, píše David Ondráčka.

Přečíst článek
O Terese Riberaové se mluví jako o druhé nejvlivnější postavě nové Evropské komise hned po Ursule von der Leyenové. Španělská politička bude řídit ekologickou transformaci Evropy.

Fanatička nebo pragmatička? Španělka Riberaová bude řídit ekologickou transformaci Evropy

Když vyšlo najevo, že Teresa Riberaová má dostat v nové Evropské komisi obří ekologicko-hospodářské portfolio, mnozí čeští europoslanci bili na poplach. Španělská socialistka je však v environmentální diplomacii jako doma a v domácí vládě si vedla velmi dobře. Co od ní můžeme čekat? A máme se bát o jaderné elektrárny?

Přečíst článek

Češi stárnou. Budoucí důchodci to nebudou mít snadné

Budoucnost důchodů v Česku vyžaduje jak aktivní zapojení občanů, tak reformy ze strany státu. „Kombinace systémových změn a odpovědného individuálního přístupu je cestou, jak zajistit důstojné stáří i příštím generacím,“ píše ve svém komentáři analytik investiční platformy Portu Lukáš Raška.

Přečíst článek
příroda

Senohraby čelí konfliktu mezi přírodou a developerskými plány

Plánovaná výstavba obytného komplexu na severním okraji středočeské obce Senohraby se dostala do středu pozornosti nejen místních obyvatel, ale i ochránců přírody. Nový expertní posudek ukázal, že v lokalitě Na Žlábku, kde má vzniknout osm rodinných domů, žijí vzácní a chránění živočichové. Tento objev otevírá otázky o vlivu projektu na životní prostředí a zároveň přináší komplikace pro jeho realizaci. 

Přečíst článek
Donald Trump

Trump se nečekaně brzy rozmáchl k razantnímu celnímu úderu. A nejen na Čínu, ale i na své sousedy

Naděje, že zvolený americký prezident Donald Trump se cly couvne, bere zasvé. Překvapivě brzy se rozmáchl ke svému prvnímu úderu, jímž – ještě překvapivěji – míří ponejvíce na své sousedy.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: EU místo válečné agendy razí zelenou ideologii. Může se jí to krutě vymstít

Klíčová ocelárna Evropy, Thyssenkrupp, v čase války plánuje masivně snížit stav zaměstnanců, o 11 tisíc osob. V EU tedy stále vítězí zelená agenda nad snahou Rusko vojensky odstrašit, což může být fatálně krátkozraké.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Euro nesbližuje, hloubí příkopy. Konec eurozóny může být blíž, než si myslíme

Špatná zpráva pro euro. Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jeho vzniku neustále zvětšují, a v posledních letech ještě výrazněji, což může vést k jejímu nezadržitelnému rozpadu.

Přečíst článek

Hlavsová: Je smutné, že dospělí Češi jsou asi tak finančně gramotní jako sedmileté děti

Narazila jsem na studii, podle níž se většina finančních návyků utváří do sedmi let věku dítěte. Udivilo mě to. Většina z nás si asi ani nepamatuje, jestli se s námi o penězích naši rodiče v tak útlém věku vůbec bavili. Pokud ano, tak asi velmi málo: podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) se rodiče nejčastěji začínají s dětmi o penězích bavit až po jejich sedmých narozeninách.

Přečíst článek

News box

Světová produkce vína 🍾 se v letošním roce patrně opět sníží ↘ a bude nejslabší od roku 1961, hlavní příčinou je špatné počasí. Podle odhadu Mezinárodní organizace pro révu a víno by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni.
Digitální systémy stavebního řízení a územního řízení jsou  mimo provoz. Dnes odpoledne to sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Karolína Nová. Podle tiskové zprávy MMR s dodavateli řeší co nejrychlejší nápravu a zprovoznění. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že systémy stále nejsou stabilní.
Evropská investiční banka půjčí Československé obchodní bance 350 milionů eur, asi 8,2 miliardy korun, s cílem navýšit takzvané zelené 🍀 a jiné financování podniků v ČR. Díky této spolupráci budou ČSOB a její leasingový útvar nabízet malým a středním podnikům financování za výhodných podmínek.
České firmy budou moci získat peníze na vědecké a technologické inovace. Z evropského Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost si rozdělí tři miliardy korun, ministerstvo průmyslu a obchodu ale nevylučuje navýšení podpory. Žádosti o dotace bude možné podávat on-line od 16. prosince letošního roku do 19. března 2025.
Indické úřady vyzvaly automobilový koncern Volkswagen (VW) 🚘, aby podal vysvětlení ⁉ ohledně podezření z daňového nedoplatku 1,36 miliardy dolarů (32,5 miliardy korun). S odkazem na neveřejné dokumenty o tom informovala agentura Reuters. Úřady VW podezírají, že úmyslně zaplatil nižší dovozní daň na díly k vozům značek Audi, VW a Škoda. Podle agenturních zdrojů by automobilce mohly hrozit sankce až 2,8 miliardy dolarů.
Pražský městský soud se obrátil na agenturu EU pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust), aby pomohla zajistit přítomnost obžalovaného podnikatele Františka Savova při hlavním líčení. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Proces s podnikatelem, který čelí obvinění z rozsáhlého krácení daní, se stále nepodařilo zahájit. Od podání obžaloby uplynuly více než dva roky. Savov zůstává v Británii, vinu odmítá
Státní fond podpory investic (SFPI) ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zpracovává 44 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun na výstavbu dostupného obecního nájemního bydlení 🏘. Mělo by z nich vzniknout 725 bytů. Novinářům to na tiskové konferenci řekl ředitel SFPI Daniel Ryšávka. V programu je do roku 2026 k dispozici sedm miliard korun.

Zkrachovalá hutní společnost Liberty Ostrava půjde do konkurzu 👎, rozhodli na dnešní schůzi u Krajského soudu v Ostravě její věřitelé. Reorganizaci podniku nikdo ani nenavrhl. Rozhodnutí o konkurzu ještě musí vydat soud. Insolvenční správce nyní začne připravovat transparentní výběrové řízení na prodej firmy.

Průměrná česká domácnost vydá na nájem bytu 🏣 26 procent svého ročního příjmu. Mezi jednotlivými regiony se podíl liší. Největší podíl na bydlení vydají lidé v Praze a v méně prosperujících krajích, jako je Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký. Více než pětina domácností vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Vyplývá to ze Zprávy o dostupnosti bydlení v Česku, kterou vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlilo 🏃 na 2,3 procenta z říjnových dvou procent. Vysoké zůstaly nejsledovanější složky, nejvíce zdražovaly služby, uvedl dnes ve svém rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, nejsou v něm tedy ani čísla za Českou republiku.
Reklama
Reklama
Doporučujeme