V Evropské parlamentu jde o to, aby si vás ostatní všimli. Jedině tehdy, když si vás kolegové všimnou, vás začnou brát vážně, zdůrazňuje volební lídr TOP 09, trojka koaliční kandidátky SPOLU a europoslanec Luděk Niedermayer. Voličům chce nabídnout i postoje, za něž se netleská.
Tuskova liberální vláda ustála první velký test. V komunálních volbách ovládla většinu regionů i velká města, Právo a spravedlnost však zůstává stále silným uskupením. Vláda musí být neustále ve střehu, protože návrat Jarosława Kaczyńského není nereálný.
Volby do Evropského parlamentu by nyní v Česku vyhrálo podle průzkumu agentury STEM/MARK hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kterou by volila pětina lidí.
Předsednictvo lidovců se distancovalo od výroků bývalého předsedy Cyrila Svobody s tím, že poškozují dobré jméno strany, a vyzvalo ho ke zvážení odchodu z KDU-ČSL. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka předpokládá, že tématem se bude znovu zabývat širší vedení strany, tedy celostátní výbor. Ten by se měl sejít ve čtvrtek 25. dubna. Jurečka novinářům řekl, že postoje Svobody si s ním chce vyříkat osobně.
Slovensko bude podle premiéra Roberta Fica jednat s Ukrajinou o svém jednostranném zákazu dovozu vybraných ukrajinských zemědělských a potravinářských produktů.
Asistent poslance SPD Jaroslava Foldyny Milutin Ilić spoluorganizoval v Praze únorovou konferenci, které se zúčastnili zástupci proruského zpravodajského portálu Voice of Europe, který je nově na českém sankčním seznamu.
První z veřejných debat se koná v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích 9. dubna od 11:00. Moderovaná diskuse bude vysílána živě na kanálu YouTube, na webu CTK ceskenoviny.cz a na FB klientské služby Protext.
Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem pod vedením prezidenta Vladimira Putina, řekl šéf čínské diplomacie Wang I po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu. Lavrov uvedl, že tématem rozhovoru byla i Ukrajina. Kritizoval také sankce, které na Rusko uvalily západní státy po ruské invazi na Ukrajinu před více než dvěma lety. Na závěr dvoudenní návštěvy se ruský ministr zahraničí sešel také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Srbsko patří do Evropské unie a nikam jinam, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání se srbským protějškem Aleksandarem Vučičem v Paříži. Snažit se o normalizaci vztahů musí jak Bělehrad, tak Priština, apeloval Macron. Podle Vučiče tak nečiní Kosovo, píše agentura AFP.
Slovensko bude muset příští rok kvůli ozdravení veřejných financí ušetřit podle premiéra Roberta Fica zhruba 1,4 miliardy eur, tedy přes 35 miliard korun. Na společné tiskové konferenci s ministrem financí Ladislavem Kamenickým ohlásil Fico zvýšení daně z cigaret a zdanění slazených nápojů, z obou ale stát získá jen zlomek zmíněné částky. Fico se rovněž vyslovil pro propouštění ve státní správě a zároveň proti zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH).
Devět z deseti lidí v EU se domnívá, že by životní pohoda hospodářských zvířat měla být lépe chráněna, volení zástupci to ale nereflektují, říkají ekologické organizace. Nová kampaň upozorní na trápení zvířat.
Americký dolar na devizových trzích spíše ztrácí, ale ☝ zaznamenal zisky vůči švýcarskému franku, protože investoři opatrně čekali na další zprávy o obchodní politice USA a statistiky zveřejňované tento týden, uvedla agentura Reuters. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, před 18:00 středoevropského letního času vykazoval pokles o 0,2 procenta na 99,279 bodu.
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, index PX 📉 klesl o 1,16 procenta na 2057,92 bodu. Ztratila většina titulů, dolů index táhly především energetický ČEZ a Erste Bank, jejíž akcie odepsaly 2,5, respektive dvě procenta. S mírným ziskem uzavřely dnešní seanci pouze Moneta Money Bank a tabáková firma Philip Morris.
Americký technologický gigant IBM plánuje v příštích pěti letech investovat ve Spojených státech 1️⃣5️⃣0️⃣ miliard dolarů (3,3 bilionu korun). Uvedla to IBM v dnešním prohlášení. Stala se tak další z řady technologických firem, které oznámily investici v době, kdy americký prezident Donald Trump vyvíjí tlak na společnosti, aby investovaly v USA.
Speciální vysílání z pohřbu papeže Františka v sobotu viděly v Česku téměř 2️⃣,2️⃣ milionu lidí na různých platformách tuzemských televizí. Je to o dvě pětiny méně, než sledovalo přenos z posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II.. V České televizi si přenos z pohřbu papeže alespoň na tři minuty pustilo 817 tisíc diváků. Vyplývá to z informací televizí.
Společnost Orlen Unipetrol začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně jen 🛢️ ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba.
Celní války se promítnou i v nárůstu počtu společností v insolvenci, jejich počet vzroste letos ve světě o 7️⃣ procent. Vzestupný trend pravděpodobně bude pokračovat i v roce 2026, i když pomalejším tempem.
Evropský výrobce ✈️ letadel Airbus dokončil dohodu o převzetí některých aktivit společnosti Spirit AeroSystems, jednoho z hlavních světových dodavatelů leteckých dílů, včetně trupů a křídel. Dohoda dokončila důležitou část záchrany tohoto dodavatele, kterého si mezi sebe rozdělí Airbus a jeho americký rival Boeing, aby zabránili jeho krachu.
Největší rakouská banka Erste Group Bank zvažuje, že koupí 4️⃣9️⃣ procent akcií polské součásti španělské banky Santander. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Erste, která je mimo jiné vlastníkem České spořitelny, chce využít příležitosti k expanzi na jednom z nejrychleji rostoucích trhů v Evropě.
Kanaďané dnes ráno místního času (odpoledne středoevropského letního času) začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády. Hlasovat v této 40milionové severoamerické zemi může 28,9 milionu lidí, rekordních 7️⃣,3️⃣ milionu tak už předem učinilo, napsal portál listu The Guardian.
Mzdy zvýšilo nebo ještě 📈 zvýší letos 92 procent českých firem. Ponechat na úrovni roku 2024 jich mzdy plánuje 7,5 procenta. Ke snížení mezd se chystá zhruba půl procenta podniků. Vyplývá to z dubnového průzkumu společnosti Trexima, do kterého se zapojilo 456 firem, jež zastupují přes čtvrt milionu zaměstnanců.