
Léčba škrty. Intel propustí tisíce lidí. Konečně pozitivní zpráva, reagují akcionáři
Zprávy z firemIntel plánuje propustit tisíce zaměstnanců. S odkazem na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg.
Intel plánuje propustit tisíce zaměstnanců. S odkazem na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg.
Nejhorší chvíle za poslední rok prožívají americké burzy. Výsledky velkých společností téměř bez výjimky nabízejí špatná čísla, případně očekávají negativní, nebo značně nejistý vývoj. A nedaří se napříč sektory. Špatné časy dolehly na luxus, výrobce, ale hlavně na technologické firmy, které v posledním roce patřily k superhvězdám. Výsledek? Propadají se indexy i akcie konkrétních firem. A to pořádně.
Bitcoin by mohl do konce prázdnin posílit na nový rekord a přiblížit se metě 80 tisíc dolarů (asi 1,87 milionu korun), shodují se experti na kryptoměny. Někteří jdou v úvahách ještě dál. Koncem roku by prý mohl stát i 100 tisíc. Spekulace na krátkodobé pohyby cen bitcoinu se ale nemusejí vyplatit, upozorňují ti též experti.
Naděje na zářijový pokles americké úrokové sazby odsávají peníze z akcií velkých technologických firem a přesměrovávají je do akcií menších společností, které jsou náchylnější na cenu úvěrů.
Většinu hodnoty za poslední dva dny odepsaly akcie legendárního německého výrobce baterií Varta. Důvodem je pokles prodejů, ale také dopady kybernetického útoky z letošního únoru. Záchranné scénáře počítají s odchodem Varty z burzy.
Společnost Alphabet v úterý odpoledne překonala očekávání ohledně zisku a tržeb, ale investoři přesto poslali její akcie na konci prodloužené seance dolů. Proč?
Americkému výrobci elektromobilů Tesla klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 45 procent na 1,48 miliardy dolarů (34,6 miliardy korun). Firma zaznamenala výrazný pokles již druhé čtvrtletí za sebou. Tržby však překvapivě vzrostly. Akcie po uzavření burzy lehce ztrácely.
Čínská centrální banka snížila dvě základní úrokové sazby. Po sérii neuspokojivých statistik doufá, že tak podpoří růst čínské ekonomiky. V reakci na toto překvapivé rozhodnutí oslabil čínský jüan.
Akcie zažily volatilní týden. Investoři začínají vnímat více rizika pro světovou ekonomiku a mění strategii ve svých portfoliích. Začíná být navíc patrná rotace do menších společností, index Russell 2000 (index menších společností, takzvaných small-midcaps) tak za několik dní přidal 12 procent. Z technologických společností byl naopak patrný výrazný odtok prostředků. A jaké byly klíčové události uplynulého období?
Akciové trhy v Evropě jsou dnes v souvislosti s celosvětovým výpadkem IT systémů v obavách a odepisují vyšší desetiny procent. Propad postihl akcie společnosti Microsoft a zejména CrowdStrike. Klesají i ceny akcií některých aerolinek. Ve stejném duchu by se podle oslovených analytiků mělo nést i otevření americké seance.
Nebývale rozsáhlý výpadek online služeb Microsoftu v pátek postihl země od Spojených států, přes Británii po Japonsko či Nový Zéland.