Cena ropy Brent od začátku roku oslabila o šest procent a za poslední rok ztratila téměř pětinu své hodnoty. Analytici varují, že hlavními faktory poklesu jsou obchodní spory, celní války a rostoucí nabídka na trhu, která může vést k dalšímu tlaku na ceny.
Zlato je nejdražší v dějinách, poptávku výrazně posilují i nákupy centrálních bank. Česko má teď nejvíce zlata od roku 1998, brzy by mělo mít nejvíce cenného kovu v historii.
Válka na Ukrajině a nevypočitatelné chování amerického prezidenta Donalda Trumpa nahrávají evropskému zbrojnímu průmyslu. Hodnota výrobců zbraní a munice na burze výrazně roste.
Od začátku roku cena komodity vzrostla více než o desetinu. Investoři začínají vidět velký rozdíl mezi prvním a druhým funkčním obdobím amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Tentokrát se zdá, že prezident je připraven nechat americké trhy a ekonomiku trpět, zatímco bude realizovat své krédo Amerika na prvním místě,“ uvedl analytik Michael Strobaek.
Investoři do státních dluhopisů zažívají aktuálně jízdu na horské dráze. Může za to volatilní geopolitický vývoj především ve Spojených státech. Ten ale ovlivňuje i zbytek světa a Evropu především. Německé dluhopisy investorům nesou o 15 procent více než před měsícem.
Největší evropský výrobce munice Rheinmetall překonal automobilový koncern Volkswagen a stal se největší německou firmou podle tržní kapitalizace. Zpráva je další nejnovější známkou rostoucí poptávky investorů po akciích firem z obranného průmyslu, uvedla agentura Reuters.
Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla prudce oslabují. V pondělí krátce před 18:30 středoevropského času ztrácejí přes 12 procent. Od prosince se jejich tržní kapitalizace snížila zhruba o polovinu na přibližně 700 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun). Tesla ale není sama, na začátku týdne klesá velká část amerických akcií, především těch technologických. Dolů je tlačí obavy o největší světovou ekonomiku kvůli nákladům na obchodní války.
Pražská burza letos překonává naprostou většinu světových akciových indexů. Od začátku roku hlavní index PX posílil o téměř 15 procent na rekordní úroveň. Vyplývá to z burzovních statistik. Důvodem lepší výkonnosti PX je podle analytiků nižší předchozí ocenění hlavních firem burzy, především bank. Za poklesem amerických akcií jsou kroky prezidenta USA Donalda Trumpa, uvedli.
Dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk na začátku čelí poklesu akcií. Více než šesti procentní propad přichází poté, co firma zveřejnila účinky nových léků na hubnutí.
Akcie francouzského provozovatele telekomunikačních satelitů Eutelsat za poslední týden poskočily o zhruba 300 procent. Investoři totiž spekulují, že Elon Musk vypne Ukrajině internet přes Starlink.
Americké akciové indexy v posledních týdnech začne ztrácejí. Hlavním důvodem je chaotická „politika“ Donalda Trumpa, který svým šermováním s cly vnáší značnou míru nejistoty do fungování trhů. Situace je tak vážná, že v budoucí růst americké ekonomiky věří čím dál méně investorů. Situace na trzích se tak nejspíš jen tak nezlepší.
Nevládní organizace na Slovensku budou mít nové administrativní povinnosti, včetně vykazování svých dárců. Změnou příslušných zákonů o tom rozhodl parlament hlasy téměř všech vládních a nezařazených poslanců, kteří podporují kabinet premiéra Roberta Fica. Opozice označila novelu za hanebnou, jejím cílem je podle ní šikana mimo jiné neziskových organizací či nadací, které upozorňují na pochybení úřadů či vlády.
Koruna ve srovnání s úterním závěrem zpevnila 💪 vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si polepšila o pět haléřů na 25,02 kruny za euro. Během dne se ale dostala i pod hranici 25 korun za euro. Vůči dolaru pak koruna zpevnila o 15 haléřů na 21,98 koruny za dolar.
Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX klesl 📉 o čtvrt procenta na 2042,41 bodu. Dolů ho táhly hlavně bankovní tituly v čele s Erste, které odepsaly 2,19 procenta a obchodování zakončily na 1540,50 koruny. Akcie Monety zlevnily o 1,73 procenta na 136 korun, v případě Komerční banky činil pokles 0,28 procenta na 1085 korun za kus.
Síť květinářství Kytky od Pepy 💐plánuje v Česku do konce letošního roku otevřít zhruba 30 nových poboček. Náklady na expanzi budou v desítkách milionů korun. Síť Kytky od Pepy působí pouze v Česku a aktuálně zahrnuje 28 poboček. Květinářství letos převzala skupina Twistcafe ☕, která provozuje kavárny Trdlokafe nebo stánky s kávou Kofi Kofi.
Číst více
Společnost GZ Media, přední výrobce gramofonových desek, považuje přesun části své výroby do USA v dřívějších letech za dobrý krok. V současné situaci to minimalizuje dopady amerických cel. Konkrétní efekt na podnikání nyní společnost nedokáže s ohledem na neustálý vývoj situace určit. Uvedl to generální ředitel společnosti Michal Štěrba.
Oběd v restauraci 🍽 v Česku stál v březnu průměrně 194,20 koruny, oproti loňsku zdražil o 3,7 procenta. Z krajských měst cena oběda nejvíce vzrostla v Olomouci, a to o 5,2 procenta na 173,40 koruny. Vyplývá to z analýzy společnosti Edenred, která provozuje benefitní kartu pro zaměstnance Edenred Card. Nárůst cen byl podle ní v březnu nejmírnější od začátku roku. Oproti březnu 2020 byly ale ceny obědů vyšší o 60 procent.
Světová obchodní organizace (WTO) kvůli zavádění cel výrazně zhoršila výhled mezinárodního obchodu. Nově očekává, že zahraniční obchod se zbožím letos globálně klesne o 0,2 procenta, zatímco ještě loni v říjnu předpovídala na letošek růst, který odhadovala na tři procenta.
Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla 👨⚖️. Zavede je vládní předloha, kterou dnes schválila s některými úpravami sněmovna. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Lidem ohroženým bytovou nouzí by mohl pomoci nový zákon o podpoře bydlení, který dnes přijala sněmovna. Zákon počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.
Skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada se k polovině dubna stala stoprocentním vlastníkem původně italské skupiny Fiocchi, vyrábějící malorážovou munici. K předchozímu většinovému podílu, který získala před třemi lety, dokoupila zbývajících 30 procent. Cenu skupina CSG neuvedla.
Číst více