Evropská komise se dohodla s Německem na nové podobě regulace, podle níž mají být nová auta od roku 2035 takzvaně uhlíkově neutrální. Dnes dopoledne to na svém twitterovém účtu oznámil Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku.
Minulý týden se nesl ve znamení bankovní krize, která v řadě věcí připomínala dokonce Finanční krizi z let 2007-2009 (bankovní indexy totiž v týdnu padaly o 10 a více procent). V lednu tohoto roku jsem v rámci svého pravidelného komentáře nastínil určitý výhled na ekonomiku a jako jedno z potencionálních ekonomických rizik jsem pojmenoval stav, kdy bankovní sektor nese obrovskou zásobu dluhopisů emitovaných státy s možností turbulentního vývoje v určitých situacích (zejména úrokové riziko). To se nyní stalo.
Češi kvůli ochraně před inflací nejčastěji volí uložení peněz do investičního zlata, termínovaných vkladů nebo realitních fondů, uvádí průzkum agentury Median.
Vyšší zájem o nájmy kvůli nedostupnějšímu vlastnímu bydlení přitahuje nekalé praktiky, zvyšuje se také počet neplatičů. Společnost Bezrealitky varovala, že od počátku zimy odhalila a nezveřejnila trojnásobek pokusů o podvodné inzeráty, které se tak podle ní přesouvají na sociální sítě. Podle služby Ideální nájemce činil v prvních dvou měsících roku nárůst neplatících podnájemníků meziročně 34 procent.
Češi sice rádi nakupují nemovitosti, ale jen fyzicky. S investicemi do nemovitostních fondů si moc neví rady a pro většinu jsou velkou neznámou. Jedná se přitom o konzervativní investiční nástroje, které by měly být v každém investičním portfoliu. Zeptali jsme se proto několika expertů, jakou část portfolia by měly tvořit, co si při investování do realitních fondů ohlídat a pro koho tato investice naopak vůbec není.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ohlásil pokračování dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Erdogan neupřesnil, o kolik dnů je dohoda s Ruskem a Ukrajinou prodloužena, ale podle ukrajinského ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova jde o 120 dnů. Prodloužení dohody mezitím potvrdil mluvčí OSN, ale ani on neupřesnil, o kolik dnů. Moskva trvá na tom, že dohoda bude platit jen dalších 60 dnů.
Ceny ropy ve středu na světových trzích sestoupily na nejnižší úrovně za rok a čtvrt, dolů je tlačí propad na finančních trzích vyvolaný obavami kolem situace druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Severomořská ropa Brent kolem 15:30 SEČ ztrácela asi 3,5 procenta zhruba na 74,70 dolaru za barel. Předtím sestoupila až na 74,01 dolaru, nejníže od prosince 2021.
Dodavatelé elektrické energie budou mít povinnost nabízet klientům v Evropské unii různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny. Měl by se také zvýšit podíl dlouhodobých smluv přispívajících k cenové stabilitě. Počítá s tím návrh úpravy energetického trhu, který představila Evropská komise (EK). Jejím cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny.
Pokud by někdo přemýšlel, v čem je krach americké Silicon Valley Bank kromě obav nadměrného počtu klientů o své peníze tak zásadní, mohou mu pomoci grafy, které dala dohromady agentura Bloomberg. Ukazují nejen rapidní propad cen akcií bank, ale i související katapultování indexu strachu na Wall Street či největší pokles výnosu amerických vládních dvouletých dluhopisů od roku 1987.
„Medvědi“ se vracejí naplno do hry a určují bezprostřední vývoj, tak by se dal charakterizovat uplynulý týden na akciových trzích. Světové burzy ohrožuje stav, při kterém je na stole znovu možnost zvyšovat v americké ekonomice sazby v krocích o 50 bazických bodů. V reakci americké akcie klesly pod 3900 bodů měřeno indexem S&P 500. Otevírá se tak prostor pro pokles k nedávným lokálním minimům, lednový pozitivní vývoj byl patrně jen korekcí v dlouhodobém klesajícím trhu. A jaké zásadní události hýbaly nejvíce s finančními trhy a co si přichystal trh práce v USA ?
Pražská burza letos válcuje ostatní, málokde jinde ve světě lidé na akciích bohatnou tolik jako v Praze. Proč tomu tak je? Odpovídá ekonom Lukáš Kovanda.
Devatenáct amerických států zažalovalo ⚖ úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), který vede miliardář Elon Musk. Chtějí, aby mu prezident Donald Trump zabránil v přístupu k citlivým osobním údajům milionů Američanů, jako jsou čísla sociálního pojištění a bankovní účty. Informuje o tom agentura AP.
Ve Francii začali vyšetřovat 👀 sociální síť X amerického podnikatele Elona Muska. Podezřívají ji z údajné zaujatosti algoritmů, informuje zpravodajský web France Info. Zpráva o vyšetřování se objevila jen několik dní před začátkem summitu o umělé inteligenci (AI) v Paříži, kterého se mají zúčastnit světoví lídři včetně amerického viceprezidenta J.D. Vance a vedení společností Alphabet a Microsoft.
Americký prezident Donald Trump pověřil miliardáře Elona Muska, aby prověřil také výdaje ministerstva obrany 🔫, informují agentury Reuters a AFP. Musk od Trumpa už dříve dostal obecný úkol omezit vládní výdaje a zeštíhlit státní správu z pozice vedoucího týmu označovaného jako úřad pro efektivitu vlády, zkráceně DOGE. USA mají zdaleka nejvyšší výdaje na obranu ze všech zemí světa. V roce 2023 na ni daly kolem 3,4 procenta svého HDP.
Housle 🎻od legendárního houslařského mistra Antonia Stradivariho z roku 1714 se v newyorské aukci prodaly za 11,3 milionu dolarů 💲(přes 274 milionů korun). Podle agentury AP však konečná cena nedostála odhadům aukční síně Sotheby’s, která věřila, že se prodají za 12 až 18 milionů dolarů.
Americký prezident Donald Trump chce prosadit návrat k plastovým brčkům 🥤místo těch papírových, která se v USA z ekologických důvodů začala nahrazovat v posledních letech. "Zpátky k plastům!" ohlásil prezident svůj plán na vlastní sociální síti Truth Social.
Američtí dovozci vína plní sklady italským proseccem 🍾. Zásoby perlivého vína hrmadí kvůli obavám z cel i stávek v amerických přístavech, píše agentura AP. O výrazném a neočekávaném nárůstu prodejů do USA mluví výrobci a zaznamenali ho i statistici. Objemy vypitého prosecca se přitom v posledních měsících v USA příliš nezměnily.
Ruská ekonomika loni vzrostla 📈 o 4,1 procenta, což bylo více, než se čekalo. Vyplývá to z prvního odhadu, který zveřejnil ruský statistický úřad. Statistici současně revidovali směrem vzhůru údaj o růstu za rok 2023 rovněž na 4,1 procenta. Výhled na letošní rok však není tak příznivý, tempo růstu má zpomalit a inflace v zemi zůstane vysoká.