Medvěd ještě běhá po lese, ale už se na něj brousí nože. Jako první se do řady na poválečnou obnovu Ukrajiny postavila těžká váha, americký investiční gigant BlackRock. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude poválečná obnova Ukrajiny největším ekonomickým projektem v Evropě.
V předvánočním týdnu nalezly akciové trhy alespoň na chvíli určitý klid a prošly poklesem volatility. K lepší náladě napomohly příznivá data o spotřebitelské důvěře v USA, která rostla na nejvyšší úrovně od dubna 2022, i pokles výnosů americký vládních dluhopisů, které nadále spojuje téma inverzní výnosové křivky a hrozby recese v americké ekonomice.
Akcie většiny fotbalových klubů jsou i dekády od vstupu na burzu v červených číslech. Tržby týmů mohou velmi kolísat a zisk se často nepřijde vůbec. Managementu jde více než o zisk o výhry na hřišti. To ale akcionářům zhodnocení investic nepřinese.
Zmírnění inflace v USA napomohlo „býkům“ dostat se zpátky trochu do sedla, ale vzápětí jim zkazil radost Fed s nelichotivým výhledem ekonomiky a sazeb. Centrální banka sice přišla s mírnějším růstem úrokových sazeb (50 bodů dle očekávaní analytiků), ale se svým pohledem na budoucí vývoj ohrozila akciové trhy a další šanci na „Santa Claus rallye“. Ta nyní může být jen snem, ale realita vypadá, že „medvědi“ zůstávají plně v sedle, a ještě na dlouhou dobu.
Podíl Londýna na celkových příjmech z evropských primárních nabídek akcií klesl v letošním roce na nejnižší úroveň od roku 2009. Podle údajů agentury Bloomberg vynesly primární nabídky v Londýně letos jen 1,8 miliardy dolarů (41,5 miliardy korun), což představuje devět procent z celkového výnosu primárních nabídek v Evropě. Zpráva je další známkou toho, že vliv Británie mezi globálními finančními trhy slábne.
Burzovní medvědi v uplynulém týdnu ohlásili mohutný návrat. Výsledkem je vysoká volatilita a několik dní mohutných poklesů na amerických burzovních trzích. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 se tedy prozatím odkládá a do konce roku už by se toho tolik stihnout ani nemuselo. Důvodem tržních poklesů je sílící obava, že americká ekonomika nedostatečně zpomaluje a Fed bude muset znovu sáhnout k růstu sazeb až o 75 bazických bodů.
Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let let po rozpadu Jugoslávie od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně.
Švýcarská banka Credit Suisse měla špatný rok. Série problémů a skandálů způsobila, že akcie zažily volný pád – spadly o dvě třetiny, z firmy odešla řada zaměstnanců a klienti masivně vybírali vklady. Možná nyní bance konečně svítá naděje. Spekulace, že saúdský princ Mohammed bin Salmán zvažuje koupi investiční části banky, poslala akcie o pět procent vzhůru.
V zemích Evropské unie v pondělí začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech. Ropné embargo má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.
Sezonní vzor zdá se funguje velmi dobře. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 ale rozpoutal především guvernér Fed Jerome Powell. To, k čemu se schylovalo již několik posledních týdnů, nastalo: americká centrální banka by při svém zvyšování úrokových sazeb měla zařadit nižší rychlost. Hlavní americký index tak prošel mohutnou „rallye“, a ta nemusí být stále u konce.
Přes 200 tisíc lidí dnes přišlo v Mnichově na demonstraci proti spolupráci demokratických politiků s Alternativou pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Podle serveru Süddeutsche Zeiung to odhaduje policie. Pořadatelé mluví dokonce o 320 tisících účastnících protestu.
Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz k pozastavení americké rozvojové pomoci Jihoafrické republice (JAR). Jde o reakci na její reformu pozemkové politiky. Trumpově administrativě se však podle příslušného dokumentu také nelíbí "agresivní postoj JAR vůči Spojeným státům a jejich spojencům", což je narážka na to, že tato africká země obvinila Izrael z genocidy v Pásmu Gazy, píše agentura Reuters a stanice BBC.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský seběhem své pracovní návštěvy USA setkal se zvláštním zmocněncem pro Ukrajinu a Rusko generálem Keithem Kelloggem. "Generál Kellogg se zajímal o názor Česka na ruskou agresi. Ukrajince je potřeba natolik vyzbrojit, aby mohli jednat z pozice síly. Je jednoznačně v zájmu Česka, aby si Rusko už nikdy nedovolilo svého souseda napadnout," komentoval schůzku Lipavský.
Banky letos opět snižovaly 📉 úroky u spořicích účtů. Dvě banky nyní nabízejí čtyřprocentní úročení, vážou se k nim ale složitější podmínky pro získání. U ostatních spořících účtů sazby vesměs začínají od tří procent.
Číst více
Devatenáct amerických států zažalovalo ⚖ úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), který vede miliardář Elon Musk. Chtějí, aby mu prezident Donald Trump zabránil v přístupu k citlivým osobním údajům milionů Američanů, jako jsou čísla sociálního pojištění a bankovní účty. Informuje o tom agentura AP.
Ve Francii začali vyšetřovat 👀 sociální síť X amerického podnikatele Elona Muska. Podezřívají ji z údajné zaujatosti algoritmů, informuje zpravodajský web France Info. Zpráva o vyšetřování se objevila jen několik dní před začátkem summitu o umělé inteligenci (AI) v Paříži, kterého se mají zúčastnit světoví lídři včetně amerického viceprezidenta J.D. Vance a vedení společností Alphabet a Microsoft.
Americký prezident Donald Trump pověřil miliardáře Elona Muska, aby prověřil také výdaje ministerstva obrany 🔫, informují agentury Reuters a AFP. Musk od Trumpa už dříve dostal obecný úkol omezit vládní výdaje a zeštíhlit státní správu z pozice vedoucího týmu označovaného jako úřad pro efektivitu vlády, zkráceně DOGE. USA mají zdaleka nejvyšší výdaje na obranu ze všech zemí světa. V roce 2023 na ni daly kolem 3,4 procenta svého HDP.
Číst více
Housle 🎻od legendárního houslařského mistra Antonia Stradivariho z roku 1714 se v newyorské aukci prodaly za 11,3 milionu dolarů 💲(přes 274 milionů korun). Podle agentury AP však konečná cena nedostála odhadům aukční síně Sotheby’s, která věřila, že se prodají za 12 až 18 milionů dolarů.
Číst více
Americký prezident Donald Trump chce prosadit návrat k plastovým brčkům 🥤místo těch papírových, která se v USA z ekologických důvodů začala nahrazovat v posledních letech. "Zpátky k plastům!" ohlásil prezident svůj plán na vlastní sociální síti Truth Social.
Američtí dovozci vína plní sklady italským proseccem 🍾. Zásoby perlivého vína hrmadí kvůli obavám z cel i stávek v amerických přístavech, píše agentura AP. O výrazném a neočekávaném nárůstu prodejů do USA mluví výrobci a zaznamenali ho i statistici. Objemy vypitého prosecca se přitom v posledních měsících v USA příliš nezměnily.
Číst více