Proslulé „Orákulum z Omahy“ na výroční konferenci své investiční společnosti Berkshire Hathaway dal kolegům pár cenných rad. Tou hlavní však bylo, že před inflací se nejspíš neschová nikdo, ať investuje do čehokoli.
Jedno z největších setkání byznysových leaderů se uskuteční již tento čtvrtek v budově Národního muzea v Praze. Zástupci velkých investičních skupin se setkají se šéfy nadějných start-upů a nabídnou své zkušenosti se zahraniční expanzí ze střední Evropy. Krom jiného poskytnou své tipy například šéfové Rohliku, O2 Czech Republic nebo šéf pražské burzy Petr Koblic. Byznysový server newstream.cz je mediálním partnerem akce.
Americký miliardář Elon Musk kupuje za 44 miliard dolarů (bilion korun) společnost Twitter. Nejbohatší muž na světě tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Twitter se tak po devíti letech přestane obchodovat na burze jako veřejná společnost. Informovala o tom agentura Reuters.
V přepočtu 4,5 miliardy korun chce investovat v regionu CEE tchaj-wanský fond. Posílení diplomacie už nese ovoce, vztahy Číny s postkomunistickými státy upadly, naopak s ostrovní zemí posilují.
Nejbohatší muž planety nabídl za odkup všech akcií sociální sítě Twitter 54,20 dolarů za kus. Nyní se cena akcií pohybuje výrazně níž. Přesto se vedení Twitteru zdá nabídka nízká. Ve čtvrtek sociální síť zveřejní výsledky hospodaření a sází na to, že cena poroste. A potom půjde nahoru také Muskova nabídka.
Historické mince jsou v kurzu i kvůli vysoké inflaci. Právě sbírky mohou totiž překonávat rapidní inflaci, která v současnosti trvá v České republice i Evropě. Celková hodnota mincí a bankovek nabízených na dnešní aukci převyšuje 120 milionů korun.
Za první čtvrtletí letošního roku Norský státní investiční fond vykázal ztrátu 653 miliard norských korun, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun českých. To je téměř stejná částka, kterou činily výdaje celé České republiky za rok 2021.
Vizionář a inovátor Elon Musk nadchnul pro svou myšlenku podzemní sítě vysokorychlostních tunelů další investory. Ti mu v posledním investičním kole na projekt Loop přispěli dalších 675 milionů dolarů (asi 15,2 miliardy korun). Hodnota firmy The Boring Company se tak vyšvihla na 5,675 miliardy dolarů, píše CNBC.
V Česku se do tuzemských i zahraničních start-upů v roce 2021 v počátečních investičních kolech proinvestovaly odhadem čtyři miliardy korun, o miliardu více než v roce 2020. A ani v letošním roce andělští investoři podle průzkumu DEPO Ventures chuť investovat neztratí – polovina jich bude investovat stejně jako loni, pětina se pak chystá loňskou částku výrazně zvýšit. V průměru každý andělský investor podpořil začínající projekt dvěma miliony korun.
Druhý dubnový týden byl opět poměrně bohatý na zajímavé události. Světové indexy se nadále potýkaly s nejednoznačným vývojem, kdy by se jejich chování dalo označit jako pohyb do strany s prudkými výkyvy oběma směry. Pozornost investorů se soustředila na zasedání ECB, která mohla naznačit, jak se staví k poslednímu dění (nabídkové šoky v komoditním sektoru) a jaký by to mohlo mít dopad na její budoucí plán utažení sazeb v eurozóně. A jaké byly další události uplynulého týdne? Jak dopadly banky zahajující výsledkovou sezónu v Severní Americe nebo jaké milníky pokořila nová česká inflační data či ČEZ?
Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith požádal federálního soudce, aby se dále ❌ nezabýval obžalobou Donalda Trumpa z pokusu zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020. Zdůvodnil to tím, že se Trump v lednu vrátí do úřadu hlavy státu. Informují o tom dnes agentury Reuters a AP, které připomínají dlouhotrvající politiku amerického ministerstva spravedlnosti, jež chrání úřadující prezidenty před stíháním.
Ruský prezident Vladimir Putin ☝ eskaluje napětí ve válce na Ukrajině, konflikt se změnil z regionálního na mezinárodní. Po jednání s kolegy z Francie, Británie, Polska a Itálie to dnes na tiskové konferenci řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.
Ceny ropy se výrazně snižují po zprávě serveru Axios, že Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří. Severomořská ropa Brent kolem 17:00 středoevropského času vykazovala 📉 pokles o zhruba 2,5 procenta a pohybovala se nedaleko 73,3 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela zhruba 2,7 procenta a nacházela se blízko 69,3 dolaru za barel.
Pražská burza zahájila týden 📉 poklesem. Index PX odepsal 1,05 procenta na 1679,47 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Monetou. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa téměř tři týdny po volbách stále ❌ nemá přístup k neveřejným vládním dokumentům a nemůže koordinovat své kroky s federálními agenturami, upozorňují americká média. Důvodem je podle nich to, že nastupující administrativa nepodepsala sérii dohod s vládou, které jsou potřebné pro formální zahájení procesu předání moci.
Ceny kávy, které na světových trzích v posledních letech zrychlují růst na rekordní hodnoty, se budou dále 📈 zvyšovat. Důvodem je větší poptávka na globálním trhu a zároveň nižší nabídka kávy. Hrozí proto i její nedostatek. Vyplývá to z odpovědí analytiků a expertů.
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se 🤝 dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Mluvčí izraelské vlády dnes podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá některé otázky vyřešit“.
Německý automobilový koncern Volkswagen výrazně 📉 snížil účetní hodnotu svého 21procentního podílu ve švédském výrobci baterií pro elektromobily Northvolt, který minulý týden požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných 🛢️ produktů. Informaci agentury Reuters potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.
Číst více
Ocelářská divize německé průmyslové skupiny Thyssenkrupp hodlá v příštích šesti letech 📉 snížit počet zaměstnanců zhruba na 16 tisíc ze současných asi 27 tisíc. Firma podle agentury DPA oznámila, že do roku 2030 plánuje zrušit 5000 pracovních míst. O dalších 6000 se má počet zaměstnanců snížit v důsledku prodeje částí podniku a přesunu aktivit na externí poskytovatele služeb.
Číst více