Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Josef Tuček - informace o tématu

Na Měsíci bude rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin (na snímku sonda Hakuto-R).

Na Měsíci bude nebývale rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin

Japonská kosmická sonda se v úterý roztříštila při neúspěšném přistání na měsíčním povrchu. Spolu s ní spadl i kurs akcií společnosti ispace, které sonda patřila. Na letošní rok však plánují soukromé firmy přistání dalších tří sond na Měsíci. Za roky 2003 až 2006 by to pak celkem mělo být třináct sond připravených soukromými firmami. Měsíc zase získává pozornost jako možná základna pro let na Mars i jako potenciální zdroj nerostů pro Zemi.

Přečíst článek
Multimilionář Sam Altman investuje vedle umělé inteligence i do do prodloužení života s využitím lidské krve a do technologie fúzních reaktorů

Multimilionář Sam Altman nalil peníze do startu-pu, který vyvíjí elixír mládí

Přečíst článek

Jídlo z 3D tiskárny uvařené laserem ušetří práci. A nezpacká je ani nešikovný kuchař

Přečíst článek

Změní energetiku vodík z podzemí? Svůdná představa a vědci říkají, že to je možné

Přečíst článek

Syndrom vyhoření. Jde o depresivní stav, nebo samostatný fenomén? Vědci se neshodnou

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Právě probíhá bitva mezi softwarovými giganty Microsoft a Google o to, kdo obsadí trh se zprostředkováním informací.

Umělá inteligence nahradí rutinéra a za čas zřejmě pohne pracovním trhem

V posledních dnech zavalila i běžnou veřejnost lavina zpráv o tom, co dokáže či nedokáže umělá inteligence a kde všude už ji najdeme. Vždyť právě probíhá bitva mezi softwarovými giganty Microsoft a Google o to, kdo obsadí trh se zprostředkováním informací. A co z toho budeme mít? Ulehčí nám život, nebo připraví o práci?

Přečíst článek
Vlevo výzkumník Baofeng Su drží genově upraveného sumečka velkého. Vpravo nahoře genově upravený sumec, pod ním jeho běžný „sourozenec“. Genově upravená ryba je maličko menší, ale její výhodou je, že lépe odolává nebezpečným bakteriím.

Sumci dostali gen z aligátora. Prospěch z toho má člověk i příroda

Vědci vložili do genetické výbavy ryby gen z aligátora. Ne proto, aby byla ryba útočnější, ale aby byla méně náchylná k infekcím. Díky genové úpravě uhyne v umělém chovu méně sumců. Lépe se využije i krmivo. A snižuje se také množství odpadu, zátěž pro životní prostředí je tak nižší.

Přečíst článek
Letadlo většinou řídí autopilot, ale bez lidské kontroly se zatím neobejde.

Airbus vyvíjí systém, který by mohl nahradit drahé piloty. A zlevnit letenky

Evropský letecký výrobce Airbus testuje autopilota, který nejenomže udrží letadlo ve vzduchu, ale v případě potřeby, například když piloti nejsou z nějakého důvodu schopni akce, sám vybere nejvhodnější blízké letiště, přistane na něm a doroluje k terminálu.

Přečíst článek
Lidé se na vánoce obdarovávají po staletí, byznys se z toho stal ale až v 19. století.

Vánoce očima vědců: krásné, ale nevýhodné

Trvalo dlouhá staletí, než obchodníci a výrobci dobyli Vánoce jako významnou tržní příležitost. Tyto svátky přinášejí jim i jejich zákazníkům prospěch, ale také problémy, jimž by bylo lépe se vyhnout. Kdyby to ovšem šlo.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Rostlina potos (česky šplhavnice zlatá), která po genetické úpravě umí čistit ovzduší od závadných látek.

Genově upravené rostliny ochrání ovzduší v práci i doma

Letošní zima přináší nutnost šetřit energií, tedy i míň větrat. Na pracovištích i v domácnostech se budou ve vzduchu hromadit nechtěné chemikálie. Pomoci mohou rostliny – ty přirozené, a v zemích, kde je to povoleno, také genově modifikované.

Přečíst článek
Nobel price

Nobelovy ceny za vědu zasahují i do byznysu

Všechny tři letošní vědecké Nobelovy ceny mají blíže k běžné praxi, než by se na první pohled zdálo. Navzdory tomu, že jedna je udělena za výzkum DNA dávno vymřelých neandertálců, druhá za popis úplně nepochopitelných kvantových jevů a jen ta třetí dává chemikům okamžitý smysl.

Přečíst článek
Asteroid a planeta Země, ilustrační foto

Kosmická kolize ověřuje pozemské technologie

Aspoň jedna dobrá zpráva pro bezpečnost lidstva: Opravdu umíme na vzdálenost milionů kilometrů zasáhnout vesmírný objekt, který by se mohl srazit se Zemí. Uskutečnitelných postupů je hned několik, i technologie už existují. A některé by se daly jednou použít i při těžbě nerostů ve vesmíru, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek
Dákově řízený šváb-kyborg se vydává do schodů.

Napůl hmyz, napůl stroj. Japonští vědci si pohráli s přírodou - prý s dobrými úmysly

Japonští výzkumníci vytvořili dálkově ovládané šváby. Jejich úkolem není strašit lidi, kteří se tohoto hmyzu štítí, nýbrž posunout možnosti kyborgů – strojů propojených s živými organizmy. Předpokládané využití se může najít třeba při kontrole nebezpečných oblastí nebo sledování stavu životního prostředí. Šváb-kyborg by mohl brzy zastoupit záchranáře a roj robotických komárů zase včely.

Přečíst článek
Listy stejné rostliny sóji mohou být ve stejný okamžik ve stínu i vystaveny slunci. Genová úprava umožňuje, aby rostlina rychleji reagovala, lépe využila sluneční záření a výrazně zvýšila úrodu.

Genová úprava zvýšila úrodu sóji o pětinu. A mohou se přidat další plodiny

Luštěnina sója díky genové úpravě více využívá sluneční záření a fotosyntéza v ní probíhá lépe. Proto dává vyšší úrodu. Výzkum, který financovala Nadace Billa a Melindy Gatesových, nabízí nové možnosti pro světové zemědělství.

Přečíst článek

Češi chtějí vlastní bydlení, jeho hodnotu však ve stáří plně nevyužijí

Českou touhou je bydlet ve vlastním, ne v pronajatém bytě či domě. To si podle sociologů přejí i ti mladí lidé, pro něž to je ekonomicky nerozumné. Ve vlastním bydlení pak mají majitelé uloženy peníze, které by se jim hodily ve stáří, ale v Česku je nedokážou využít tak dobře, jak je to možné v zahraničí.

Přečíst článek

News box

Britský parlament bude v sobotu na mimořádném zasedání hlasovat o zákonu, který má vládě umožnit převzít kontrolu nad ocelárnou British Steel v severoanglickém městě Scunthorpe a zabránit jejímu uzavření. Oznámil to dnes britský premiér Keir Starmer. Majitelem British Steel je od roku 2020 čínská společnost Jingye Group.
První pracovní verze auditu odhalila několik zásadních chyb ☝ v projektové části digitalizace stavebního řízení. Kvůli porušení pravidel, která upravují zadávání veřejných zakázek, pak podle auditu nebude možné proplatit celkovou částku z Národního plánu obnovy (NPO). Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Číst více
Irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila vyšetřování 🔎 sociální sítě X amerického miliardáře Elona Muska, a to kvůli využívání údajů získaných od uživatelů z Evropské unie k trénování systému Grok založeného na umělé inteligenci (AI).  Číst více
Pražská burza uzavřela týden poklesem 📉 o 0,81 procenta a po jednodenním návratu nad hranici 2000 bodů index PX klesl na 1986,53 bodu. Nepatrně posílily jen cenné papíry bankovní skupiny Erste, vyplývá z burzovního webu.  Číst více
Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vytvořila v loňském roce předběžný čistý zisk 3,9 miliardy korun. V rozhovoru, který dnes zveřejnil server Seznam Zprávy, to řekl ředitel skupiny Jiří Hrouda. 
Evropská komise by se měla k několikamiliardové investici ze Spojených států v rožnovském onsemi vyjádřit na přelomu května a června. Následně se jí bude zabývat vláda, řekl při návštěvě rožnovského závodu společnosti onsemi ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Americký výrobce polovodičů onsemi plánuje rozšíření výroby v Rožnově. Chce tam investovat dvě miliardy dolarů (přes 44 miliard korun). 
Evropská unie by mohla uvalit daň 📜 na americké digitální společnosti, pokud se jí nepodaří dosáhnout se Spojenými státy dohody o zrušení cel, která na dovoz z EU zavedl americký prezident Donald Trump. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se společnostmi Alma Career Czech (ACC) a finskou Alma Career Oy, které podezírá ze zneužití dominantního postavení. Alma Career, dříve LMC, provozuje pracovní inzertní portály jobs.cz a prace.cz. Úřad o tom informoval na svých webových stránkách.
Finanční trhy v eurozóně navzdory globálním turbulencím fungují dobře 👍, uvedla dnes prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Dodala, že ECB je připravena zasáhnout, pokud by byla ohrožena finanční stabilita v eurozóně, informuje agentura Reuters.
Dodavatel solárních ☀ technologií Solar Solution Energy, který sídlí ve Studeněvsi na Kladensku, je v insolvenčním řízení, dluží peníze zákazníkům. Soud jej ve čtvrtek vyzval k doložení seznamu věřitelů a vedení společnosti má 30 dní na vyjádření se k insolvenčnímu návrhu, vyplývá z informací zveřejněných v obchodním rejstříku. Na případ upozornil server HN.cz.
Doporučujeme