Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Bílý dům dnes potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent. Akcie poté ztráty z úvodu obchodování ještě více prohloubily. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16.387,31 bodů. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodů a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39.593,66 bodů.
Ministerstvo financí letos očekává hospodářský růst dvě procenta po loňských 1,1 procenta. Ve srovnání s lednovou predikcí svůj výhled zhoršilo o 0,3 procentního bodu, a to zejména kvůli dopadu amerických cel na automobily, ocel a hliník. Na růst spotřebitelských cen by cla mít dopad neměla, ministerstvo letos odhaduje průměrnou inflaci 2,4 procenta, tedy stejně jako loni. Na loňské úrovni byl měl zůstat i deficit veřejných financí, ministerstvo ho očekává 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zadlužení veřejného sektoru by mělo vzrůst na 44,5 procenta HDP z loňských 43,6 procenta HDP.
Dialog mezi Čínou a Spojenými státy musí být založen na vzájemném respektu a rovnoprávnosti; Peking je otevřený debatě, uvedlo čínské ministerstvo obchodu na dotaz, zda dvě největší ekonomiky světa zahájily jednání o clech. Zdůraznilo však, že nátlak, hrozby a vydírání nejsou správnou cestou pro jednání s Čínou. Čínské ministerstvo zahraničí Washingtonu vzkázalo, že Čína nechce s USA svádět souboj, ale nezalekne se, pokud budou Spojené státy pokračovat ve vyhrožování prostřednictvím cel.
Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá krátce před rumunskými prezidentskými volbami, které poutají celosvětovou pozornost kvůli vyloučení krajně pravicového kandidáta Calina Georgeska, navštívit Rumunsko. V rámci své evropské cesty zavítá také do řady dalších zemí včetně Česka. Píší o tom americká média.
Donald Trump pokračuje ve své nevyzpytatelnosti. Nyní to sice má krátkodobý pozitivní efekt, z dlouhodobého hlediska ale podobné kroky povedou k dalším problémům. Řídit stát jako trollí farmu však je součástí hlubších strategií, které přinejmenším ideologové ovlivňující nejvyšší patra americké politiky sdílejí.
Akciové burzy ve východní Asii prudce posilují poté, co americký prezident Donald Trump na 90 dní snížil cla většině zemí na deset procent. Směrem vzhůru však pádí i indexy v Evropě.
Ukrajina je připravena koupit významné množství zbraní od Spojených států, především pro posílení své protivzdušné obrany, aby mohla pokračovat v boji proti Rusku, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident podle médií hovořil o nákupu zbraní za desítky miliard dolarů.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvažuje o tom, že do boje proti drogovým kartelům v Mexiku, které pašují narkotika přes hranice do Spojených států, nasadí útočné drony. S odvoláním na své zdroje o tom na svém webu napsala stanice NBC News. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová případnou jednostrannou akci USA na území Mexika podle agentury Reuters jednoznačně odmítla.
Pád finančních trhů sice může působit tak, že se děje za zavřenými dveřmi Wall Street, City a dalších světových burz. Důsledky si však najdou cestu i do peněženek běžných Američanů, včetně voličů Donalda Trumpa. Obávat se mohou například o svoje důchody. Ustojí to Trumpova administrativa?
Firmy ze Spojených států a ze zahraničí se od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta zavázaly investovat v USA nejméně 1,9 bilionu dolarů (43,6 bilionu korun), vyplývá z analýzy listu Financial Times. Tyto slíbené investice ale teď ohrožuje celní válka, která může snížit atraktivitu USA pro investory. Mnoho těchto slibů je totiž od podniků s globálními dodavatelskými řetězci, takže je ovlivňují cla, která se Trump rozhodl uvalit na obchodní partnery, včetně Evropské unie, Indie a Číny.
Americká ekonomika je s největší pravděpodobností už teď v recesi. V rozhovoru v Ekonomickém klubu v New Yorku to řekl šéf americké investiční společnosti BlackRock Larry Fink. Podle něj mají tento názor šéfové mnoha firem. Fink také řekl, že obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa, mimo jiné charakterizovaná zaváděním cel, povede k růstu inflace.
Tžby za starožitné a sběratelské předměty na portálu Aukro v březnu meziročně klesly o 4,2 procenta na zhruba 173,1 milionu korun. Ve srovnání s únorem byly tržby naopak o 7,6 procenta vyšší. Mezi nezajímavější položky, které lidé v březnu vydražili, patřila sada osmi zlatých mincí z roku 2011, sběratel za ni zaplatil 556 tisíc. Za půl milionu korun se prodal také zlatý desetidukát sv. Václava z roku 1934.
Téměř polovina Čechů ve věku nad 65 let se setkala s nějakou formou on-line podvodu. Čtyři procenta oslovených se přitom nějakým druhem podvodu nechala oklamat. V testu, v němž měli senioři rozpoznat on-line podvod od pravdivé informace, v některých případech obstála jen necelá třetina. Vyplývá to z průzkumu projektu Neviditelní, který provedl mezi více než 500 seniory nad 65 let.
Tým českých vědců získal bronzovou 🥉 medaili ve světové soutěži autonomních dronů 🚁v Abú Zabí. Do finále se přes kvalifikace probojoval ve všech čtyřech disciplínách a třetí se umístil v závodě, v němž šlo o dosažení maximální rychlosti autonomního letu.
Číst více
Zavádění cel mezi Spojenými státy a Evropskou unií vyvolává nejistotu v českém zemědělství 🚜, přímé dopady na české farmáře ale nebudou výrazné, shodují se odborníci. Problém podle nich může představovat například nárůst cen některých vstupů, jako je sója nebo zemědělská technika, případně narušení obchodních toků v pivovarnictví 🍺.
Americká cla mohou zpomalit český hospodářský růst, není ale pravděpodobné, že by způsobila také rychlejší růst spotřebitelských cen. Riziko takzvané stagflace, tedy hospodářské stagnace za zvýšené inflace, panuje především ve Spojených státech. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading.
Číst více
Ceny vajec 🥚 🍳v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách, píše agentura AP. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně stouply ceny v březnu především v Belgii a České republice.
Číst více
Britský parlament v sobotu na mimořádném zasedání schválil, aby vláda převzala kontrolu nad ocelárnou British Steel ⚙ vlastněnou čínskou firmou Jingye Group. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Číst více
Americký prezident Donald Trump doufá, že jeho celní politika zejména přiměje americkou technologickou společnost Apple vyrábět iPhony 📱 ve Spojených státech. Navzdory tomu, že Trump postupně zatížil dovoz z Číny 145procentními cly, je přesun výroby nepravděpodobný, píše agentura AP. USA navíc zařadily smartphony do zboží, kterého se nová vlna dovozních přirážek netýká.
Číst více
Opoziční hnutí ANO v březnu oslabilo na 35,5 procenta a koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, posílila na 19 procent, vyplývá z volebního modelu 🗳 agentury Kantar CZ.
Americký ministr zdravotnictví 👨⚕️ Robert F. Kennedy mladší slibuje, že do září zjistí příčinu autismu. Zavázal k "masivnímu testování a výzkumnému úsilí", píše server BBC. Odborníci označili jeho snahu za zcestnou a nerealistickou. Jde o složitý syndrom, který lékaři zkoumají po desetiletí.