Hodnota největších technologických firem ve Spojených státech se kvůli propadu akciových trhů jen za poslední tři obchodní dny snížila o více než bilion dolarů (téměř 24 bilionů korun). Týká se to firem, jako je Apple, Microsoft, Tesla, Amazon, Nvidia či Meta Platforms, které patří ve svém oboru zároveň i k největším na světě. Vyplývá to z dat provozovatelů burz.
O v posledních měsících uvadající společnost Peloton projevily zájem hned tři giganty akciového trhu - Amazon, Apple a Nike, což cenné papíry fitness firmy nakoplo k růstu o desítky procent. I tak se ale obchodují pod cenou IPO a hluboce pod jejich maximem, píše agentura Reuters. Tržní hodnota firmy se za rok propadla z 52 miliard dolarů na necelých osm miliard.
Největší středoevropský on-line prodejce spodního prádla Astratex na přelomu roku vstoupil na německý trh. Firma oznámila, že tam spustila vlastní e-shop, ve kterém letos očekává tržby v řádu desítek milionů korun.
Amazon zažil slušný závěr roku, v posledním čtvrtletí zdvojnásobil čistý zisk na 7,2 miliardy dolarů. Firma také oznámila, že v USA zdraží službu Prime. Američané si připlatí navíc 20 dolarů, měsíčně je tak sledování filmů a seriálů online vyjde na 139 dolarů.
Radnice nizozemského přístavního města Rotterdam oznámila, že nechá dočasně rozebrat ikonický historický most Koningshavenbrug z roku 1878 (na snímku), aby pod ním mohla proplout obří jachta stavěná pro amerického miliardáře Jeffa Bezose v loděnici nedaleko města. Rozhodnutí však vyvolalo rozhořčení některých tamních obyvatel i politiků, uvedla agentura Bloomberg.
Trh videoher by letos mohl v akvizicích, financování a veřejných úpisech akcií (IPO) dosáhnout rekordních 150 miliard dolarů (3,3 bilionu korun). Uvádí to nedávná zpráva investiční společnosti Drake Star Partners, na kterou upozornila agentura Reuters. Herní trh se významně konsoliduje. Jen byly oznámeny tři obří akvizice, nejčerstvější je dnes oznámená koupě amerického herního vývojáře Bungie japonskou Sony.
Loni to nevyšlo, letos to ale pro zaměstnance Amazonu miliardáře Jeffa Bezose vypadá velmi nadějně. Pracovníci pobočky na Staten Islandu v New Yorku dokázali sebrat dostatek podpisů mezi kolegy, aby mohli uspořádat volby, zda odborovou organizaci – první v Amazonu v USA – chtějí, či ne. Dřívější podobné pokusy neslo vedení Amazonu velmi nelibě a případné volby tak znamenají eskalaci napětí mezi vedením firmy a zaměstnanci, uvedla agentura Bloomberg.
Index Nasdaq 100, v němž jsou akcie nejznámějších technologických společností, každý den ztrácel 1 procento hodnoty, uvedla agentura Bloomberg. Tak špatný týden populární sektor nezažil dvacet let. Tehdy přitom splaskla takzvaná dotkom bublina.
Americký internetový prodejce Amazon letos otevře svůj první kamenný obchod s oblečením, který bude využívat moderní technologie. Mimo jiné zákazníkům za pomoci algoritmu nabídne, co by si měli vyzkoušet, píší světové agentury.
Státy Evropské unie se shodly na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem jako jsou Apple či Google a zefektivnit odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Ministři unijních zemí schválili společný přístup k normám o digitálních trzích a službách, o jejichž konečné podobě tak mohou státy začít vyjednávat s europoslanci. Do finální podoby by měla pravidla dospět v prvním pololetí příštího roku.
Italský antimonopolní úřad vyměřil americkým technologickým společnostem Amazon a Apple pokuty v celkové hodnotě přes 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun). Důvodem je údajné porušení pravidel hospodářské soutěže. Firmy se hodlají proti rozhodnutí úřadu odvolat.
Nevládní organizace na Slovensku budou mít nové administrativní povinnosti, včetně vykazování svých dárců. Změnou příslušných zákonů o tom rozhodl parlament hlasy téměř všech vládních a nezařazených poslanců, kteří podporují kabinet premiéra Roberta Fica. Opozice označila novelu za hanebnou, jejím cílem je podle ní šikana mimo jiné neziskových organizací či nadací, které upozorňují na pochybení úřadů či vlády.
Koruna ve srovnání s úterním závěrem zpevnila 💪 vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si polepšila o pět haléřů na 25,02 kruny za euro. Během dne se ale dostala i pod hranici 25 korun za euro. Vůči dolaru pak koruna zpevnila o 15 haléřů na 21,98 koruny za dolar.
Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX klesl 📉 o čtvrt procenta na 2042,41 bodu. Dolů ho táhly hlavně bankovní tituly v čele s Erste, které odepsaly 2,19 procenta a obchodování zakončily na 1540,50 koruny. Akcie Monety zlevnily o 1,73 procenta na 136 korun, v případě Komerční banky činil pokles 0,28 procenta na 1085 korun za kus.
Síť květinářství Kytky od Pepy 💐plánuje v Česku do konce letošního roku otevřít zhruba 30 nových poboček. Náklady na expanzi budou v desítkách milionů korun. Síť Kytky od Pepy působí pouze v Česku a aktuálně zahrnuje 28 poboček. Květinářství letos převzala skupina Twistcafe ☕, která provozuje kavárny Trdlokafe nebo stánky s kávou Kofi Kofi.
Číst více
Společnost GZ Media, přední výrobce gramofonových desek, považuje přesun části své výroby do USA v dřívějších letech za dobrý krok. V současné situaci to minimalizuje dopady amerických cel. Konkrétní efekt na podnikání nyní společnost nedokáže s ohledem na neustálý vývoj situace určit. Uvedl to generální ředitel společnosti Michal Štěrba.
Oběd v restauraci 🍽 v Česku stál v březnu průměrně 194,20 koruny, oproti loňsku zdražil o 3,7 procenta. Z krajských měst cena oběda nejvíce vzrostla v Olomouci, a to o 5,2 procenta na 173,40 koruny. Vyplývá to z analýzy společnosti Edenred, která provozuje benefitní kartu pro zaměstnance Edenred Card. Nárůst cen byl podle ní v březnu nejmírnější od začátku roku. Oproti březnu 2020 byly ale ceny obědů vyšší o 60 procent.
Světová obchodní organizace (WTO) kvůli zavádění cel výrazně zhoršila výhled mezinárodního obchodu. Nově očekává, že zahraniční obchod se zbožím letos globálně klesne o 0,2 procenta, zatímco ještě loni v říjnu předpovídala na letošek růst, který odhadovala na tři procenta.
Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla 👨⚖️. Zavede je vládní předloha, kterou dnes schválila s některými úpravami sněmovna. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Lidem ohroženým bytovou nouzí by mohl pomoci nový zákon o podpoře bydlení, který dnes přijala sněmovna. Zákon počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.
Skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada se k polovině dubna stala stoprocentním vlastníkem původně italské skupiny Fiocchi, vyrábějící malorážovou munici. K předchozímu většinovému podílu, který získala před třemi lety, dokoupila zbývajících 30 procent. Cenu skupina CSG neuvedla.
Číst více