Věřitelé Arca Investments v úterý neschválili přepracovaný plán na reorganizaci zkrachovalé společnosti. Výsledek bude muset ještě potvrdit soud. Vrchní soud v Praze zrušil schválení předchozího plánu reorganizace Arca Investments už v únoru. Plán totiž podle soudu diskriminoval část věřitelů a měl i další vady.
Kdo bude rozhodovat o osudu dvaceti miliard korun, které investoři utopili ve zkrachovalé investiční skupině Arca Investments? Jde o největší bankrot firmy v novodobých dějinách. Klíčové jednání věřitelského výboru se uskuteční za pár desítek hodin. V pondělí se scházejí věřitelé, aby rozhodli, zda se půjde cestou reorganizace firmy, nebo společnost spadne do konkurzu.
Největší krach novodobých českých dějin, kdy Arca Investments slovenského finančního žraloka Pavola Krúpy nasbírala od investorů kolem třiceti miliard korun, které se následně „ztratily“, jde do další fáze. Věc je zamotaná tím, že od Krúpy převzal spletenec firem další slovenský šíbr Rastislav Velič.
Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Arca Investments Lee Louda podal k 11. květnu k Městskému soudu v Praze 174 odpůrčích žalob v souhrnné hodnotě 3,9 miliardy korun. Žaloby jsou vedeny proti proti transakcím, které upřednostňovaly některé věřitele. Mezi žalovanými je podle serveru Seznam Zprávy miliardář Zbyněk Frolík nebo zakladatel Fortuny Petr Bouma.
Sen o zbohatnutí podnikatelů Pavola Krúpy a posléze Rastislava Veliče na lithiu z Cínovce zřejmě po čtyřech letech končí. Firma České Lithium, kterou založil Krúpa v rámci své tehdejší skupiny Arca Investments (v níž má nyní většinový podíl právě Velič), čelí insolvenčnímu řízení. To vyvolal kvůli čtyřistatisícové pohledávce investiční fond IFIS a sama firma se k němu připojila s žádostí o prohlášení konkurzu.
Příběh ekonomicky se potápějící společnosti Arca Investments podnikatele Rastislava Veliče má další oběť. Dceřiná firma EFIT Bohemia zajišťující pro společnosti skupiny Arca účetní, kancelářské či IT služby, na sebe podala návrh na zahájení insolvenčního řízení řešeného prohlášením konkurzu. EFIT Bohemia má podle návrhu nesplacené pohledávky ve výši 45,4 milionu korun, z toho po datu splatnosti téměř 25 milionů – více, než činil její roční obrat v roce 2019, kdy zveřejnila poslední výroční zprávu o hospodaření. Soud návrhu na zahájení řízení vyhověl.
Pád investiční skupiny Arca Investments je vnímán jako největší tuzemský krach za posledních třicet let. Přes dvacet miliard „někde“ utopených korun, dva tisíce věřitelů bez peněz. Tento příběh bude dnes psát další kapitolu. V úterý se poprvé scházejí věřitelé. Tato schůze je klíčová, pouze na ní se může rozhodnout o insolvenčním správci či způsobu insolvence.
Společnost Arca Investments připravila v součinnosti s věřitelským výborem a poradci PwC a Badokh návrh podmínek své reorganizace. Věřitelům má zajistit alespoň 50 procent uspokojení pohledávek v průběhu pěti let. Zástupci věřitelů s návrhem spíše nesouhlasí.
Federální soudce v Jižní Karolíně rozhodl, že slovenský podnikatel Pavol Krúpa musí zaplatit více než 32,4 milionu dolarů (702 milionů korun) investorovi Zdeňku Bakalovi za to, že proti němu vedl pět let trvající vyděračkou kampaň. Tvrzení je smyšlené a vykonstruované, reagoval Krúpa.
Reciproční cla, která se chystá zavést administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, sníží export z Německa do Spojených států o méně než tři procenta. Uvedl to německý institut Ifo.
Švédská automobilka Volvo Cars v březnu prodala 70 737 vozů, což je o deset procent 📉 méně než před rokem. Za poklesem je mimo jiné propad prodeje plně elektrických vozů, uvedla automobilka. Společnost v loňském roce ustoupila od původního plánu nabízet od roku 2030 pouze plně elektrická vozidla, místo toho chce mít v nabídce i hybridní vozy.
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zkrachovalé společnosti Arca Investments sestavený věřitelem IFIS investiční fond. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Věřitelé Arca Investments jej schválili letos v lednu. Pro jeho přijetí hlasovali většinově zajištění a nezajištění věřitelé, dlužník byl proti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navýší dotace pro tuzemské firmy na instalace solárních ☀ elektráren o miliardu na tři miliardy korun. Reaguje tak na velký zájem podnikatelů o podporu. Cílem dotací je posílit energetickou soběstačnost firem, uvedlo MPO.
Irská společnost Ryanair ✈ za uplynulý finanční rok přepravila 200,2 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o devět procent. Stala se tak prvním leteckým dopravcem v Evropě, který se v počtu cestujících přepravených za jeden rok dostal nad 200 milionů. Firma to uvedla na svém webu. Finanční rok 2025 firma uzavřela v březnu.
Deficit veřejných financí loni klesl 📉 na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 3,8 procenta v roce 2023. Schodek za loňský rok činil 177,2 miliardy korun. Míra zadlužení vládních institucí v loňském roce stoupla na 43,6 procenta HDP z předloňských 42,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz ropy 🛢 a pohonných hmot z Venezuely klesl v březnu meziměsíčně o 11,5 procenta. S odvoláním na data a dokumentaci o sledování lodí to uvedla agentura Reuters. Děje se tak poté, co USA oznámily 25procentní cla na země kupující ropu a plyn z Venezuely, a poté, co americký prezident Donald Trump zrušil výjimku pro americkou společnost Chevron k těžbě ropy ve Venezuele.
Rusko dluží Česku za nájem domů a bytů přes 100 milionů korun, v současnosti v Česku ovládá přes osm desítek domů a bytů. Serveru Odkryto.cz to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
Čeští občané musí mít ode dneška pro krátkodobou návštěvu Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). Podrobné informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo stránkách českého ministerstva zahraničí. Registrace aktuálně stojí deset liber (zhruba 300 korun). Od vyřízení je platná dva roky, během kterých lze do Británie cestovat opakovaně, nikdy ale na více než šest měsíců.
Číst více
Sklárny Crystal Bohemia 🥂 měly loni obrat téměř dvě miliardy korun. I přes odstávky související s renovacemi pecí je to podobně jako předloni, jen mírně méně. Sklářskou výrobu stále komplikují vysoké ceny energií, uvedl majitel společnosti Pavel Louda. Číst více