Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bankrot. Nevyhýbá se ani těm největším

Ruský rubl

Rusko splácí dolarové dluhopisy v rublech. Bankrotu už se nevyhne, míní ekonom

Rusko odeslalo úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatilo je v rublech. „Tím považujeme své závazky vůči věřitelům za splněné,“ uvedlo ruské ministerstvo financí, které má platby úroků z dluhopisů na starosti. Bankrotu se země nevyhne, komentuje ekonom Lukáš Kovanda. Nastane o nedělní půlnoci, dodává.

Přečíst článek

Rusko opět hledá cestu, jak se vyhnout bankrotu. U dolarových dluhopisů zkouší stejnou fintu jako u plynu

Přečíst článek
Vítkovice Steel

Lukáš Kovanda: Vítkovice Steel může potkat stejný osud jako Sberbank, tedy rychlý kolaps

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Bývalá tenisová hvězda Boris Becker byl odsouzen na 2,5 roku do vězení za maření insolvenčního řízení.

Ze sportovního trůnu do dluhů, k soudům i do vězení. Becker není jediný

Bývalá tenisová hvězda Boris Becker, věhlasný fotbalový trenér José Mourinho, fenomenální skokan na lyžích Matti Nykänen či český hokejový reprezentant a jeden z hrdinů olympiády v Naganu Roman Čechmánek. Co mají společného? Vydělané miliony až stovky milionů korun během sportovní kariéry dokázali proměnit v dluhy, daňové úniky, soudy, bankroty a v případě Beckera i vězení.

Přečíst článek
Plyn, vytápění

Lukáš Kovanda: Když každý obětuje 7600 korun, Rusko zbankrotuje

Ministerstvo financí USA před čtrnácti dny ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem. Tyto platby tak nelze uskutečňovat prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrdila ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.

Přečíst článek
Srílanští řidiči tlačí své rikši k čerpací stanici

Nejen Rusko. Bankrot hrozí také Srí Lance, oblíbené destinaci českých turistů

Země se se potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. Vedle nedostatku pohonných hmot, potravin, léků a dalšího základního zboží ostrovní stát sužují i dlouhodobé výpadky elektřiny.

Přečíst článek
ruské železnice

Lukáš Kovanda: Ruské železnice krachují, spoje prořídnou. Kremlu už nepůjčí ani Číňané

Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14. březnu. Podniku, který je stoprocentně ve vlastnictví Ruské federace, pak běžela desetidenní lhůta, kdy mohl věc napravit. Věřitelé však své peníze během této lhůty nedostali.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Vladimir Putin, prezident Ruska

Kovbojka končí. Rusko se vyhnulo platební neschopnosti, prozatím

Londýnská pobočka Citibank už má 117,2 milionu dolarů od ruského ministerstva financí.

Přečíst článek
ukrajinský krize

Lukáš Kovanda: Sáhne Rusko místo dolaru po rublech? Pokud ano, zbankrotuje už dnes

Dnešní den může být milníkem v dějinách ruského hospodářství. Země dnes může zbankrotovat na svůj cizoměnový dluh, prvně od roku 1918. Pokud totiž dnes vyplatí své dolarové věřitele místo dolaru v rublech, jde o bankrot. Takové je alespoň odborné stanovisko ratingové agentury Fitch. Ta patří mezi tři světově nejvýznamnější ratingové agentury, jejichž stanoviska jsou autoritativním vodítkem pro globální finanční trhy.

Přečíst článek
Česká národní banka, ilustrační foto

Rusko začíná bankrotovat. Nastal čas na korunové intervence, míní Goldman Sachs. Sazby ještě porostou

Rusko podle všeho začíná dnes vykazovat známky platební neschopnosti, takže už směřuje k bankrotu. Dnes má totiž vyplácet úrok na svém dluhu, ale cizinci zřejmě žádné peníze neuvidí. Od pondělí pro ně platí v Rusku zákaz výplaty peněz. To je ovšem částečná platební neschopnost, ať už je zdůvodněná jakkoli. Rusko tedy míří ke krachu. Jak asi zareaguje ČNB?

Přečíst článek
číšník, ilustrační foto

Hospodští i taxikáři mají těžký leden, třetině hrozí krach

Lidi nechodí, nejezdí. Číšníci dříve pivo roznášeli, dnes jej rozvážejí. Taxikáři v lepším případě místo pasažérů vozí boxy s jídlem. Ekonomikou se táhne strach z inflace.

Přečíst článek

News box

Koruna v závěru týdne oslabila k euru i americkému dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 25,21 koruny za euro 💶 a za 22,97 koruny za dolar 💲. Vůči jednotné evropské měně tak ztratila česká měna oproti čtvrtku 21 haléřů a k dolaru 48 haléřů.
Ratingová agentura S&P Global přehodnotí 🤔 po oznámení amerických cel všechny své makroekonomické prognózy. Takový krok zřejmě zvýší obavy, že se dostaví i vlna snižování ratingových známek, uvedla dnes agentura Reuters. Ratingy od S&P vyjadřují názor na důvěryhodnost a finanční zdraví tisíců firem a více než 130 zemí. Číst více
Ceny ropy 🛢 v pátek navázaly na čtvrteční propad, severomořský Brent je nejníže od poloviny roku 2021. Hlavní příčinou jsou podle analytiků obavy ze slabé poptávky vyvolané celními poplatky, které zavádí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vliv má ale i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu. Číst více
Výpočet takzvaných recipročních cel, která ve středu oznámil americký prezident Donald Trump 👱‍♂️, připomíná práci umělé inteligence (AI). Napsal to portál The Verge, podle kterého podobnou metodiku výpočtu, kterou Trumpova administrativa zvolila, doporučují i chatboty ChatGPT, Gemini, Grok a Claude. Číst více
Generální tajemník NATO Mark Rutte dnes na tiskové konferenci v Bruselu zopakoval, že cesta Ukrajiny do NATO je nezvratná. Ukrajincům ale nikdy nebylo slíbeno, že bude členství v NATO součástí případné mírové dohody, dodal Rutte po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance.
Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset velmi brzy vyjádřit, zda to myslí s mírem 🕊 na Ukrajině opravdu vážně. Dnes to v Bruselu po jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance prohlásil šéf americké diplomacie Marco Rubio. Poznamenal, že americký prezident Donald Trump nepřistoupí na nekonečná jednání. Rubio zároveň upozornil, že Ukrajina už dříve souhlasila s návrhem na plošné příměří, a to bez jakýchkoli podmínek.
Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku sestavovaném agenturou Bloomberg se ve čtvrtek propadla ⬇ o 208 miliard USD (4,7 bilionu korun). To je čtvrtý nejvyšší jednodenní pokles za 13 let, kdy začal Bloomberg tento index sestavovat, a nejvyšší od vrcholu pandemie nemoci covid-19. Příčinou je propad světových akciových trhů způsobený oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení rozsáhlých cel.
Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 3️⃣4️⃣ procent na veškerý dovoz ze Spojených států. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom dnes informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent. Číst více
Ceny ropy 🛢 dnes navázaly na čtvrteční propad a severomořský Brent je nejníže od konce roku 2021. Hlavní příčinou jsou podle analytiků obavy ze slabé poptávky vyvolané celními poplatky, které zavádí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vliv má ale i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu.
Prodej nových osobních vozů 🚗 v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl ↗ o 3,6 procenta na 59 686 aut. Dostal se tak zpět na úroveň před pandemií covidu. V březnu prodej vzrostl o 19,3 procenta na 22 566 vozů. Přibližně 74 procent aut nakoupily firmy, uvedli dnes zástupci Svazu dovozců automobilů.
Doporučujeme