Pracovat znamená žít. Žít znamená pracovat. Ne kvůli penězům. Kvůli realizaci sebe sama, svého nejlepšího já. To je stále častějším motivem lidí k práci. A tato radikální změna na pracovním trhu bude mít stále větší dopad na společnost a její fungování. Odpovědi přináší hlavní téma nového magazínu Newstream CLUB, který již nyní seženete v trafikách.
Tulsi, nebo také bazalka posvátná (lat. Ocimum tenuiflorum nebo Ocimum sanctum) je adaptogenní bylina, používaná tradičně v ajurvédské medicíně a její název znamená v hindštině „nesrovnatelná“. Je to aromatický keř z čeledi bazalkovitých. Předpokládá se, že pochází ze severní části střední Indie a nyní již roste po celé východní Asii. Má lehkou citronovou vůni a čaj z ní připravený je považován za jeden z nejzdravějších nápojů vůbec. Tulsi, tak jako ostatní adaptogeny, funguje v lidském těle jako univerzální lék tam, kde je potřeba. Zejména jsou vhodné pro kompenzaci nezdravého životního stylu, zvláště dopadů stresu. Tulsi má schopnost pomáhat udržovat homeostázu imunitního, reprodukčního, centrálního nervového i kardiovaskulárního systému.
Schizandra (latinský Schisandra chinensis, česky klanopraška čínská) je zajímavá rostlina s mnoha léčivými účinky, která se v tradiční čínské medicíně využívají již tisíce let. Konzumují se její bobule, jež mají komplexní chuť složenou z hořké, sladké, kyselé, slané a pálivé. Proto se schizandře někdy říká "bobule pěti chutí". Patří do skupiny léčivek zvaných adaptogeny. To jsou rostliny, které v těle zasahují tam, kde je potřeba. Zejména jsou schopné kompenzovat problémy spojené se stresem a špatným životním stylem.
Gynostema pětilistá nazývaná také jiaogulan je druh liány, která pochází z jižní Číny a používá se v tradičních medicínských systémech v Asii. V nich se podává na zvýšení energie a podporu dlouhověkosti. V jejích listech najdeme mnoho zajímavých látek, jako jsou rostlinné steroly, flavonoidy, ginsenosidy a saponiny, které mají mnoho zdraví prospěšných efektů. Jsou také bohaté na enzymy, vitaminy a minerály.
Rodiola neboli rozchodnice růžová je již po staletí součástí tradičních medicínských systémů praktikovaných po celém světě, zejména v některých částech Evropy, Asie a Ruska. Biohackeři ji doporučují pro doplnění energie, ale také má výrazné účinky na zlepšení nálad srovnatelné s antidepresivy.
Eleuterokok je další z řady adaptogenů, které v seriálu Biohacking představujeme. Působí stimulačně, jako antivirotikum, i proti oparům - a také proti syndromu estrogenové dominance.
Ašvaganda je v sanskrtu název pro tradiční bylinu používanou v ajurvédské medicíně, která se latinsky jmenuje Withania somnifera, česky pak Withanie snodárná. Několik desetiletí je již známá i v západní kultuře a za ta léta byla podrobena řadě studií. Výsledek? Bylina pomáhá zlepšit celou řadu neduhů.
Jak se vypořádat se specifickými aspekty léta podle biohackingu? V létě můžeme být více motivovaní zařadit do každodenního života zdraví prospěšné lifestylové změny než v jiných ročních obdobích.
Ženšen je velmi známá bylina, používaná po staletí v Asii a Severní Americe a má poměrně dlouhou tradici i v západní kultuře. První zmínky o jeho používání a vlastnostech pocházejí z čínských písemných záznamů z doby kolem roku 100 našeho letopočtu. Botanické jméno ženšenu – Panax – je z řečtiny, a znamená „všehoj“. A tím ženšen opravdu může být, pokud vyberete ten vhodný a užíváte jej správným způsobem.
Multivitamín. Má odpůrce i propagovatele. Co tedy říkají nejnovější výzkumy k otázce, zda soubor vitamínů a minerálů v jedné tabletce má smysl? Jsou to vyhozené peníze a výsledkem je pouze „drahá moč“, jak se často s nadsázkou hodnotí jejich benefity?
Citrulin je s trochou nadsázky řečeno „mužská aminokyselina“. Při správném využívání snižuje krevní tlak, pomáhá ale také s problémy s erekcí a zvyšuje energii. Podle studií je například ideální pro táty-cyklisty.
Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu recipročních a desetiprocentních cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Informují o tom tiskové agentury.
Největší tuzemský prodejce venkovní reklamy BigBoard koupil do své mediální divize internetový deník Televizní web. Ten se specializuje na televizní a rozhlasové vysílání, testy přijímačů a také streamingové služby. Pod BigBoardem doplní Televizní web oborové zpravodajství Médiáře, zaměřené na média a marketing.
Koruna vůči dolaru zpevnila 💪 ve srovnání s úterním závěrem o 33 haléřů na 22,76 koruny za dolar. Vůči euru ale česká měna už několik dní spíše stagnuje. Dnes si polepšila pouze o tři haléře na 25,16 koruny za euro.
Vláda rozhodla zatím nestanovit termín zavedení společné evropské měny v Česku. Rozhodla o tom na základě společného doporučení ministerstva financí a České národní banky. Podle materiálu, který vyhodnocuje připravenost země na členství v eurozóně, Česko loni splnilo tři z pěti kritérií pro přijetí eura, a to velikost deficitu veřejných financí, výši zadlužení a výši úrokových sazeb. Nesplnilo naopak inflační kritérium ani povinnost členství v ERM II.
Členské státy EU dnes podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Cla začnou být vybírána 15. dubna, oznámila unijní exekutiva v prohlášení. Komise dodala, že Evropská unie považuje americká cla za neopodstatněná a škodlivá, protože způsobují ekonomickou újmu oběma stranám i světové ekonomice.
Číst více
Pro vstup do Thajska budou muset cestující od 1. května vyplňovat příjezdový formulář. Registraci v systému Thajská digitální příjezdová karta (TDAC) vyplněnou v jednom ze tří dnů před příjezdem potřebují všichni cizinci cestující do země letecky, lodí i pozemní cestou. Bezvízový styk platí pro pobyty do 60 dnů i nadále. Na svém webu to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.
Lego otevřelo novou továrnu v jižním Vietnamu. Dánský výrobce stavebnic usiluje o dlouhodobý růst v asijsko-pacifickém regionu a snaží se vyrábět co nejblíže svým spotřebitelům. Do projektu investoval jednu miliardu dolarů (22,8 miliardy korun).
Český trh s uměním loni zaznamenal druhý nejlepší výsledek vůbec, na rozdíl od trhu globálního vzrostl. Aukční síně loni zaznamenaly obrat ve výši 1,5 miliardy korun a meziroční nárůst zhruba o 100 milionů korun. Potvrdila se tak čísla z loňského prosince, plyne z nové Ročenky Art+ 2025.
Knižní secondhand Knihobot 📚 v loňském roce dosáhl tržeb ve výši více než 560 milionů korun, proti roku 2023 to byl téměř dvojnásobný nárůst. Antikvariát prodal v uplynulém roce 3,5 milionu knih. K růstu firmy přispělo především působení v Rakousku a Německu, na jehož rozvoj získala firma v létě svou dosud největší investici.
Čína od čtvrtka zvýší 👆 odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to čínské ministerstvo financí, informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po předchozí odvetě Pekingu na čínský dovoz uvalil další přirážku ve výši 50 procent. Celkové clo na dovoz z Číny do USA tak ode dneška činí 104 procent.
Číst více