Šéf německého vydavatelství Axel Springer a miliardář Mathias Döpfner uvedl pro Bloomberg, že by se EU měla domluvit s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na „žádných, nebo nízkých clech“ a poté společně vytvořit obchodní alianci, která by se postavila Číně.
Evropská unie o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená vysoká cla na deset procent na dobu 90 dní.
Ministerstvo financí letos očekává hospodářský růst dvě procenta po loňských 1,1 procenta. Ve srovnání s lednovou predikcí svůj výhled zhoršilo o 0,3 procentního bodu, a to zejména kvůli dopadu amerických cel na automobily, ocel a hliník. Na růst spotřebitelských cen by cla mít dopad neměla, ministerstvo letos odhaduje průměrnou inflaci 2,4 procenta, tedy stejně jako loni. Na loňské úrovni byl měl zůstat i deficit veřejných financí, ministerstvo ho očekává 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zadlužení veřejného sektoru by mělo vzrůst na 44,5 procenta HDP z loňských 43,6 procenta HDP.
Dialog mezi Čínou a Spojenými státy musí být založen na vzájemném respektu a rovnoprávnosti; Peking je otevřený debatě, uvedlo čínské ministerstvo obchodu na dotaz, zda dvě největší ekonomiky světa zahájily jednání o clech. Zdůraznilo však, že nátlak, hrozby a vydírání nejsou správnou cestou pro jednání s Čínou. Čínské ministerstvo zahraničí Washingtonu vzkázalo, že Čína nechce s USA svádět souboj, ale nezalekne se, pokud budou Spojené státy pokračovat ve vyhrožování prostřednictvím cel.
Donald Trump pokračuje ve své nevyzpytatelnosti. Nyní to sice má krátkodobý pozitivní efekt, z dlouhodobého hlediska ale podobné kroky povedou k dalším problémům. Řídit stát jako trollí farmu však je součástí hlubších strategií, které přinejmenším ideologové ovlivňující nejvyšší patra americké politiky sdílejí.
Akciové burzy ve východní Asii prudce posilují poté, co americký prezident Donald Trump na 90 dní snížil cla většině zemí na deset procent. Směrem vzhůru však pádí i indexy v Evropě.
Firmy ze Spojených států a ze zahraničí se od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta zavázaly investovat v USA nejméně 1,9 bilionu dolarů (43,6 bilionu korun), vyplývá z analýzy listu Financial Times. Tyto slíbené investice ale teď ohrožuje celní válka, která může snížit atraktivitu USA pro investory. Mnoho těchto slibů je totiž od podniků s globálními dodavatelskými řetězci, takže je ovlivňují cla, která se Trump rozhodl uvalit na obchodní partnery, včetně Evropské unie, Indie a Číny.
Oznámení extrémně vysokých a téměř plošných cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa rozkolísala trhy mimořádným způsobem. Některé akciové trhy se již dostaly do „medvědího trhu“, tedy oproti maximům klesly v krátké době o 20 a více procent. Po čtyřech dnech propad sice trhy začaly mírně růst, vyhráno ale investoři téměř jistě nemají. Naznačuje to index volatility VIX, kterému se přezdívá index strachu. Ten se v posledních dnech dostal na úroveň, kde naposledy byl na začátku pandemie.
Americký prezident Donald Trump už přiměl EU k ústupku v podobě návrhu nulového cla na veškeré průmyslové zboží dovážené z USA, pokud USA totéž clo též vynuluje. To je dobrý začátek.
Nejbohatší člověk světa Elon Musk se jako důvěrník amerického prezidenta Donalda Trumpa snažil šéfa Bílého domu přesvědčit, aby od vysokých cel ustoupil, ve svém počínání ale neuspěl, uvedl list The Washington Post, který se odvolává na dva lidi obeznámené s touto záležitostí. Na Muskovy společnosti, mimo jiné na automobilku Tesla, mohou dovozní poplatky tvrdě dolehnout.
Patří k nejúspěšnějším portfolio manažerům u nás. A tak má nyní plné ruce práce. Michal Semotan z J&T Investiční společnosti přitom říká, že v situacích, jako ta, co na trzích panuje nyní, je potřeba mít ruce pevné, dostatek cashe a doplňovat ty akcie, kterým věříte. „Portfolio stavíte s pětiletým horizontem, minimálně s tříletým. V té době už budou problémy se cly vyřešené,“ míní. Na které firmy má podle zkušeného investora nyní smysl sázet?
Meziroční míra inflace na Slovensku v březnu dosáhla čtyři procenta, byla tak 📈 nejvyšší od konce roku 2023. V únoru spotřebitelské ceny v zemi stouply ve srovnání se stejným obdobím loňska o 3,8 procenta. Vývoj cen zboží a služeb na Slovensku letos ovlivňují také opatření z vládního konsolidačního balíčku, jehož cílem je zejména zvýšit příjmy státu z daní.
Kolektivní vyjednávání v kolínské automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) je ❌ pozastaveno, dvě ze tří odborových organizací odmítly spolupráci s vybranou zprostředkovatelkou, nebyla podle nich nestranná. Zvažují, že na nestandardní průběh kolektivního vyjednávání upozorní investora automobilky, tedy Toyota Motor Europe.
Peking ☝ obvinil americké zpravodajské služby z kybernetických útoků v době Asijských zimních her, které v únoru pořádalo čínské město Charbin. Na dopadení útočníků vypsaly úřady odměnu, informovala agentura AFP.
Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými 🌊 záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to dnes uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2️⃣,3️⃣ miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Akcie ve Spojených státech na začátku nového týdne 📈 posílily. Podpořilo je oznámení, že USA osvobodily chytré telefony a počítače od nových cel, avšak nejistota kvůli dalšímu vývoji amerických cel způsobuje, že jsou investoři spíše opatrní. Dařilo se hlavně technologickým společnostem, které jsou závislé na dovozu z Číny, v čele s firmou Apple.