Ceny bytů v Česku stále rostou. Z dat žebříčku Deloitte Real Index, který vydává poradensko-technologická společnost Deloitte, vyplývá, že průměrná cena rostla o 2,4 procent na 101 700 korun za metr čtvereční, oproti čtyř procentům a 99 300 korunám za metr v prvním letošním čtvrtletí. Cenovka se zvedla u bytů ve 12 ze 14 krajů.
Sektor, na nějž dopadla zhoršená ekonomická situace a rostoucí úrokové sazby nejdrtivěji, byly nemovitosti. Řada firem dokonce musela značně přecenit svá aktiva, některým hrozil i krach. Zvlášť tíživá situace přitom panovala v Evropě. Nyní se však místní nemovitostní trh opět začíná vzmáhat, což se projevuje také na akciích.
Oživení realitního trhu není tak razantní, jak se začátkem roku předpokládalo. Ceny starších nemovitostí nerostou, někde klesají a jinde stagnují, což platí i o Praze.
Stoupá sice počet prohlídek, ale možnosti domácností investovat do bydlení jsou prokazatelně stále omezené. Nejvíce je to vidět u nabídky velkých měst, kde jarní ceny domů a bytů testovaly kupní sílu a zjistily, že bez kroku zpět to zatím nepůjde, říká Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services, pod kterou spadá realitní portál Bezrealitky.cz.
Je veřejná aukce tím nejlepším způsobem prodeje trofejních nemovitostí? Proč některé z nich nabízí stát už po několikáté? Roli může v některých případech hrát jejich cena, ale také nemožnost objekt využít dle svých představ.
Poslední dva roky se na švédském realitním trhu odehrávalo nevídané drama. I přes obří slevy v řádech desítek procent zůstávaly nemovitosti bez kupců kvůli takřka nesplatitelným hypotékám. S poklesem úrokových sazby přichází obrat, švédský nemovitostní trh už zase ožívá a ceny realit začínají pozvolna růst.
Získat dotovanou slevu na hypoteční sazbu je lákavé a řada lidí by o to rozhodně stála. Tuzemští realitní experti se ale přou, zda to má či nemá smysl. Zeptali jsme se proto hlavních aktérů od ministerstva pro místní rozvoj přes banky až po developery a makléře, jak situaci vidí a zda mají být hypotéky v Česku dotované či nikoli.
Po dvou letech zamrzlého trhu s nemovitostmi se letos, počínaje jarem, čeká zlom. S poklesem úrokových sazeb a po stagnaci prodeje bytů, kdy lidé s nákupem nemovitostí vyčkávali, přichází přelomový rok. „Očekáváme, že letos budeme mířit k tisícovce prodaných bytů,“ říká Dušan Kunovský, majitel největšího developera v zemi, který se soustředí na pražský trh.
Průměrná sazba hypoték na počátku dubna klesla z březnových 5,62 procenta na 5,57 procenta. Zůstává tak nadále blízko nejnižších hodnot od června 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler se 1. prosince stane členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Do funkce ho dnes jmenoval prezident Petr Pavel. Seidler v sedmičlenné bankovní radě nahradí Tomáše Holuba, kterému na konci listopadu skončí šestileté funkční období. Seidler bude prvním členem bankovní rady ČNB, kterého jmenovala současná hlava státu. Zároveň by měl být jediným jmenovaným za nynějšího Pavlova funkčního období.
Hrubý domácí produkt USA se v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 procenta, tempo růstu zpomalilo ze tří procent ve druhém čtvrtletí. Ve svém dnešním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu.
K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v podvečer. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu svolala předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
ČEZ i přes předběžný zákaz uzavřít smlouvu k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech věří, že současný harmonogram tendru není ohrožen. S korejskou firmou KHNP pokračuje v jednáních a uzavřít je chce do konce března příštího roku. Společnost zároveň potvrdila, že je o správnosti svého postupu v tendru nadále přesvědčena. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Číst více
Antimonopolní úřad povolil skupině UCED podnikatele Pavla Hubáčka nákup společnosti Tameh Czech, která je od srpna v konkurzu a dříve dodávala energie Liberty Ostrava. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Skupina UCED kupuje Tameh prostřednictvím společnosti Vítkovice Energy založené v prosinci 2022.
Slovenský premiér Robert Fico poskytl rozhovor ruské televizi Rossija-1, kde mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války. Slovenský opoziční politik Michal Šimečka vystoupení šéfa slovenské vlády v ruské propagandistické televizi označil za hanbu.
Číst více
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat člověka a firmu z podvodu v souvislosti s investičním fondem Growing Way.Škodu kriminalisté vyčíslili na 1,5 miliardy korun, více než miliardu se jim podařilo zajistit. Uvedl to mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Podle dřívějších informací byl v případu obviněn jednatel firmy Ondřej Janata. V médiích už dříve popřel tvrzení policie, že šlo o takzvané Ponziho schéma.
Číst více
Antimonopolní úřad vydal v minulých dnech předběžná opatření, které zakazuje uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla Česká televize.
Číst více
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně vzrostla 💪. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,2 procenta, vyplývá z rychlého odhadu Spolkového statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala pokles a většina analytiků se domnívala, že v poklesu bude pokračovat.
České dráhy (ČD) 🚄 si půjčí od Evropské investiční banky (EIB) 300 milionů eur 💶 (7,61 miliardy korun). Peníze použijí na nákup 180 osobních vozů a 20 elektrických lokomotiv. Kromě toho zmodernizují dalších 219 vozů. Informovala o tom dnes EIB. V následujících deseti letech chce dopravce do modernizace vozového parku investovat celkem přes 160 miliard korun.
Číst více