Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) snížila pro letošní rok odhad růstu tuzemské ekonomiky na 1,2 procenta. Pro příští rok jej přehodnotila k silnějším hodnotám a očekává jej 2,8 procenta. Inflace podle ní letos klesne na 2,7 procenta, v příštím roce pak dále na 2,2 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou ČBA představila. V podzimní prognóze předpokládala letos růst HDP 1,8 procenta a inflaci 2,5 procenta. Zhoršený výhled pro českou ekonomiku představila i Evropská komise.
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku letos v prosinci klesla nejníže od začátku roku. Propadla se – poměrně výrazně – na 84,9 bodu, a to z listopadové úrovně 90,7 bodu. Znamená to, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nyní na úrovni necelých 85 procent dlouhodobého průměru období let 2003 až 2022. Na spotřebitele v prosinci nepříznivě dolehla zejména debata o zdražování regulované složky cen energií od ledna 2024.
Českou ekonomiku čeká v příštím roce oživení, hrubý domácí produkt vzroste o 1,7 procenta po letošním poklesu o 0,3 procenta. Hospodářství by měla nastartovat spotřeba domácností, kterým začne znovu růst disponibilní příjem po opadnutí inflační vlny. Růst spotřebitelských cen by měl příští rok zpomalit na 2,9 procenta z letošních 10,8 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.
Přehnaná regulace, problémy v energetickém sektoru, dopady deglobalizace. Hlavní negativní faktory, které budou v nadcházejících letech ovlivňovat evropskou ekonomiku a také ekonomiku českou. Výhodou by mohla být relativně levná pracovní síla, kterou Česko umí nabídnout globálním hráčům. Shodli se na tom špičkoví ekonomové, kteří v panelové diskusi na Global Investment Summitu odhadovali vývoj klíčových ukazatelů ekonomiky.
Česká ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 0,6 procenta, uvedl v předběžném odhadu Český statistický úřad. V poklesu je tak třetí kvartál za sebou. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt nižší o 0,3 procenta.
Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje české ekonomiky na letošní i příští rok. V letošním roce se má hrubý domácí produkt zvýšit o 0,2 procenta, v dubnu přitom fond čekal pokles o 0,5 procenta. Příští rok má tempo růstu zrychlit na 2,3 procenta místo dříve očekávaných dvou procent, uvedl fond ve své podzimní prognóze.
Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od dubna do června v porovnání s prvním letošním čtvrtletím jen stagnovalo. Předchozí jejich odhad ovšem hovořil o růstu 0,1 procenta.
Česká ekonomika klesla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 0,6 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem hrubý domácí produktu stagnoval. Výsledky jsou horší, než statistici odhadovali koncem srpna. Tehdy uváděli meziroční pokles o 0,4 procenta a mezičtvrtletní růst o 0,1 procenta.
Zejména rapidní cen pohonných hmot zapříčinil další růst inflace, shodují se ekonomové. Významnou roli však sehrál také sektor gastronomie, protože lidé v srpnu utráceli při dovolených.
K budoucímu vývoji české ekonomiky je skeptických 60 procent českých firem. Nejčastěji očekávají její stagnaci nebo úpadek. Naopak optimismus vyjádřilo pouze sedm procent firem. Vyplývá to z rozsáhlého srpnového průzkumu mezi 1267 podniky, který na konferenci Česko na křižovatce představili prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj a prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Důvodem negativního postoje je hlavně absence strategických investic ze strany státu.
Česká republika jako jediná země EU ještě ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní. Na českém exportním fóru, které v Praze pořádá Asociace exportérů, to řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Česko podle ní hledá nový model růstu - mělo by řešit především situaci na trhu práce, zajistit cenovou stabilitu a zkrotit veřejné finance.
Americký viceprezident 👨 J.D. Vance se chystá tento měsíc navštívit Itálii, kde se chce setkat s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, napsala dnes agentura Bloomberg. Zároveň připomněla, že chystaná návštěva přichází v době, kdy se evropští lídři, včetně Meloniové, snaží hledat způsoby, jak zareagovat na masivní změny v zahraniční politice nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil předseda polské vlády 👨 Donald Tusk. Na tiskové konferenci zdůraznil, že slintavka a kulhavka se dosud v Polsku nevyskytuje a že vláda se soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
Skupina Penta Hospitals převzala od dubna 1️⃣7️⃣ domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem provozovaných společností SeneCura s více než 2200 lůžky. Transakci potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, uvedla Penta Hospitals, která provozuje například také nemocnice nebo domovy pro seniory s demencemi.
Ředitelství silnic a dálnic získalo 👍 souhlas k plánování dalších až 500 kilometrů dálnic v Česku. Plán počítá zejména s tím, aby stavby ulevily Praze a Brnu od tranzitní dopravy. Informoval o tom dnes server Zdopravy.cz, podle kterého studii proveditelnosti na výstavbu dálnic schválila centrální komise ministerstva dopravy minulý týden.
Schodek státního rozpočtu Slovenska v závěru prvního čtvrtletí dosáhl téměř 1️⃣,4️⃣5️⃣ miliardy eur (36,2 miliardy korun). Meziročně klesl o třetinu, jen za březen se proti únoru naopak zvýšil o 85 procent. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva financí.
Evropský parlament ❌ zbavil imunity německého europoslance českého původu Petra Bystroně. Tohoto politika strany Alternativa pro Německo (AfD), označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou, viní německá prokuratura z propagace protiústavních a teroristických hnutí.
Evropský parlament dnes zbavil imunity českou europoslankyni 👩 Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku.
Evropské akcie v prvním čtvrtletí vesměs rostly, zatímco americké indexy zaznamenaly pokles. Širší americký index S&P 500 odepsal 4,4 procenta. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil přes deset procent. Index Euro STOXX 50 si naopak 📈 připsal 6,7 procenta, britský FTSE 100 zpevnil o pět procent a německý DAX o 10,5 procenta, ukázaly burzovní statistiky.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalilo na 2️⃣,2️⃣ procenta z únorových 2,3 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a služby, ceny energií se naopak snížily. Ve svém rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii, tedy i za Českou republiku, první rychlý odhad neobsahuje. Meziměsíčně se ceny o 0,6 procenta zvýšily.
Ministerstvo financí se počtvrté pokouší prodat dva 🏡 bytové domy s nájemníky v krkonošském Harrachově. Případný kupec získá budovy, pozemky pod nimi patří městu. V předchozích třech kolech nabídku nikdo nepodal, cenu za oba domy i proto stát postupně snižuje. Původně chtěl minimálně 112 milionů korun, nyní to je 78,44 milionu.